Jazda po alkoholu
Mówiąc prościej, jeśli twoje przestępstwo się zatarło, to nie możesz być skazana za recydywę jazdy pod wpływem alkoholu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Recydywa jazdy po alkoholu

Parę lat temu, będąc jeszcze w zasadzie nastolatką popełniłaś głupstwo, gdyż wsiadłaś za kierownicę będąc pijaną. Już prawie zdążyłaś zapomnieć o błędach młodości, jednakże po noworocznej imprezie jeden z biesiadników złamał sobie nogę. Co prawda wczoraj wypiłaś jeden kieliszek, ale to było jeszcze na początku imprezy. Stwierdziłaś później, że źle się czujesz i więcej alkoholu nie spożyłaś.

Nad ranem byłaś pewna, że alkoholu w twoich żyłach już nie ma. Postanowiłaś zawieźć znajomego na pogotowie, aby lekarz umieścił jego nogę w gipsie. Jeszcze nie zdawałaś sobie sprawy, jaki błąd popełniłaś. W trakcie jazdy zostałaś zatrzymana przez policję, która kazała „dmuchnąć w balonik”. Okazało się, że miałaś minimalnie przekroczony poziom alkoholu. Popełniłaś więc przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu z art. 178a § 1 k.k (Dowiedz się więcej na: http://Obronca24h.pl – Jazda po alkoholu). Jakby tego było mało, okazało się, że zostałaś oskarżona również o popełnienie przestępstwa z art. 178 § 4 kodeksu karnego, czyli o popełnienie recydywy jazdy po pijanemu (Zobacz również artykuł o). Czy Organy dochodzeniowe słusznie postąpiły?

Zgodnie z art. 178a § 4 kodeksu karnego, jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze on pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sytuacja wydaje się klarowna. Wprost jest napisane ”osoba wcześniej skazana prawomocnym wyrokiem, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości”. Otóż, informuję cię, że nie zawsze twoje wcześniejsze skazanie będzie brane pod uwagę. Spór w tym zakresie rozwiał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 kwietnia 2016 roku w sprawie o sygnaturze III KK 427/15. W wyroku tym Sąd stwierdził, że fakt zatarcia z mocy prawa wcześniejszego prawomocnego skazania za przestępstwo określone w art. 178a § 1 k.k. lub wymienione w art. 178a § 4 k.k., zaistniałego w dacie wyrokowania co do popełnienia czynu określonego w art. 178a § 1 k.k., uniemożliwia przyjęcie odpowiedzialności sprawcy na podstawie art. 178a § 4 k.k. także wtedy, gdy do popełnienia tego czynu doszło przed upływem okresu niezbędnego do zatarcia wcześniejszego skazania.

Mówiąc prościej, jeśli twoje przestępstwo się zatarło, to nie możesz być skazana za recydywę jazdy pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że bohaterka ze wstępu niniejszego artykułu została niesłusznie oskarżona za popełnienie przestępstwa z § 4. Nie zmienia to faktu, że i tak będzie miała problem, gdyż popełniła przestępstwo z § 1, jednakże jeśli weźmie się pod uwagę wysokość kary, oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku recydywy, to nie ulega wątpliwości, że gra jest warta świeczki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy w Warszawie – szybka ulga w kacu

Z kacem zmagała się zapewne większość z nas. Ogólne zmęczenie i rozbicie, nadwrażliwość na bodźce …