Depilator Braun
Dla osób wygodnych i chcących uniknąć bólu, a także dla mających trochę więcej pieniędzy w kieszeni, najlepszym wyborem będzie na pewno depilator laserowy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Poradnik kobiety – wybór depilatora

Wiele kobiet jest w stanie przeżyć dość duży ból, by zapewnić sobie dzięki depilatorowi piękne, gładkie nogi. Producenci gwarantują, że włoski nie odrosną od kilku dni do nawet 2-3 tygodni. Na szczęście powstały także depilatory laserowe, które gwarantują depilację bezbolesną. Czym więc kierować się podczas wyboru depilatora?

Alternatywa do tradycyjnych depilatorów

Depilator to podręczne urządzenie, które pozbywa włosków wraz z cebulkami. Jak zostało wspomniane, efekt utrzymuje się od kilku dni do 2-3 tygodni. Depilatory różnią się nie tylko designem czy budową, ale także wyszczególnia się różne rodzaje tego sprzętu. Przykładowe zalety depilatorów to efekt gładkiej skóry utrzymujący się dłużej niż po depilacji metodą maszynki do golenia, prostota obsługi, rzadkie powodowanie podrażnień skóry oraz fakt, że człowiek, najczęściej kobieta, wydaje pieniądze tylko raz na długie lata. Z kolei wadami tych urządzeń są: nie nadawanie się do skóry wrażliwej, bolesność zabiegu, możliwe podrażnienia na skórze oraz włosy wrastające w skórę po nieudanym zabiegu. Alternatywą są jednakże depilatory laserowe, i to od nich zaczniemy przegląd.

 

Depilator
Depilator to podręczne urządzenie, które pozbywa włosków wraz z cebulkami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym są depilatory laserowe?

Depilatory laserowe to urządzenia emitujące światło, które przenika do trzonu włosa i uszkadza jego macierz. Depilatory te niszczą komórki odżywcze włosa, przez co go usuwają. Włos uszkodzony nigdy nie odrasta, co powoduje, że depilatory laserowe są świetną okazją do pozbycia się owłosienia raz na zawsze. Tego rodzaju sprzęty zyskują na popularności, gdyż wcześniej dostępne tylko w salonach kosmetycznych, wkraczają w domowe zacisze. W sprzedaży jest wiele depilatorów laserowych o różnych parametrach działania.

Zalety i wady depilatora laserowego

Zaletami zabiegu depilatorem laserowym w domu są brak czasochłonności zabiegu, bezpieczeństwo depilacji, jak i fakt, że wykonuje je człowiek, a więc wszystko pozostaje pod jego kontrolą. Wad takiej operacji praktycznie nie ma, oprócz tego, że czasem zabieg trzeba niestety poprawiać. Wydatek na depilator jest natomiast jednorazowy, a służy latami. Koszty takiego depilatora w domu są na pewno niższe niż usuwanie owłosienia w salonie kosmetycznym, co również stanowi plus. Czy usuwanie owłosienia boli? Zależy od progu bólowego danego człowieka – jedni nie czują nic, a jeszcze inni mogą odczuć dyskomfort w rodzaju mrowienia czy szczypania.

Czym kierować się podczas zakupu depilatora laserowego?

Jaki depilator laserowy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na pewno najważniejszymi parametrami przy wyborze tego sprzętu jest jakość wykonania – warto wybrać droższy depilator, ale dobrze i starannie wykonany. Kolejnym wyznacznikiem jest marka, równie ważna co jakość wykonania. Warto wybrać znane marki, nie te, o których nigdy nie słyszeliśmy, ponieważ wyroby tych marek mają na pewno lepsze warunki serwisowe i gwarancyjne w razie uszkodzenia sprzętowego. Następnym czynnikiem jest powierzchnia działania – im obszerniejsza, tym na pewno lepiej. Zazwyczaj są to trzy centymetry kwadratowe, ale bywa więcej. Od ilości emitowanych impulsów zależy z kolei, jak długo będziemy użytkować dane urządzenie. Jest jeszcze możliwość regulacji działania, dzięki której możemy ustawić odpowiednie parametry przy goleniu innych części niż nogi: okolic intymnych, pachwin, pach, przestrzeni pod kolanami czy twarzy. Niemniej ważna jest ergonomia urządzenia – im lepszy kształt, wielkość i poręczność depilatora, tym samym komfort użytkowania wzrasta. Istnieją jeszcze funkcje dodatkowe depilatorów laserowych, takie jak osłona, zabezpieczenia chroniące oczy czy nakładki chłodzące.

Depilatory tradycyjne

Tradycyjnymi, a wręcz starymi, w porównaniu do depilatorów laserowych, opcjami, są depilatory z głowicą z pęset oraz z głowicą dysków. Trzeba podkreślić, że te pierwsze nadają się tylko do słabych i rzadkich włosów. Pęsety znajdujące się na głowicy, rozmieszczone w niewielkich odległościach, powodują usuwanie włosa wraz z cebulkami, czemu może towarzyszyć ból. Zależnie od modelu depilator zawiera od 18 do 40 pęset. Nie jest dobry taki depilator w przypadku gęstych i mocnych włosów. Z kolei depilatory z głowicą z dysków są zbudowane z różnych materiałów: albo ceramiki, albo metalu. Ceramiczne nie powodują alergii, przez co są bezpieczniejsze dla skóry. Metalowe natomiast mogą powodować podrażnienia, ale ich cena jest za to proporcjonalnie niższa.

Wybór depilatora

Mamy więc aż trzy rodzaje depilatorów – laserowe, z głowicą z pęset oraz z głowicą z dysków. Czym kierować się przy wyborze depilatora? Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: jakie mam owłosienie? Mocne, gęste czy słabe i rzadkie? Jaką mam skórę – normalną czy wrażliwą i skłonną do alergii i podrażnień? Czy jestem odporna na ból? Takie trzy proste pytania wystarczą, by określić, jaki depilator powinniśmy zakupić. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze depilatora? Na pewno jest to głowica – pozostaje wybór ceramicznej lub metalowej, których wady i zalety wymieniliśmy powyżej, ale jest jeszcze rodzaj tej głowicy – czy jest ruchoma, elastyczna i czy gwarantuje dokładniejsze golenie. Innym czynnikiem przy wyborze depilatora jest jego regulacja prędkości. Prędkość powinna być dobrana do rodzaju włosów, jak i skóry – jeżeli włosy są delikatne prędkość nie musi być duża, a jeśli mocne, to prędkość powinna wzrosnąć. Najczęściej jest tak, że model oferuje dwa rodzaje prędkości, czasem jest to więcej. Ciekawym wyznaczikiem przy wyborze sprzętu do depilacji jest możliwość depilacji pod wodą – niektóre modele są do tego przystosowane, dzięki czemu depilacja jest mniej bolesna. Podobną funkcję pełnią nakładki chłodzące, jak sama nazwa mówi, nakłada się je na depilator, dzięki czemu chłodzi on skórę i zmniejsza ilość podrażnień. Niemniej istotny jest rodzaj zasilania – sieciowy, akumulatorowy albo combo (sieciowo-akumulatorowy). Pierwszy wymaga podłączenia do gniazdka, ale dzięki temu jest lekki i poręczny. Drugi rodzaj – akumulatorowy – to depilator cięższy, ale i pozwalający na depilację bezprzewodową. Najlepszą alternatywą będzie combo: rozwiązanie łączące oba powyższe sposoby, dzięki czemu depilator jest uniwersalny – ani lekki, ani ciężki, a optymalny. Kierując się wyborem depilatora, miejmy na uwadze także jego estetykę i budowę – producenci prześcigają się w różnych designach przyciągających wzrok, ale warto pamiętać, by sprzęt nie miał zbyt wymyślnych kształtów, bo wtedy manewrowanie nim może przysporzyć niepotrzebne trudności. Dodatkowe funkcje depilatorów, bardzo ewentualne, to podświetlenie – pozwala wyłapać nawet najbardziej niewidoczne włoski; tryb silence – czyli wyciszenie depilatora, by działał sprawnie, a cicho; nawiew powietrza – dodatkowo chłodzący skórę.

Podsumowanie

Jak widać, wiele jest różnych opcji przy wyborze sprzętu do usuwania włosów, jakim są depilatory. Dla osób wygodnych i chcących uniknąć bólu, a także dla mających trochę więcej pieniędzy w kieszeni, najlepszym wyborem będzie na pewno depilator laserowy. Dla tych, których owłosienie jest mniejsze, jak i próg bólu nie jest za wysoki, sprawdzą się depilatory tradycyjne, z głowicą z pęset lub dysków. Wybór zależy więc najbardziej od rodzaju włosów, skóry, progu bólowego, jak i zasobności portfela.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

trzy kobiety z gładkimi nogami

Maszynka, wosk czy epilacja laserowa?

Która z nas nie marzy o gładkim ciele przez całe lato, bez konieczności sięgania po …