Już po 25 roku życia możemy zauważyć proces starzenia się skóry | fot.: Fotolia

Misja: oszukać starzenie

Starzenie się jest procesem, który zaczyna się już przed 30-stką. Nasza skóra traci jędrność, pojawiają się pierwsze siwe włosy, niewielkie zmarszczki, które ulegają pogłębieniu wraz z upływem czasu. Sekretem piękna jest nie tylko skuteczne zamaskowanie pojawiających się naturalnych objawów starzenia, ale przede wszystkim umiejętne ich opóźnianie. Ale, co ważne: nasz wiek zdradzają także skóra dłoni i szyi. Jak najlepiej zadbać o problematyczne okolice? Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji? I, last but not least, jakie produkty włączyć do codziennej diety, aby nasza skóra promieniała własnym blaskiem?

Kilka słów o starzeniu

Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym, naturalnym oraz biologicznym, który zaczyna się już około 25. roku życia. Ma to oczywiście związek z naszymi genami, gospodarką hormonalną, ale także zależy od czynników zewnętrznych – zwłaszcza promieniowania UV, na skutek którego dochodzi do zaniku warstwy rozrodczej naskórka i znacznego zmniejszenia się liczby podziałów komórkowych. To z kolei powoduje pogrubienie i zmniejszenie spójności warstwy rogowej skóry, poszerzenie naczyń włosowatych, następuje nieregularne rozmieszczenie melanocytów  i pojawiają się na skórze przebarwienia. Wraz z wiekiem skóra traci swą sprężystość i elastyczność, słabną włókna kolagenu i elastyny, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek.

Bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry ma palenie papierosów. Substancje zawarte w dymie nikotynowym powodują przede wszystkim odwodnienie naskórka oraz zwężenie naczyń krwionośnych. Skóra osoby palącej staje się poszarzała, szorstka i blada, następuje niedotlenienie tkanek, przez co obniża się poziom witamin A, C i E, które chronią skórę. Palenie papierosów może nas kosztować wyglądem starszym nawet o 10 lat.

Inne przyczyny przedwczesnego starzenia skóry:

  • niedostateczna ilość snu
  • stres
  • zbyt mała ilość przyjmowanych płynów ( głównie wody)
  • niezrównoważona uboga w witaminy i niezdrowa dieta
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do skóry
  • zła pielęgnacja skóry
  • brak aktywności fizycznej
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, w tym brak ochrony przed UV
  • używki
  • ale także uwarunkowania genetyczne i… hormony

Najwyższe stężenie estrogenu jest właśnie u dwudziestolatek. Dzięki niemu skóra jest nawilżona, ma ładny koloryt i dobrze wygląda nawet bez makijażu. U niektórych jednak już w tym wieku spowalnia się proces podziału komórek. Na skutek tego skóra właściwa staje się cieńsza i zaczyna tracić elastyczność.

Co zdradza nasz wiek?

Zmarszczki (wokół oczu, na czole, wokół ust)

Pierwszą oznaką starzenia się skóry, dostrzegalną już od 25 roku życia, są drobne linie i zmarszczki. Pojawiają się na różnych obszarach twarzy i są tymi oznakami starzenia, które najłatwiej zauważyć. Jako pierwsze pojawiają się drobne linie. Następnie najczęściej zauważamy małe, płytkie zmarszczki przy zewnętrznych kącikach oczu. Nazywa się je również liniami śmiechu lub kurzymi łapkami. Drobne zmarszczki można również znaleźć na policzkach. Na czole stają się zauważalne jako poziome linie – wywoływane mimiką twarzy i pogłębiające się z czasem. Mniejsze, pionowe linie między brwiami powodowane są marszczeniem brwi.

Pielęgnacja:

  • Stan skóry poprawi odpowiednia dieta bogata w witaminy oraz preparaty ze składnikami antyoksydacyjnymi (wit. A,C,E, koenzym Q10, kwas hialuronowy), naturalne przeciwutleniacze zawarte w warzywach (seler, czosnek, papryka, brukselka, marchew), a także zawarte w czerwonym winie. Starzenie komórek spowalniają również witamina F i kinetyna – naturalny hormon roślinny. Niezwykle ważna jest też woda – pijmy nawet 2 litry dziennie.
  • Codziennie zmywamy makijaż – demakijaż skóry powinien być delikatny i dokładny. Następie delikatnie, opuszkami palców, wklepujemy odpowiedni krem pielęgnacyjny – co poprawi krążenie.
  • Systematycznie wykonujmy wybrane zabiegi kosmetyczne: fotoodmładzanie, radiofrekwencja, masaże klasyczne, czy też mezoterapia, mikrodermabrazja, peelingi.

