Kiedy się nie opalać?
Powszechnym mitem jest twierdzenie, iż promienie słoneczne w pozytywny sposób wpływają na trądzik | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcesz się opalać? Nie rób tego, gdy…

Sezon na opalanie powoli się zaczyna. Aby świadomie korzystać z promieni słonecznych, należy wiedzieć kiedy tak naprawdę możemy się opalać, a kiedy nie. Pewne schorzenia skóry powodują, że powinniśmy na jakiś czas powstrzymać się od opalania. O tym problemie opowiada dermatolog dr n. med. Maciej Krajewski.

Alergia na słońce

Są osoby, które reagują alergicznie na nadmiar promieni słonecznych. Dermatolodzy ostrzegają, że nadmierne przebywanie na słońcu działa szkodliwie na skórę, powoduje jej uszkodzenie czy szybsze pojawienie się oznak starzenia.

– Pierwszym sygnałem, iż promienie słoneczne nie są naszym sprzymierzeńcem jest nadwrażliwość objawiająca się na skórze w postaci pęcherzyków, wysypki lub plam. Jeśli zauważymy na ciele takie zmiany, należy natychmiast przerwać opalanie, aby nie dopuścić do nasilenia objawów  – mówi dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski.

Warto również zwrócić uwagę czy zmiany te występują na obszarze bezpośrednio wystawionym na słońce czy rozprzestrzeniają się poza jego obręb. Te, które mają szerszy zasięg mogą być spowodowane reakcją organizmu z pewnymi czynnikami fotouczulającymi jak np. niektórymi lekami przeciwbólowymi, hormonalnymi lub moczopędnymi.

Problematyczna skóra

Powszechnym mitem jest twierdzenie, że promienie słoneczne w pozytywny sposób wpływają na trądzik.

– Co prawda istnieje przekonanie, że po opalaniu trądzik zanika, tak jest w istocie, gdyż skóra zaczyna się wysuszać. Jest to jednak stan chwilowy, gdyż później obserwujemy nasilenie jego objawów. Aby skóra po takim wysuszeniu mogła wrócić do dawnej kondycji, po okresie wysuszenia, następuje wzmożone wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i w efekcie trądzik się nasila – wyjaśnia.

Trądzik pospolity i różowaty może więc również być czynnikiem eliminującym opalanie.

Opryszczka

Ciekawostką może być fakt, że opryszczka pojawiająca się np. na skutek obniżenia odporności organizmu, może również pojawiać się lub wzmagać w wyniku opalania. To  beż wątpienia znak, że należy na jakiś czas unikać słońca.

Pieprzyki, przebarwienia

Są osoby, których skóra pokryta jest wieloma pieprzykami. Pojawiają się na skutek nadprodukcji melaniny na pewnym obszarze skóry. Jednak nie wszystkie muszą być groźne dla organizmu. Gdy jednak widzimy, że pieprzyk po opalaniu się powiększył lub gdy w rodzinie wcześniej już ktoś miał nowotwór skóry, koniecznie trzeba udać się do dermatologa, w celu wykonania badania dermatoskopowego. Słońce wzmaga pojawianie się pieprzyków, przebarwień i plam na skórze. Aby nie dopuścić do ich powstawania należy używać kremów wysokimi filtrami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

profilaktyka czerniaka

Czerniak: wszystko, co warto wiedzieć

Czerniak, inaczej znany jako melanoma, to rodzaj nowotworu skóry, który jest szczególnie groźny ze względu …