Jak skutecznie ograniczyć słodycze, czyli trudna sztuka umiaru
Jak skutecznie ograniczyć słodycze, czyli trudna sztuka umiaru | fot.: Fotolia

Jak skutecznie ograniczyć słodycze, czyli trudna sztuka umiaru

Kochamy słodycze, jednak niewielu z nas potrafi spożywać ich rozsądną ilość. Jak wiadomo, nadmiar cukru jest jednym z powodów tycia. Jednak wad słodkich rzeczy jest o wiele więcej: przede wszystkim powodują ospałość, uzależniają, a także zwiększają apetyt. Mimo tego, nie powinniśmy całkowicie rezygnować z cukru. Głównie dlatego, że radykalne zmiany są zazwyczaj nieskuteczne. Wyobraźcie sobie, że już nigdy nie zjecie ciasta czy też nie wyjdziecie na lody. Raczej mało prawdopodobne, prawda? A nam przecież chodzi o to, by realnie ulepszać swoje życie. Dlatego prezentujemy kilka trików, które pomogą wesprzeć zdrowy rozsądek.

Postaw na owoce i galaretki

Te produkty nie zawierają dużej ilości cukru w stosunku do innych, a ich smak z pewnością zrekompensuje Ci właściwe słodycze. Dodatkowo galaretki (ale: najlepiej samodzielnie zrobione w domu) dobrze wpływają na nasze stawy, a owoce to jak wiadomo mnóstwo witamin. Wyeliminujesz chęć na słodycze i zaopatrzysz organizm w dobre kalorie. Co ważne: z galaretkami, jak ze wszystkim, także nie należy przesadzać. Cukier, nawet ten owocowy, to ciągle cukier.

Limit kalorii na słodycze

Aby w napadzie głodu nie zjeść całej tabliczki czekolady czy blaszki ciasta, warto ustalić sobie limit kalorii. Dzięki temu zjemy tylko określoną ilość, np. jednego wafelka albo dwie gałki lodów. Najlepiej jeśli limit ten nie będzie przekraczał 300 kcal, większy nie stworzy ograniczenia i jego stosowanie nie będzie miało sensu

Woda z cytryną, herbata i miętowa pasta

Jeżeli Twój problem ze słodyczami jest naprawdę poważny i wiesz, że musisz ograniczyć ich sporą ilość, dobrym pomysłem jest przeczekiwanie ochoty na słodkie. Daj sobie 40 minut, zrób herbatę i zajmij czymś głowę. Po tym czasie powinno przestać zależeć Ci na szybkim zjedzeniu czegoś słodkiego.

Jeżeli to nie zadziała, możesz też wypić wodę z cytryną lub po prostu umyć zęby albo wziąć miętową gumę. Kwaśny i miętowy smak nie sprzyjają jedzeniu słodyczy, więc bardzo prawdopodobne, że w ogóle zrezygnujesz z tego pomysłu.

Zdrowe śniadania

Zdrowe i najlepiej niesłodkie śniadanie to Twój klucz do sukcesu. Postaw na białka i tłuszcze (tzw. śniadania białkowo-tłuszczowe) w swoim menu i najedz się do syta. To pomoże organizmowi w walce z nagłymi napadami głodu i ochoty na słodkie. Dodatkowo odpowiednie śniadanie napełni Cię na długo i nie będziesz nawet myśleć o sięganiu po niezdrowe przekąski.

Regularne posiłki

Jedzenie posiłków o wyznaczonych porach, najlepiej co cztery godziny, przyzwyczai organizm do regularności i nawet nie będziesz myśleć o podjadaniu słodkiego między kolejnymi posiłkami. Dodatkowo ustabilizuje wydzielanie glukagonu i insuliny, co dodatkowo zapobiegnie niespodziewanemu apetytowi na słodkie.

Nie kupuj słodyczy

Ten punkt powinien być najbardziej oczywisty – nie zjesz słodyczy, jeśli nie będziesz ich miał. Większość z nas nie jest tak zdeterminowana by specjalnie biec do sklepu po coś słodkiego. Jeśli nie kupimy ich wcześniej, po prostu nie zjemy słodkiego lub też znajdziemy zdrowszy odpowiednik.
Jak widać ograniczanie słodyczy wcale nie jest takie straszne, jakby się mogło wydawać – wystarczy kilka prostych trików a szybko uda wam się osiągnąć cel.

IPI

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …