Mydła naturalne
Mydło w bardzo korzystny sposób wpływa na stan skóry, jednak dotyczy to wyłącznie tego naturalnego, a niestety w obecnych czasach, coraz większa liczba osób decyduje się na zakup kostek myjących, które mogą podrażniać skórę | fot.: Fotolia
Strona główna / Uroda / Rodzaje i właściwości naturalnych mydeł

Rodzaje i właściwości naturalnych mydeł

Mydło towarzyszy nam od tysięcy lat. Wynalezione przez Fenicjan, a dzięki temu, że zajmowali się oni międzynarodowym kupiectwem, produkt ten bardzo szybko stał się popularny na całym świecie. Mydło w bardzo korzystny sposób wpływa na stan skóry, jednak dotyczy to wyłącznie tego naturalnego, a nie kostek myjących, które mogą podrażniać skórę. Aby skóra mogła czerpać korzyści z niezwykłych właściwości mydła, należy postawić na to naturalne, które pozbawione jest chemicznych dodatków. Jakie rodzaje naturalnych mydeł dostępne są w sklepach?

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie to produkt, który składa się wyłącznie z oliwy z oliwek i produkowane jest w tradycyjny sposób w Marsylii. Obecnie mydło marsylskie można zakupić w sklepach nie tylko w czystej postaci, ale również z dodatkiem innych olejów roślinnych. Jeśli chodzi o właściwości tego mydła, to bardzo dobrze oczyszcza skórę, a także dogłębnie ją nawilża, dzięki czemu może być stosowane do każdego rodzaju skóry. Oczywiście podczas zakupów najlepiej wybrać tradycyjne marsylskie mydło, jeśli jednak dostępne jest tylko to z dodatkiem innych olejów, to należy zwrócić uwagę na to, czy pozbawione jest ono chemicznych substancji.

Mydło z Aleppo

Tradycyjne syryjskie mydło wytwarzane jest od tysiącleci w mieście Aleppo, a głównymi jego składnikami są oliwa z oliwek, wodorotlenek sodu oraz olej laurowy. Po mydło z Aleppo mogą w zasadzie sięgać posiadaczki każdego rodzaju skóry, jednak przed zakupem niezwykle ważne jest to, aby sprawdzić zawartość oleju laurowego w mieszance. Jeśli w mydle znajdują się śladowe ilości tego oleju, to jest on przeznaczony do skóry suchej, jeśli jednak jego stężenie mieści się w przedziale od 10% do 40%, to mogą po ten produkt sięgać posiadaczki skóry tłustej i mieszanej. Mydło z Aleppo to kosmetyk, który bardzo dobrze oczyszcza skórę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu skóra nie tylko odzyskuje blask, ale również jej pory zostają dogłębnie oczyszczone, co przekłada się tym samym na likwidację zmian trądzikowych.

Mydło borowinowe

Borowina to w bardzo dużym skrócie nieodwodniony torf leczniczy, który bardzo często dodawany jest do leczniczych kąpieli mających na celu załagodzenie nie tylko bóli mięśniowo-stawowych, ale również nieprzyjemnych kobiecych dolegliwości. Obecnie pewne ilości borowiny dodawane są do olejów roślinnych, w efekcie czego powstaje mydło borowinowe, które pomaga nawilżyć skórę odbudowując jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy, a także wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za utrzymanie przez skórę elastyczności oraz sprężystości na odpowiednim poziomie. Mydło borowinowe polecane jest nie tylko do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ale również tej dojrzałej, ponieważ z uwagi na swój bogaty skład pomaga przywrócić jej młody wygląd, a także zmniejsza widoczność niewielkich zmarszczek.

KPA

Sprawdź także

domowe sposoby na cienie pod oczami

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Cienie pod oczami najczęściej wynikają ze źle przespanej nocy, zbyt długiego przebywania na słońcu, a …