drukarka 3 d
Drukarka 3D to bardzo innowacyjne narzędzie, pozwalające na „wydruk” różnych rzeczy, od broni aż po jedzenie, a nawet narządy ludzkiego ciała | fot.: Fotolia

Niezwykłe drukarki 3D

Gdyby jeszcze kilkanaście lat temu, że drukarka to coś więcej, niż maszyna, pokrywająca papier tekstem lub obrazem, moglibyśmy zapytać: „A więc co jeszcze mogłaby robić?”. Rozwój techniki sprawił jednak, że w dzisiejszym świecie drukarki są w stanie… drukować w trojwymiarze! Co więcej, dzięki temu można wykorzystywać je na przeróżne sposoby oraz na wielu płaszczyznach, a kolejne biznesy oraz dziedziny nauki widzą w niej przyszłość dla siebie.

Czym jest drukarka 3D?

Drukarka 3D to bardzo innowacyjne narzędzie, pozwalające na „wydruk” różnych rzeczy, od broni aż po jedzenie, a nawet narządy ludzkiego ciała. Naturalnie nie działa ona tak samo jak zwyczajna drukarka do papieru, ani nawet nie przypomina jej wyglądem, może więc samo słowo „drukarka” nie jest w tym przypadku do końca trafiona, jednak najpewniej już przy nim zostaniemy, choć z całą pewnością będzie trzeba je rozszerzyć zwłaszcza, gdy – a prędzej czy później to się stanie – drukarki 3D trafią do domów zwykłych ludzi.

Historia i przyszłość

Mimo że drukarki 3D wydają się nowością na rynku, mówiono o nich już w latach 70. i 80., a wniosek patentowy na podobną maszynę złożył Charles Hull w roku 1984. Na początku lat 90. pierwsze drukarki trójwymiarowe pojawiły się na rynku, jednak dopiero XXI wiek przyniósł przełom i od tego czasu drukarki 3D zyskują coraz nowsze i szersze funkcje. Obecnie powstaje wiele firm, zajmujących się trójwymiarowym wydrukiem i można (oczywiście za pewną sumę) zlecić im różne zadania. Warto tu wspomnieć, że przeświadczenie, iż drukarki 3D są absolutną nowością, wprowadza w błąd wielu użytkowników, dlatego warto zasięgnąć wiedzy, nim wygłosi się podobne stwierdzenia.

Z zastosowań drukarki 3D najciekawszym i chyba najbardziej potrzebnym wydaje się możliwość drukowania ludzkich organów. Prace nad tym wciąż są w toku, ale gdyby stało się to powszechne, medycyna postawiłaby milowy krok do przodu. Oczywiście musielibyśmy też liczyć się ze sporą ceną, jaką zainwestować w podobną technologię miałyby szpitale i ministerstwa zdrowia.

Jak działa drukarka 3D?

Działanie drukarki 3D jest dość skomplikowane, a proces wydruku czasochłonny, bowiem najpierw trzeba stworzyć projekt wydruku i wybrać odpowiednie parametry. Obiekty tworzone przez takie urządzenie powstają w wyniku nakładania na siebie warstw materiału. Proces ten nazywany jest przyrostowym i „wydruk” tworzony jest w nim od zera, choć naturalnie wymaga materiału, z którego powstanie.

Do druku używa się materiałów takich, jak plastik, żywica, metal czy tworzywa sztuczne w proszku. Obecnie technologia ta wciąż się rozwija i tak naprawdę nie wiadomo, jakie nowinki przyniosą nam kolejne lata. Wiadomo za to, że drukarek 3D można używać zarówno w pozytywnych jak i negatywnych celach, więc… Cóż, w tym sensie nie są one niczym nowym.

Druk w 3D nie jest nowością – przeciwnie, jest konsekwencją wymyślenia druku w ogóle. Gdy jednak drukarki trójwymiarowe zaczną być wykorzystywane w życiu codziennym, wiele czynności zostanie ułatwionych. Wyobraźmy sobie na przykład pieczenie! Taka drukarka mogłaby przecież – wcale nie tylko teoretycznie – wydrukować dla nas idealne ciasto na niedzielny deser!

AGA

Sprawdź także

gadżety na co dzień

Przydatne gadżety domowe i dla podróżnych

Z czym kojarzy nam się gadżet? Z jakimś dodatkiem, ozdobą, tak zwanym „bajerem”, czasami z …