Skóra szyi i dekoltu

Skóra tych okolic jest znacznie cieńsza niż na twarzy. Niewielka ilość włókien kolagenowych powoduje, że przy nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej braku, skóra wiotczeje. Dodatkowym problemem jest mała ilość gruczołów łojowych, co wpływa na słabe zatrzymywanie wilgoci w skórze. Konsekwencje zaniedbywania codziennej pielęgnacji na pewno będą zauważalne wraz z wiekiem. Aby się przed tym uchronić, najlepiej zadziałać profilaktycznie. Zajmuje to niewiele czasu, ponieważ szyja i dekolt nie wymagają skomplikowanych zabiegów, a na pewno pozwoli nam uchronić skórę przed przedwczesnymi oznakami starzenia. Przede wszystkim należy wyrobić w sobie nawyk pielęgnacji tej okolicy.

Pielęgnacja:

  • Codziennie stosujmy preparaty nawilżające, bogate w witaminy A+C+E, flawonoidy, koenzym Q 10, oraz kwasy owocowe AHA. Skórę szyi i dekoltu powinno traktować się tak, jak skórę twarzy, zarówno w kwestii codziennej pielęgnacji domowej, jak i w gabinecie kosmetycznym.
  • Skóra szyi i dekoltu jest o wiele cieńsza niż na innych partiach ciała, dlatego bardzo ważna jest ochrona kremami z filtrem przeciwsłonecznym oraz apaszkami czy chustami.
  • Systematyczne masaże szyi i dekoltu poprawiają ukrwienie, sprawi to, że mięśnie będą wzmocnione, a skóra ujędrniona i lepiej ukrwiona (płynne ruchy od dołu ku górze z użyciem kremu)
  • Do snu wybierajmy takie poduszki, które pozwolą na rozciągnięcie szyi i zapobiegną jej podkurczaniu do piersi.
  • Bardzo ważne jest dbanie o mięśnie szyi, przede wszystkim o prawidłową postawę: proste plecy i uniesiona broda – to niezawodne sposoby na przedłużenie młodości tej części ciała.

Dłonie

Dłonie to wizytówka każdego człowieka, dlatego zła pielęgnacja, nadmiar detergentów, słaba ochrona przed promieniowaniem (bądź jej brak) uwidaczniają się również w tym miejscu. Skóra staje się przesuszona, zmęczona, pogarsza się jej kondycja i wygląd. Na dłoniach jest zdecydowanie mniej gruczołów łojowych, a więc i ochronna warstwa hydrolipidowa jest uboższa. Cieńsza jest również podskórna warstwa tkanki tłuszczowej, która dodatkowo zanika wraz z upływem lat. Dlatego właśnie na dłoniach najwcześniej widać efekty starzenia się.

Pielęgnacja:

  • Regularnie wykonujmy zabiegi domowe: peelingi, masaże, kremy i maski.
  • Kąpiel w ziołach nagietka  (zawiera m.in. witaminę C, a także karotenoidy i triterpeny) zadziała regenerująco i ochronnie na skórę.
  • Kąpiel w oliwie i żółtku – oliwa dostarcza odżywczych kwasów tłuszczowych i witaminy E działającej nawilżająco i odmładzająco; żółtko zawiera m.in. witaminę A i cynk, które wpływają na skórę regenerująco i ochronnie.
  • Namaczanie dłoni w kleiku z siemienia lnianego da efekt zmiękczenia skóry.
  • W gabinecie kosmetycznym warto regularnie wykonać zabieg parafinowy na dłonie.
  • A poza tym unikajmy detergentów, które przesuszają nadmiernie skórę i stosujmy rękawiczki ochronne.
  • Podczas pielęgnacji skóry dłoni nie zapominajmy o paznokciach. Ładne, zadbane i zdrowe paznokcie idealnie współgrają z zadbaną skórą dłoni. Dlatego warto przyjrzeć się naszej diecie, ponieważ to co się w niej zawiera również ma wpływ na ich wygląd. Pozytywny efekt przyniesie spożywanie produktów bogatych w: białko (mleko), wapń (ser), żelazo (wołowina, szpinak, brokuły), krzem (marchew, pietruszka), magnez (gorzka czekolada), cynk (pestki dyni i słonecznika). A jeżeli mamy problem z pękającymi paznokciami, należy wprowadzić do diety galaretki, gdyż zawarta w nich żelatyna wzmocni je i poprawi ich elastyczność.

Prawidłowo zbilansowane, zdrowe odżywianie się, aktywny tryb życia oraz odpowiednio dobrane kosmetyki, oparte głównie na naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego oraz o wysokiej aktywności przeciwrodnikowej i antyoksydacyjnej, powodują podniesienie odporności skóry, a co za tym idzie, spowolnienie procesu starzenia się komórek.

Emilia RechulEmilia Rechul – magister kosmetologii, trycholog, absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Kosmetolog w Gabinecie Medycyny Estetycznej Qclinique w Warszawie. Specjalistka z dziedziny zabiegów kosmetologicznych, medycyny estetycznej i kosmetyki białej. Współredaktorka portalu dla kosmetyczek i kosmetologów Sztuka Kosmetologii.

Sprawdź także

pielęgnacja skóry

Pielęgnacja domowa: rytuały, zasady używania kosmetyków i pielęgnacja wieloetapowa

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jedni ludzie mają zdrową, promienną skórę, podczas gdy inni borykają …