Archwium dla tagu: tradycja

Dziady: Echa prasłowiańskiego kultu przodków w Polsce

święto dziadów

Dziady, dawna słowiańska tradycja, stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Polski. Choć obchodzone w wielu krajach słowiańskich, w Polsce przybrały one szczególną formę i znaczenie. Współczesna pamięć o tym święcie, choć już bardziej niszowa i na zasadzie ciekawostki historycznej, nadal jest świadectwem głębokich korzeni kulturowych narodu. Geneza nazwy i jej znaczenie …

Czytaj więcej »

Czym jest hanami i dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni”?

kwitnące wiśnie w Japonii, w tle góra Fuji

Jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii jest sezon kwitnienia wiśni. Kraj odwiedzają wtedy rzesze turystów z całego świata. Od południowych wybrzeży Kiusiu po leżące daleko na północy Hokkaido, Japonia przybiera kolory biały i różowy. Czym jest hanami? Hanami to jedno z najczęściej używanych przez Japończyków na wiosnę słów. Co ono oznacza? Wyraz …

Czytaj więcej »

Kevin sam w domu – ciekawostki o kultowym filmie, bez którego nie ma świąt

Oglądanie filmu Kevin sam w domu

Wigilia w każdej polskiej rodzinie wygląda bardzo podobnie. Staramy się o dwanaście potraw, wolne miejsce przy stole, pięknie przystrojoną choinkę i oczywiście górę prezentów.  Po tym pięknym wieczorze nie może zabraknąć wspólnego oglądania kultowych amerykańskich filmów.  „Kevin sam w domu” oraz „Kevin sam w Nowym Jorku” to już prawie polska …

Czytaj więcej »

Wielkanoc w Polsce – przegląd świątecznych tradycji

zwyczaje wielkanocne w Polsce

Wielkanoc to najważniejsze święta dla wierzącej części Polski, choć ich obchody często różnią się w zależności od regionu naszego kraju. Oto najciekawsze tradycje i starodawne obrzędy świętowania Wielkiej Nocy w różnych zakątkach Polski. Bogactwo tradycji kulturowych i kulinarnych jest imponujące. Kujawy Trochę już zapomnianym i raczej niespotykanym w innych regionach …

Czytaj więcej »

Wielkanoc w dawnej Polsce

Mazurki na Wielkanoc

Współczesna Wielkanoc, choć wydaje się, że nadal pieczołowicie kultywowana w polskich domach, ma niewiele wspólnego ze świętami obchodzonymi choćby w Rzeczpospolitej sprzed zaborów. Najbardziej zmianę tę widać nie tylko w kwestii podejścia do postu, ale i w potrawach obecnych na wielkanocnym stole.  Mięsne święta Polscy katolicy sprzed kilkuset lat zazwyczaj …

Czytaj więcej »

Polskie ryby dochodzą do głosu

Carp fish and spicaKarpna światecznym stolees on the table

Co jadano podczas wigilijnej wieczerzy dawno, dawno temu? Na pewno ryby oraz raki, ale wyłącznie te z polskich stawów, rzek, jezior i oczywiście z Bałtyku. Dzisiaj możemy zakupić mnóstwo innych gatunków ryb i owoców morza z całego świata. W ten szczególny czas może warto jednak wrócić do naszych rybnych korzeni, …

Czytaj więcej »

Cudzoziemcy na polskim weselu – co ich zaskakuje?

Polskie wesele

Które elementy naszej tradycji im się podobają, a które dziwią albo budzą lekką niepewność? Odkrywamy je poniżej. Ilość jedzenia Przystawka, obiad i deser. Do picia białe lub czerwone wino. Elegancki weselny obiad przy okrągłych stołach to w krajach zachodnich standard. U nas, nawet jeśli para młoda decyduje się na bardziej …

Czytaj więcej »

Krwawy sport: kilka słów o korridzie

Brutalne widowisko, jakim jest korrida, od lat budzi wiele kontrowersji. Ale wielowiekowa tradycja wciąż trzyma się mocno i ma swoje gwiazdy – tak wśród ludzi, jak zwierząt.  Korrida to jedna z najstarszych tradycji świata. Kultywuje ją się nie tylko w samej Hiszpanii, choć pewnie większości z nas właśnie z tym …

Czytaj więcej »