Komórki macierzyste przełom w leczeniu urazow
W ostatnim dziesięcioleciu terapia komórkami macierzystymi stała się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Strona główna / Zdrowie / Komórki macierzyste – pomoc w sportowych urazach

Komórki macierzyste – pomoc w sportowych urazach

Sport i kontuzje niestety idą ze sobą w parze. Najczęstsze urazy – stawów, ścięgien i wiązadeł mogą na długo ograniczyć aktywność fizyczną i wymagać wielomiesięcznej rehabilitacji. W ostatnich kilku latach metodą coraz częściej stosowaną w leczeniu urazów sportowych jest terapia komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste – rewolucja w leczeniu

W ostatnim dziesięcioleciu terapia komórkami macierzystymi stała się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Wszystko zaczęło się od odkrycia, że komórki macierzyste mają zdolność różnicowania się w kierunku innych komórek ludzkiego organizmu. Taka zdolność komórek macierzystych pozwala naukowcom pokładać w nich ogromne nadzieje na opracowanie metod leczenia wielu chorób i urazów, takich jak urazy stawów i kości, cukrzyca, uszkodzenia nerwów czy zawał serca. Komórki macierzyste można pozyskiwać z różnych okolic – z krwi, szpiku kostnego i tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała. Na chwilę obecną nie istnieją ograniczenia wiekowe dla pobrania i zastosowania terapii komórkami macierzystymi.

Jak przebiega terapia komórkami macierzystymi?

W medycynie sportowej i ortopedii komórki macierzyste przyspieszają gojenie się uszkodzonych tkanek, a przez to zmniejszają ból i przywracają funkcję stawów – chrząstki stawowej, więzadeł,   mięśni i ścięgien. Terapia nimi jest wsparciem nie tylko dla zawodowych sportowców, ale dla wszystkich osób, które podczas codziennych aktywności doznały urazów układu kostno-stawowego – wyjaśnia ortopeda dr Andrzej Komor z Kliniki Medycyna Urody. Podając komórki macierzyste w zmienione chorobowo miejsca poprawiamy warunki gojenia się uszkodzeń i pośrednio przez takie działanie ułatwiamy rehabilitację, pomagając pacjentowi znacznie szybciej wrócić do dawnej sprawności – dodaje lekarz. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa pobierana jest z brzucha, wałeczka lędźwiowego lub wewnętrznej strony ud, po pobraniu jest opracowywana w celu otrzymania zawiesiny komórek macierzystych i ta zawiesina podawana jest w okolice uszkodzoną. Inwazyjność zabiegu jest tak niewielka, że pacjent może wyjść do domu po kilku godzinach od zabiegu. Do osiągnięcia pełnego efektu regeneracyjnego, w zależności od stopnia uszkodzenia wystarczy jedno lub kilka podań zawiesiny komórek macierzystych – wyjaśnia.

Pomoc z dobrego źródła

Sposób przygotowania komórek macierzystych i bezpieczeństwo ich pobrania są ogromnie ważne. Jest to zabieg operacyjny, dlatego właśnie powinien być wykonywany w warunkach sali operacyjnej. Kluczowa jest również odpowiednia jakość zawiesiny komórkowej (ilość komórek) stosowanej w terapii komórkami macierzystymi.

-Decydując się na tego typu terapię wybierzmy placówkę certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia i Poltransplant, placówkę która ma duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów – podkreśla dr Komor.

Materiał partnera zewnętrzego

Sprawdź także

Bieg po nowe życie

Znani Polacy już po raz 10. wesprą Bieg po Nowe Życie

Bieg po Nowe Życie to projekt społeczny mający na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie …

  • to ja

    wow może ktoś mi pomoże bo moje stawy po latach trenningów są w fatalnym stanie 🙁

  • Ewela

    no to masz tutaj rade, na zachodzie już takie metody z powodzeniem sie stosuje i w końcu dotarły do PL :)) brawo 🙂