kot strach
Kto by pomyślał, że sympatyczne koty mogą być przerażające | fot.: Fotolia

4 niecodzienne fobie, które trapią ludzi

Od zarania dziejów ludzie bali się zjawisk, które były dla nich niepojęte. W samym strachu nie ma nic nadzwyczajnego. Więcej – jest potrzebny jako ważny mechanizm aktywującym nasz instynkt przetrwania. Jednak niektóre osoby cierpią na  wyjątkowo irracjonalne lęki, dotyczące sytuacji z pozoru zwyczajnych lub przedmiotów używanych codzienne. Poznaj najbardziej zdumiewające fobie, które spędzają sen z powiek wielu mieszkańcom ziemi.

Tanatofobia

Przypadłość ta związana jest ze śmiercią, a dokładnie z lękiem przed nią. Oczywiście większość osób obawia się nieuniknionego końca, jednak w przypadku tanatofobii lęk ten objawia się w ekstremalny sposób. Osoba dotknięta fobią, kiedy tylko pomyśli o śmierci dostaje napadu lękowego, mogą się także pojawić duszności czy omdlenia. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do zawału mięśnia sercowego. Chore osoby w większości przypadków obawiają się nie tyle samej śmierci, ile całego procesu umierania. Boją się bólu, utraty godności, zdania na łaskę lekarzy i opiekunów. Niekiedy fobia ta związana jest z inną, zwaną tafefobią. Doskwiera ona osobom, które panicznie boją się pogrzebania żywcem.

Ailurofobia

W sieci możemy znaleźć mnóstwo memów oraz filmików, które przedstawiają koty w niecodziennych sytuacjach. Jednak istnieje duża grupa osób, która panicznie boi się tych uroczych zwierząt. Ailurofibia nie jest tylko awersją do kotów. Objawia się ona panicznym lękiem na widok zwierząt, napadami duszności, podniesionym ciśnieniem. Z tą fobią nierozerwalnie związany jest lęk przed demaskacją, chory obawia się, że osoby postronne odkryją kłopotliwą przypadłość. Już sama myśl o tym sprawia, że może wystąpić atak paniki. Najskuteczniejszą metodą w walce z ailurofobią jest stopniowy kontakt chorego z kotem.

Technofobia

Wielu, współcześnie żyjących ludzi odczuwa nostalgię na myśl o dawnych czasach, kiedy to technologia nie była rozwinięta tak bardzo, jak obecnie. Jednak kiedy odczuwamy paniczny lęk na samą myśl o kontakcie ze zdobyczami technologicznymi, może to oznaczać, że cierpimy na technofobię. Najwięcej obaw wywołują komputery, jednak chorych podobny strach ogarnia na widok innych przedmiotów elektronicznych. Chorzy obawiają się, że maszyny przejmą kontrolę nad światem, komputery mają zaś być narzędziem do szpiegowania obywateli. Część chorych uważa, że już samo obcowanie z energię elektryczną ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia ludzi. Technofobia objawia się nadmierną potliwością, przyśpieszeniem akcji serca, omdleniami.

Aerofobia

Kiedy zimą obserwujemy niepokojąco rosnące stężenie smogu, z pewnością odczuwamy naturalny lęk przed szkodliwością powietrza. Jednak są osoby, które nie tylko boją się smogu, ale i wiatru czy przeciągów. Pacjenci chorzy na aerofobię obawiają się przewiania, przeziębienia czy nawet zatrucia szkodliwymi substancjami, które są obecne w powietrzu. Część osób odczuwa lęk również w trakcie lotu samolotem, przejażdżki windą czy kolejką górską.

APY

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …