Dziecko z alergią
Nie mamy wpływu na obecność alergenów w naszym otoczeniu, mamy jednak wpływ na objawy alergii. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zwalczyć objawy alergii?

Łzawienie oczu, swędząca wysypka, katar sienny i częste kichanie… Brzmi znajomo, drodzy Alergicy? To jedne z najczęstszych objawów alergii. Mogą one być bardzo uciążliwe, wręcz utrudniać normalne codzienne funkcjonowanie. Ale wcale nie musi tak być! Wystarczy odpowiedni dobór leków na alergię, by dać sobie z nią radę i przetrwać okres szczególnego nasilenia objawów, na przykład pylenia roślin. W aptekach dostępne są między innymi tabletki i syropy na alergie.

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja obronna organizmu na coś, co u zdrowych ludzi jest zupełnie obojętne dla zdrowia. Nasz organizm, próbując się go pozbyć, może spowodować liczne objawy, takie jak wymienione na wstępie, czyli kichanie, łzawienie oczu lub zmiany skórne. Najczęstszymi alergenami są pyłki roślin, kurz, roztocza i grzyby oraz sierść zwierząt. Alergię można podzielić na całoroczną i sezonową. Alergia całoroczna dotyczy głównie alergenów obecnych w pomieszczeniach, czyli kurzu i roztoczy, pleśni czy złuszczonego naskórka zwierząt. Są one obecne w naszych domach właściwie cały czas, zatem opanowanie objawów alergii na nie jest w zasadzie niemożliwe. Głównym objawem alergii całorocznej jest uczucie zatkanego nosa oraz bóle głowy. Alergia sezonowa dotyczy natomiast alergenów obecnych w powietrzu, a występowanie objawów zależy od tego, w jakim okresie w roku ich obecność jest szczególnie nasilona. Dotyczy to głównie pyłków kwitnących kwiatów, drzew i krzewów, a także traw i chwastów. Osoba uczulona na te pyłki ma problem z objawami alergii właśnie w czasie ich kwitnięcia. Po tym okresie objawy ustępują samoistnie. Im większe stężenie tych pyłków w powietrzu, tym bardziej nasilone objawy, na przykład łzawienie oczu, katar sienny, zaczerwienienie i podrażnienie skóry, wysypka czy kłopoty z oddychaniem.

Syrop na alergię, tabletki na alergię… czyli czym się leczyć?

Oczywiście, nie mamy wpływu na obecność alergenów w naszym otoczeniu, mamy jednak wpływ na objawy alergii. Można je zneutralizować, przyjmując specjalne leki na alergię. Najpopularniejsze są tabletki oraz syropy. Syrop na alergie to świetna alternatywa dla tabletek, szczególnie dla dzieci. Zwykle ma słodki smak, więc dzieci chętniej go przyjmą niż tabletkę. Taki syrop na alergie nie powoduje senności, w przeciwieństwie do większości tabletek, w przypadku których głównym skutkiem ubocznym jest właśnie senność i obniżenie koncentracji. Ponadto przez całą dobę łagodzi objawy alergii, takie jak katar sienny, kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, drapanie w gardle oraz swędzenie nosa. Substancją czynną może być na przykład loratydyna. Jedna dawka takiego syropu uwalnia nas od objawów alergii na 24 godziny. Coraz częściej takie leki na alergię można zakupić bez recepty. Jeżeli cierpimy na alergię, warto przed zakupem jakichkolwiek lekarstw skonsultować się z lekarzem, który oceni, jakie leczenie będzie najskuteczniejsze. A gdy nie mamy pewności co do rodzaju uczulającego nas alergenu, warto zrobić testy. Dzięki temu walka z alergią zakończy się sukcesem!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta leżąca na trawie

Prognoza dla alergika, czyli co pyli w czerwcu?

Wiosna i lato to najcięższe okresy dla alergików, zwłaszcza osób, cierpiących na alergię na pyłki …