Brak miesiączki – poznaj najczęstsze przyczyny problemów z menstruacją

Tryb życia wielu współczesnych kobiet także w dużej mierze wpływa na zaburzenia cyklu miesiączkowego i opóźnianie się lub zanikanie menstruacji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Opóźnianie się miesiączki lub jej brak niekoniecznie musi oznaczać ciążę, istnieje bowiem szereg innych przyczyn zdrowotnych, które mogą się w ten sposób objawiać. Jakie są najczęściej występujące powody braku miesiączki? Sprawdźmy to.

Problemy hormonalne

Jednym z najczęściej występujących powodów opóźniania się menstruacji są problemy z wydzielaniem hormonów, zarówno płciowych, jak i produkowanych przez inne gruczoły. Współczesne kobiety bardzo często borykają się z problemem nadmiernego wydzielania prolaktyny, czyli hormonu, który reguluje cykl płciowy, pomaga utrzymać ciążę oraz pobudza produkcję mleka. Zbyt wysoki poziom może skutkować poważnymi zaburzeniami cyklu miesiączkowego, opóźnianiem się menstruacji lub skąpymi krwawieniami. Dodatkowo często występują wówczas cykle bezowulacyjne, co może znacznie utrudnić zajście w ciążę. Pamiętaj, że występowanie dni płodnych możesz kontrolować, korzystając z funkcjonalnego narzędzia, jakim są kalkulatory dni płodnych. Opóźnianie się miesiączki może też być spowodowane chorobami tarczycy – niedoczynnością lub nadczynnością. Masz problemy z menstruacją? Wykluczyłaś ciążę? Zbadaj poziom hormonów odpowiadających za funkcjonowanie gruczołu tarczowego – TSH, FT3, FT4.

Zadbaj o higieniczny tryb życia

Tryb życia wielu współczesnych kobiet także w dużej mierze wpływa na zaburzenia cyklu miesiączkowego i opóźnianie się lub zanikanie menstruacji. Przewlekły stres, uczucie napięcia nerwowego, chroniczne zmęczenie spowodowane niedostateczną ilością snu – to wszystko może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz braku miesiączki. W takich chwilach zmniejsza się odporność organizmu, mogą nawet pojawić się infekcje intymne. Warto wówczas wspomagać się probiotykami dostępnymi na www.lactovaginal.pl, których zadaniem jest przywracanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy i ochrona przed nieprzyjemnymi dolegliwościami intymnymi. Ogromne znaczenie ma oczywiście zmiana codziennych nawyków, redukowanie stresów, zadbanie o odpowiednią ilość snu – to wszystko na pewno pozytywnie wpłynie na cykl miesiączkowy.

Nagły spadek wagi

Odchudzasz się? Przeszłaś na restrykcyjną dietę? Uważaj, bo gwałtowny spadek wagi oraz redukcja poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 16% może przyczynić się do zatrzymania miesiączki oraz ogromnych problemów z cyklem menstruacyjnym i płodnością. Warto podkreślić, że do produkcji hormonów płciowych potrzebna jest odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety. Zbyt restrykcyjna dieta może przyczynić się zatem do tzw. wtórnego zaniku miesiączki. Co ciekawe, również zbyt gwałtowny przyrost masy ciała jest powodem opóźniania się lub zanikania menstruacji. Szybka zmiana wagi przyczynia się bowiem do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Chcesz dowiedzieć się, czy Twoja waga jest w normie? Sprawdź swoje BMI, czyli indeks masy ciała. Powodem do niepokoju jest wynik poniżej 18,5 lub wyższy niż 35 – wówczas trzeba zareagować. Zanik miesiączki nigdy nie powinien być bagatelizowany – długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dieta sirt

Diety gwiazd. Jak odchudzają się celebrytki?

Gwiazdy i celebrytki to postaci o specjalnym statusie w dzisiejszym świecie: wyznaczają trendy w modzie, …