Archwium dla tagu: recenzja

Osada, Michał Śmielak [recenzja]

Osada, Michał Śmielak

W samym sercu zimy, w odciętym od świata miejscu, w którym legendy skrzypią wśród zasp śniegu, a przeszłość i teraźniejszość nieustannie splatają się w opowieści, Michał Śmielak umieścił scenerię najnowszej powieści kryminalnej Osada. Paranoiczna sceneria, bożonarodzeniowa magia przeplatająca się z makabryczną legendą oraz narastający strach mieszkańców tytułowej osady powodują, że …

Czytaj więcej »

Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię; Thomas Reinertsen Berg [recenzja]

Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię; Thomas Reinertsen Berg

Przyprawy miały wpływ nie tylko na kulinarne tradycje różnych kultur, ale również odegrały kluczową rolę w historii gospodarczej i politycznej świata. Ich poszukiwanie i handel nimi przyczyniły się do eksploracji geograficznej, kontaktów międzykulturowych i powstania pierwszych globalnych sieci handlowych. Produkty, które są dostępne w każdym osiedlowym sklepie, niegdyś zmieniły historię …

Czytaj więcej »

Po prostu to zrobić, Ludwik Sobolewski, recenzja

po prostu to zrobić

Książka „Po prostu to zrobić” opowiada o fascynujących podróżach autora, które w różnych okresach jego życia były mu najbliższe. Jednakże, poza opowieściami o egzotycznych miejscach, autor skupia się na refleksji nad samym fenomenem podróżowania. Dzięki temu, „Po prostu to zrobić” to nie tylko zbiór ciekawych historii, ale również uniwersalna metafora …

Czytaj więcej »

Poza ciałem: Unorthodox, Deborah Feldman

Deborah Feldman, Unortxodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów Przełożyła Kamila Slawinski, Wydawnictwo Poradnia K, 2020

Podczas gdy Unorthodox nadal święci tryumfy na Netflixie, my wracamy do fascynującego pierwowzoru tej historii, a więc wspomnień młodej kobiety, która powiedziała: dość. Fenomen „chasydzkiego uniwersum” Ostatnimi czasy, dość niespodziewanie, da się zauważyć pewien fenomen. Ani twórcy serialu Unorthodox, ani sam emitujący go Netflix, nie spodziewali się chyba tak ogromnego sukcesu swojej …

Czytaj więcej »

Dokąd podąża „Czarny mercedes”? Recenzja książki Janusza Majewskiego

Czarny mercedes

“Czarny mercedes” nie wpadł (nie wjechał?) w nasze ręce przypadkowo. Nazwisko autora kojarzymy przecież przede wszystkim z filmem, a konkretnie z komedią „Excentrycy”, której był reżyserem. A że obraz ten należy do bardziej udanych w ostatnim czasie, warto zaryzykować i sięgnąć także po książkę, której autorem jest reżyser filmowy, Janusz Majewski. Już sam tytuł sugerował, …

Czytaj więcej »

„Avengers: Endgame” – czy to rzeczywiście koniec gry?

Avengers: Endgame

Nadszedł ten moment, po 10 wspólnie spędzonych latach kończy się pewna epoka. Epoka ulubionych superbohaterów, których poznaliśmy, pokochaliśmy, którym towarzyszyliśmy przez dekadę i których przyszło nam pożegnać. Czy „Avengers: Endgame” to godny finał? Co grało, a co rozczarowało?  Nie da się ukryć, że każde kolejne filmy Marvela to hity, które …

Czytaj więcej »

Remigiusz Mróz – „Umorzenie”

Remigiusz Mróz Umorzenie

Remigiusz Mróz to od kilku lat jeden z najpoczytniejszych pisarzy w naszym kraju. Jego nazwisko to marka sama w sobie, a ilość jego powieści, które systematycznie zapełniają półki polskich księgarni zadziwia nawet jego najwierniejszych fanów! Trwająca od lat dobra passa autora rodzi wśród jego czytelników niemałe wątpliwości. Jedną z tych …

Czytaj więcej »

Zło powraca [Jakub Żulczyk, Świątynia]

Najnowsza książka Jakuba Żulczyka jest kontynuacją wznowionego niedawno Zmorojewa. Tym razem zło nie tylko dysponuje armią potworów, ale przede wszystkim wkrada się do ludzkich umysłów. Zamiast zabawy konwencją dostajemy więc solidną powieść-horror, którą (jak i za pierwszym razem) czyta się jednym tchem. Jakub Żulczyk, Świątynia Wydawnictwo Agora, Warszawa, 2019 Kiedy opadł …

Czytaj więcej »