Soda oczyszczona to nieoceniony pomocnik przy porządkach, ale i w codziennej pielęgnacji | fot.: Fotolia

12 zastosowań sody oczyszczonej, czyli ekologia w praktyce

Współcześnie nie wyobrażamy sobie sprzątania domu bez użycia wyspecjalizowanej chemii – płynów i proszków przeznaczonych chyba do każdej możliwej powierzchni użytkowej. Oprócz niewątpliwej skuteczności wyróżniają je niestety także: wysoka cena i działanie drażniące. A można też inaczej – bardziej naturalnie i taniej. W niemal każdym domu znajdziemy produkty, które doskonale wyczyszczą zabrudzenia, a przy okazji znajdą też mniej oczywiste zastosowania. W nowym cyklu: Dom bez „chemii” (tej drażniącej, a nawet żrącej, bo przecież chemii jako takiej nie chcemy i nie możemy unikać) przedstawimy kilka najciekawszych specyfików, które, oprócz sprzątania, pomogą zadbać o zdrowie i urodę. Jako pierwsza wystąpi tu nieoceniona soda oczyszczona. 

Soda oczyszczona, czyli inaczej wodorowęglan sodu, to związek chemiczny, który jest podstawą proszku do pieczenia, napojów musujących albo składnikiem regulującym PH żywności. Oprócz tego jest też świetnym środkiem czyszczącym. Wymieszana na pastę z wodą wyczyści piekarnik albo mikrofalówkę – warto nałożyć papkę na gorącą szybę i zostawić do ostygnięcia, albo na całą noc i zmyć wodą. Jeśli posypiemy nią toaletę i dodatkowo skropimy octem spirytusowym, a następnie wyczyścimy szczotką i spłuczemy, nasza ubikacja będzie jednocześnie odkażona i błyszcząca. Soda oczyszczona jest także doskonałym odświeżaczem do butów, nieprzyjemnie pachnących dywanów itp – wystarczy posypać powierzchnię proszkiem, a następnie dokładnie odkurzyć. Kiedy do ozdobnego słoiczka wsypiemy jej trochę i dołożymy np. gałązkę rozmarynu lub lawendy, albo prościej – kilka kropel ulubionego olejku, otrzymamy naturalny odświeżacz do powietrza.

Jeśli zaś zdarzy nam się niewielki pożar – wystarczy zasypać ogień wodorowęglanem sodu aby zażegnać zagrożenie.

Soda wyczyści przypalone garnki (można użyć papki, czyli proszku połączonego z odrobiną wody, albo wsypać sodę do ciepłej wody w garnku i zostawić na kilka godzin), możemy nią także myć talerze (namaczamy naczynia w misce bądź zlewie napełnionym wodą z kilkoma łyżkami sody, ewentualnie usuwając gąbka resztki jedzenia, na koniec spłukujemy), w połączeniu z octem biały proszek usunie osad z kafelków, kranów (proporcja około pół szklanki sody i 3-4 łyżki octu). Jeśli pół szklanki sody z kilkoma łyżkami octu zalejemy ciepłą wodą – mikstura ta pozwoli odetkać rury.

Soda – doskonały kosmetyk

Właściwości czyszczące i ścierające sody oczyszczonej możemy wykorzystać także w codziennej pielęgnacji domowej. Jeśli wklepiemy w okolice pach sodę połączoną z niewielką ilością wody otrzymamy naturalny antyperspirant. Rozprowadzając proszek wodą do uzyskania konsystencji papki uzyskamy pastę do zębów, którą nakłada się na kilka minut, a następnie myje przy użyciu szczoteczki – taka mikstura idealnie odświeża także oddech. Lepiej jednak zbyt mocno nie trzeć zębów, żeby przypadkiem nie uszkodzić szkliwa. [highlight color="yellow"]Soda jest idealnym składnikiem peelingów – zarówno do twarzy, jak i ciała (można ją połączyć z olejem kokosowym) – taka mikstura świetnie złuszcza martwy naskórek, wygładza i rozjaśnia skórę. Stosujmy ją zależnie od potrzeb, jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu, żeby nadmiernie nie ścierać naskórka.

Soda – zastosowania medyczne

Jeśli po intensywnej ekspozycji na słońce nasze ciało uległo poparzeniom, ukoi je chłodna kąpiel z dodatkiem kilku łyżek sody. W tym wypadku trzeba jedynie uważać przy wycieraniu, a raczej delikatnym oklepywaniu skóry ręcznikiem tak, aby dodatkowo jej nie uszkodzić. Ta sama metoda sprawdzi się także przy innych podrażnieniach. W przypadku niekorzystnego odczynu poszczepiennego u dzieci stosuje się okład z roztworu przygotowanego z połowy szklanki letniej wody i łyżki sody. Jeśli dokucza nam zgaga albo niestrawność – pół szklanki wody z łyżeczką sody zneutralizuje soki trawienne w żołądku (soda ma odczyn lekko zasadowy). Jest tylko jedno „ale” – taki roztwór nie leczy zgagi, a jedynie pomaga doraźnie. Przy częstym stosowaniu wody z sodą należy liczyć się z możliwością zaburzenia procesów trawiennych. Nie poleca się jej także kobietom w ciąży. A więc korzystajmy z tego rozwiązania okazjonalnie, a sposobu na wyleczenie dolegliwości poszukajmy u specjalisty.

I na koniec rada praktyczna – warto kupić większe ilości sody, np. w internecie (to bardziej opłacalne niż sklepowe saszetki), zamknąć ją szczelnie w słoiku i stosować zależnie od potrzeb.

Dla przypomnienia wszystkie najważniejsze zastosowania sody zestawiliśmy poniżej:

kreatywna.pl-infografika-soda-oczyszczona

RED

Sprawdź także

gadżety ekologiczne

Gadżety ekologiczne – dlaczego warto?

Gadżety promocyjne odgrywają w biznesie dużą i zróżnicowaną rolę. Czasami wręcza się je jako upominek …