Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęściej występująca choroba dotykająca układu ruchu. Pojawia się wtedy, gdy ilość oraz jakość chrząstki stawowej zostaje zaburzona. Przez to nie jest w stanie spełnić swojej funkcji, a więc pozwolić na przesuwanie się powierzchni stawowych i amortyzować ruchy stawu. Oprócz chrząstki zwyrodnienie dotyka też torebkę stawową, kość pod chrząstką, ścięgna, mięśnie oraz więzadła dookoła stawu. Choroba atakuje zazwyczaj biodra, kolana, stawy palców u rąk oraz stóp i kręgosłup i powoduje pogorszenie sprawności. W leczeniu uzupełniającym zwyrodnienia można stosować m.in. preparaty dostępne w aptece (źródło: Apteline.pl).

Bóle stawów

Choroba zwyrodnieniowa objawia się przede wszystkim bólami stawów. Pojawiają się one przy wykonywaniu ruchów i ustępują w spoczynku. Dolegliwości są szczególnie silne wieczorami. Najczęściej chory odczuwa go w stawie, który uległ uszkodzeniu, jednak zdarzają się wyjątki. Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego ból może pojawić się w kolanie bądź w pachwinie. Ważne, aby umieć odróżnić go od bólu zapalnego, który występuje w okresach zaostrzenia choroby. Charakterystyczne jest dla niego to, że pojawia się w spoczynku. Jest szczególnie silny w godzinach porannych oraz w nocy. Może mu towarzyszyć wysięk w stawie.

Choroba zwyrodnieniowa a sztywność stawów

Sztywnienie to kolejny objaw choroby zwyrodnieniowej. Chorzy często obserwują go u siebie po przebudzeniu się (tzw. sztywność poranna). Ustępuje zwykle po 5-10 minutach. W ciągu dnia może pojawiać się po okresie dłuższego bezruchu (tzw. sztywność startowa).

Trzeszczenia w stawach a zwyrodnienie

Zwyrodnienie stawów objawia się też trzeszczeniem. Zazwyczaj słychać je, kiedy nierówne powierzchnie stawowe ocierają się o siebie wzajemnie.

Ograniczona ruchomość

Ograniczenie ruchomości to kolejny objaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Może go charakteryzować np. problem z odwiedzeniem nogi w biodrze lub z wyprostowaniem kolana. Jego skutkiem jest zanik mięśni dookoła chorego stawu, co prowadzi do niesprawności.

Zniekształcenie stawów

Zniekształcenia pojawiające się u chorych ze zwyrodnieniami wynikają z powstania tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych. Z kolei wysięki powodują poszerzenie powierzchni stawu.

Zobacz także: Sposoby na podrażnioną skórę