Kierowca zawodowy przy ciężarówce
Na naszych barkach będzie ciążyć odpowiedzialność przewiezienia ładunku z punktu A do punktu B w sztywno określonym terminie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Cechy kierowcy zawodowego

Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie, zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją pewne różnice pomiędzy kierowcą zawodowym a tym, który kieruje pojazdami czysto rekreacyjnie. Oczywiście jesteśmy pewni, że znaczna część z Was jest świetnymi i doświadczonymi kierowcami, jednak istnieją pewne cechy, którymi odznaczają się prawdziwi zawodowcy pracujący, chociażby w branży TSL. Dziś skupimy się właśnie na nich i postaramy się pokazać, jaką osobą musi być kierowca, który codziennie przewozi ładunki warte wiele tysięcy złotych.

Wytrzymałość godna najlepszych

Przede wszystkim, praca „za kółkiem” wymaga ogromnych pokładów wytrzymałości. Nawet gdy założymy, że świadczymy usługi przewozowe wyłącznie w obrębie naszego kraju, to i tak za każdym razem czeka nas co najmniej kilkugodzinna podróż, która wbrew pozorom jest bardzo obciążająca dla naszego ciała. Podczas gdy w przypadku dalekich wypraw w celach rekreacyjnych możemy pozwolić sobie na tyle odpoczynku w trasie, ile potrzebujemy, to pracując w przewozach międzynarodowych, stale goni nas czas. Na naszych barkach będzie ciążyć odpowiedzialność przewiezienia ładunku z punktu A do punktu B w sztywno określonym terminie. Wysoka odporność na zmęczenie to naprawdę kluczowa kwestia w tej pracy.

Szybki, lecz ostrożny

Kierowca zawodowy to zawód wymagający znacznie więcej niż wytrzymałość na zmęczenie. Kiedy realizujemy zlecenie, musimy się także wykazać szybkością reakcji wraz ze spokojem i ostrożnością. Praca w branży TSL jako przewoźnik wymaga od nas utrzymywania się w stanie podwyższonej czujności wraz z relaksem. Pozwoli to nam na szybkie i bezpieczne reagowanie na wydarzenia na drodze — jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo nie tylko przewożonemu ładunkowi, ale przede wszystkim — nam samym. Dobry kierowca nigdy nie podejmie nieodpowiedzialnej decyzji takiej jak niepotrzebne wyprzedzanie czy przekraczanie bezpiecznej granicy prędkości.

Ciężarówka w trasie

Profesjonalny kierowca nie zapomina o zachowaniu czujności podczas transportu. Źródło: https://bitlogistics.pl/transport-drogowy/

Podsumowanie

Jak już zauważyliście, praca kierowcy zawodowego nie jest przeznaczona dla każdego! Nasz sukces w tej branży często zależy nie tyle od naszych umiejętności, ile również od pewnych cech naszej osobowości, których nie da się wyuczyć. Gdy my sami lub kierowcy pracujący w naszej firmie, odznaczamy się wymienionymi dziś cechami, zleceniodawcy będą chcieli oddawać ładunki w ręce naszej firmy!

Materiał partnera zewnętrzego

Sprawdź także

automatyzacja procesów logistycznych

Jak uzupełnić braki kadrowe w magazynach?

Obecnie znalezienie wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie magazynowania i transportu jest bardzo trudne. Na szczęście wraz …