Bardzo delikatna kobieta
Mimo że infekcja intymna może przytrafić się każdej kobiecie, w niektórych sytuacjach ryzyko jej wystąpienia znacznie wzrasta. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy ryzyko infekcji intymnej wzrasta?

Ryzyko pojawienia się infekcji intymnych wzrasta w określonych sytuacjach.

Mimo że infekcja intymna może przytrafić się każdej kobiecie, w niektórych sytuacjach ryzyko jej wystąpienia znacznie wzrasta. Szczególnie wtedy, gdy zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, co negatywnie odbija się na florze bakteryjnej pochwy, stanowiącej naturalną ochronę przed patogennymi drobnoustrojami.

Antybiotykoterapia

Antybiotyki co prawda pozwalają pozbyć się z organizmu szkodliwych bakterii, jednak jednocześnie niszczą te mikroorganizmy, które wchodzą w skład tzw. naturalnej mikroflory. Negatywne efekty działania antybiotyków widoczne są przede wszystkim w przewodzie pokarmowym (ryzyko wystąpienia zapalenia jelit oraz problemów żołądkowo-jelitowych) oraz w układzie moczowo-płciowym: możliwość pojawienia się infekcji intymnej znacznie wtedy wzrasta. Kurację antybiotykową dobrze jest więc wspomagać probiotycznymi lekami osłonowymi, które uzupełniają i regulują naturalną florę bakteryjną organizmu.

Antykoncepcja hormonalna oraz hormonalna terapia zastępcza

Stosowanie wszelkiego rodzaju terapii hormonalnych – czy to pod postacią antykoncepcji, czy też kuracji zastępczej – prowadzi do rozregulowania stężenia hormonów w kobiecym organizmie. Efektem tego są zaburzenia pracy błon śluzowych i flory bakteryjnej (ich przesuszenie lub nadmiar wydzieliny), w tym zmniejszenia liczby pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Przez to wzrasta odczyn pH – z kwaśnego do zasadowego, który stwarza doskonałe warunki dla rozwoju patogennych drobnoustrojów. Profilaktyką są leki probiotyczne, odbudowujące florę bakteryjną, a także odpowiednia higiena intymna, m.in. stosowanie żeli i emulsji do higieny okolic intymnych o jak najbardziej naturalnym pH.

Ciąża

W czasie, gdy stężenie hormonów osiąga rekordowe wartości, odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy. W organizmie nie brakuje również glukozy, co w połączeniu z nasiloną wydzieliną stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju m.in. grzybic pochwy. Kluczowa w tym czasie jest higiena miejsc intymnych, najlepiej przy użyciu kosmetyków dedykowanych ciężarnym kobietom. Szczególnie, że nieleczone infekcje intymne w trakcie ciąży (więcej na ten temat na kobiecosc.info) mogą doprowadzić nawet do jej utraty lub przedwczesnego porodu.

Wyższe ryzyko

Ryzyko pojawienia się infekcji intymnej wzrasta również ze względu na noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów, która prowadzi do przegrzania miejsc intymnych i podrażnień. Niekorzystnie na zdrowie intymne oddziałują także częste zmiany partnerów. Ponadto czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są: nieodpowiednia dieta, wzmożona aktywność fizyczna oraz złe nawyki higieniczne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kran czyszczenie

Środki do sanitariatów – dlaczego ich wybór jest ważny? 

Miejsca publiczne odwiedzane są każdego dnia przez wiele osób. Sprawia to, że wymagają częstego sprzątania …