Archwium dla tagu: Wydawnictwo Literackie

4 najciekawsze książki górskie na jesień i zimę [zapowiedzi]

W tym roku, jak zwykle jesienią i zimą, miłośnicy literatury górskiej znowu będą mieli okazję do prześledzenia kolejnych arcyciekawych historii. Na szczęście materiału źródłowego wciąż nie brakuje. Oto 4 lektury, które warto dołączyć do górskiej biblioteczki. Krystyna Palmowska: Zaklętym w górski kamień. Wypadki i tragedie Złotej Ery himalaizmu polskiego premiera: …

Czytaj więcej »

4 thrillery na lato

mężczyzna czytający thriller

Lato trwa w najlepsze. Większość z nas nie może sobie wyobrazić lepszego sposobu na relaks, niż odpoczynek na leżaku w promieniach gorącego słońca. Dla miłośników czytelnictwa idealnym uzupełnieniem będzie zanurzenie się przy tym we wciągającej powieści, która umili długie letnie dni. Okres wakacyjny to wymarzony czas na nadrobienie książkowych zaległości, …

Czytaj więcej »

Lato 2020 – pięć pomysłów na wciągającą lekturę!

czytanie książki z czytnika nad jeziorem

Letni urlop to świetna okazja do nadrobienia literackich zaległości. Niezależnie od tego, jakie rodzaje książek lubisz, warto jest raz na jakiś czas rozwinąć zainteresowania czytelnicze i sięgnąć po lekturę spoza swojego ulubionego gatunku literackiego. Jeżeli szukasz literackich inspiracji na wakacje, to trafiłeś w dziesiątkę! Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przegląd pięciu wciągających książek idealnych …

Czytaj więcej »

„Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela, czyli krakowscy nieumarli

Ale z naszymi umarłymi, Jacek Dehnel

Najnowsza książka Jacka Dehnela, autora takich powieści jak „Lala” czy „Matka Makryna” , przyciąga czytelnika niespodziewanym zabiegiem fabularnym już od pierwszych stron, a zostawia z materiałem do przemyśleń wykraczającym daleko poza akcję powieści na długie godziny. Nie dajcie się zwieść czarnemu humorowi, który towarzyszyć wam będzie na kartach tej lektury …

Czytaj więcej »

Książka najlepszym przyjacielem dziecka. Wartościowe lektury dla małego samotnika

książki dla małych samotników

Są takie książki, które zostają z nami na zawsze. Współcześni dorośli wymienią pewnie „Chatkę Puchatka”, „Małego Księcia” czy „Harry’ego Pottera”. Każdego roku pojawiają się jednak nowe publikacje, które mają szansę stać się kultowymi, a ich wartość dostrzegają zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie od dziś wiadomo również, że w książkach …

Czytaj więcej »

Upór i przekora: Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Mało jest we współczesnej historii Polski postaci tak inspirujących jak Wanda Rutkiewicz. To jeden z najwyraźniejszych symboli polskiego wspinania, kobieta niezłomna, bezkompromisowa, śmiało realizująca swoje marzenia. Ale Rutkiewicz ma też mniej heroiczne oblicze – wszak mówiło się o niej, że była konfliktowa, wyizolowana, interesowna, egoistyczna. Jak była naprawdę? Z mitem …

Czytaj więcej »

Juna, narzeczona Schulza

Agata Tuszyńska, Narzeczona Schulza, Wydawnictwo Literackie, 2015

Wizjoner, szary urzędnik, doskonały pisarz, autor masochistycznych szkiców – Bruno Schulz to postać, która fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Niejednoznaczny, tajemniczy, tragiczny, o skromnym dorobku literackim, który jednak wystarczył, żeby autor Sklepów cynamonowych na stałe zapisał się w historii literatury polskiej. A kim były kobiety, z którymi się wiązał? Jak mogło wyglądać …

Czytaj więcej »

Literatura kobieca, a może babska? Do nadrobienia latem

Tak się złożyło, że w dzisiejszym zestawieniu same kobiety – zarówno autorki, jak i bohaterki. Cztery książki, a każda reprezentuje inny styl i problem: zapiski o nałogu, biografia ekscentryczki, blog z emigracji i małe formy, w których zamknięto wielką wyobraźnię. Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie Wydawnictwo Znak 2015 Książka, …

Czytaj więcej »