Czy ból gardła może być spowodowany klimatyzacją?

Lekarze są zgodni co do jednej kwestii: wysoka amplituda temperatur nie sprzyja zdrowiu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jerzy Skotnicki – lekarz i autor bloga informacyjnego dotyczącego ginekologii, położnictwa, ciąży, macierzyństwa oraz zdrowia twierdzi, że zapalenie płuc lub oskrzeli, ból gardła i angina ropna to najczęstsze choroby diagnozowane u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Niebezpieczna różnica temperatur

Lekarze są zgodni co do jednej kwestii: wysoka amplituda temperatur nie sprzyja zdrowiu. Dr Grzegorz Madej, lekarz wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej uważa, że jeśli na dworze notujemy 35 stopni Celsjusza, termometry w biurze nie powinny pokazywać mniej niż 25 stopni. Różnica powyżej 10 stopni może być bowiem szkodliwa dla zdrowia. Tezę potwierdza laryngolog, dr Zbignieg Kierśnicki. Według niego wyższa niż podana amplituda jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz osób starszych. Problem jest palący również dla alergików. Specjalista zauważa też, że co drugi pacjent, który zgłasza się do jego gabinetu w związku z bólem gardła czy zapaleniem oskrzeli to kierowca. Kłopoty nie dotyczą jednak osób zawodowo zajmujących się prowadzeniem pojazdów, a tych na co dzień dojeżdżających do pracy samochodem. Przyczyną infekcji jest bowiem źle ustawiona i nieczyszczona klimatyzacja.

Suche powietrze, suche śluzówki

Z kolei badania specjalistów z Uniwersytetu w Cardiff w Walii dowiodły, że klimatyzacja może pośrednio wpływać na rozwój infekcji, ponieważ wysusza powietrze, a co za tym idzie, powoduje suchość śluzówek nosa, zatok i spojówek. W takiej sytuacji nietrudno o podrażnienia, stany zapalne i o osłabienie naturalnej bariery ochronnej nosa i gardła. Wysuszone śluzówki ułatwiają bowiem bakteriom i wirusom wnikanie do wnętrza organizmu i rozpoczęcie procesu chorobotwórczego. Osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych powinny więc dbać o zdrowie bardziej niż ci, którzy na co dzień przebywają w biurach pozbawionych takich udogodnień. Profilaktyka pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i przesuszania śluzówek.

Groźne drobnoustroje

Wysuszone śluzówki i częste bóle gardła to nie jedyny problem osób mających stały kontakt z klimatyzatorami – ostrzega dr Madej. Lekarz przypomina, że urządzenia regulujące temperaturę pomieszczeń są doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Drobnoustroje mogą powodować infekcje dróg oddechowych, alergie oraz niezwykle groźną chorobę – legionelozę. Objawiająca się silną gorączką, kaszlem, brakiem apetytu i biegunką, dolegliwość może przyczynić się nawet do śmierci chorego. Według danych dr Madeja aż ośmiu na dziesięć zarażonych legionelozą nie udaje się uratować.

Biurowe sposoby na ból gardła

Istnieje wiele sposobów na zniwelowanie szkodliwego wpływu klimatyzacji na nasze drogi oddechowe. Szereg z nich to sprawdzone i łatwo dostępne metody, które pozwalają na utrzymanie właściwego nawilżenia śluzówek. Jednak jeśli to nie wystarcza, warto udać się do lekarza lub farmaceuty. Specjaliści z pewnością poradzą, co na ból gardła, spowodowany klimatyzacją, będzie najlepsze. W aptekach dostaniemy bowiem wiele preparatów (warto wybrać te naturalne, bazujące na ziołach) nawilżających gardło. Zanim jednak zapytamy farmaceutę, co na ból gardła sprawdzi się w naszym przypadku, zadbajmy o to, by na naszym biurku stała szklanka lub karafka z wodą. Regularne przyjmowanie płynów pozwoli uniknąć wysuszenia śluzówek. Pamiętajmy jednak, że w roli wewnętrznego nawilżacza nie sprawdzą się kawa i czarna herbata. Przeciwnie – mogą spowodować odwodnienie. Świetnym napojem będzie natomiast woda z cytryną i miodem oraz herbaty ziołowe o działaniu antyseptycznym (m.in. szałwia i rumianek). Te sposoby na ból gardła są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim działają kompleksowe – odpowiednie nawilżenie organizmu poprawi jego ogólną kondycję, co wyjdzie na dobre każdemu. Więcej o sposobach na ból gardła przeczytasz na stronie http://www.tantumverde.pl/blog/skuteczne-sposoby-na-bol-gardla/.

Warto pamiętać, że klimatyzacja nie musi być naszym wrogiem numer jeden. Konserwacja i zachowanie urządzeń w czystości pozwolą uniknąć negatywnego oddziaływania na organizm ludzki. Jeśli więc zauważymy, że powietrze z klimatyzatora nieprzyjemnie pachnie lub sprzęt wydaje dziwne dźwięki, zaalarmujmy pracodawcę. Konieczna będzie bowiem wizyta specjalisty i sprawdzenie klimatyzacji. Ponadto dbajmy o właściwe nawadnianie organizmu, które pozwoli uniknąć odwodnienia i przesuszenia śluzówek. Dzięki temu unikniemy wielu dolegliwości. Starajmy się też spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu – organizm będzie nam wdzięczny za takie urozmaicenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

montaż klimatyzacji

Korzystanie z profesjonalnych firm oferujących montaż klimatyzacji

W dzisiejszych czasach klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna w naszych domach i biurach. Jej …