Dlaczego chorujemy na wrzody żołądka?

Najczęstszym objawem choroby wrzodowej są bóle umiejscowione w środkowej części brzucha. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wrzody żołądka to ubytki błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy o kraterowatym kształcie. Wrzód może być uszkodzeniem o głębokości od kilku do kilkunastu milimetrów lub „raną” przechodzącą przez całą grubość ścianki żołądka i dwunastnicy. Schorzenie daje wyraźne objawy i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Najczęstszym objawem choroby wrzodowej są bóle umiejscowione w środkowej części brzucha, tuż poniżej mostka bądź nad pępkiem. Chorzy opisują bóle żołądka jako piekące, palące, a niekiedy analogiczne do uczucia głodu. Objawami towarzyszącymi są zazwyczaj: mdłości, zgaga i wymioty.

Dolegliwości bólowe stają się szczególnie uporczywe po jedzeniu. Wrzody żołądka mogą wywołać jadłowstręt – chory w obawie przed dolegliwościami może świadomie rezygnować z przyjmowania pokarmów. Sprawa wygląda nieco inaczej przy owrzodzeniu dwunastnicy.

Chorzy odczuwają ból zaraz po przebudzeniu, a dolegliwości ustępują po spożyciu pierwszego posiłku. Dolegliwości mogą pojawić się także porą nocną – wówczas chory uskarża się na tzw. ból głodowy, który można uśmierzyć, np. szklanką mleka albo lekiem przeciwbólowym, który nie daje skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, że leki powinny być stosowane z umiarem i jedynie wtedy, gdy ból jest naprawdę dokuczliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wrzody żołądka – dlaczego choruję?

Wrzody żołądka mogą mieć podłoże bakteryjne. Za rozwój schorzenia odpowiada bakteria helicobacter pylori, którą można zarazić się drogą pokarmową (a nawet podczas pocałunku). Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę wrzodową, możemy wykonać badanie krwi bądź skorzystać z zestawu dostępnego w aptece, który pozwoli nam wykryć obecność helicobacter pylori.

Warto jednak pamiętać, że sama obecność bakterii w organizmie nie oznacza, że jesteśmy chorzy – równie dobrze możemy być nosicielami.
Kolejną, częstą przyczyną zachorowania na chorobę wrzodową jest nadmiar kwasu solnego wytwarzanego przez komórki będące częścią błony śluzowej żołądka.

Soki żołądkowe odpowiadają za neutralizację bakterii oraz uczestniczą w trawieniu białek i tłuszczów. Jeżeli w soku żołądkowym znajduje się zbyt duża ilość HCl i dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej, wrzód zaczyna się rozwijać.

Wrzody żołądka – czynniki niezależne

Wrzody żołądka są chorobą dziedziczną. U ponad 50 proc. chorych występują one w bliższej lub dalszej rodzinie. Nie bez znaczenia pozostaje także grupa krwi. Większe skłonności do zachorowania mają osoby z grupą krwi 0.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta z bólem brzucha

Neofuragina czyli Twój sprzymierzeniec w walce z zapaleniem pęcherza

Ból w dolnej partii brzucha, uczucie parcia na mocz i dyskomfort w trakcie oddawania moczu …