Leki wykrztuśne – niezbędne w domowej apteczce

Jednym z nieodłącznych objawów przeziębień oraz stanów zapalnych dróg oddechowych jest oczywiście kaszel. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sezon jesienno –zimowy to nie tylko szał zakupów w galeriach handlowych – nowe botki, modne kozaki i płaszcz. To również skrupulatne uzupełnianie apteczek domowych. Głębiej chowamy preparaty łagodzące ślady po ukąszeniach komarów. Na pierwszy plan wysuwają się leki wykrztuśne, syrop na gorączkę, tabletki na gardło – większość z nas zapewne nie uniknie chociażby lekkiej infekcji z uciążliwym kaszlem i podrażnionym gardłem. Niektórym przytrafi się solidne zapalenie gardła, angina, a nawet zapalenie oskrzeli.

Co z tym kaszlem?

Jednym z nieodłącznych objawów przeziębień oraz stanów zapalnych dróg oddechowych jest oczywiście kaszel. Męczy, drażni, denerwuje, szczególnie w przypadku dzieci, które często mają problem z efektywnym odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Na temat kaszlu wiemy jedno na pewno – nie lubimy go i chcemy się go jak najszybciej pozbyć, warto jednak wiedzieć, że pełni on ważną funkcję jako odruch obronny, reakcja na podrażnienie, obecność niepożądanych „gości” w drogach oddechowych. W przypadku kaszlu suchego, który męczy, podrażnia, boli i nie oczyszcza dróg oddechowych, należy zażywać środki łagodzące i hamujące odruch kaszlowy. Inaczej postępujemy, kiedy pojawia się kaszel mokry (ewoluuje z kaszlu suchego w przebiegu większości infekcji), kiedy wyraźnie odczuwamy „odrywanie się” i odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Na pewno trzeba podjąć kroki, które umożliwią rozrzedzenie wydzieliny. Najbardziej oczywistym i zalecanym sposobem jest nawilżanie, czyli większa podaż płynów. Pacjent z kaszlem mokrym musi po prostu dużo pić. Czasem jednak to nie wystarcza, wtedy sięgamy po leki wykrztuśnie, które mają pomóc w usunięciu śluzu z dróg oddechowych.

Dlaczego stosuje się leki wykrztuśne

Niestety w przebiegu infekcji wydzielina często staje się bardziej lepka, gęsta i nawet solidny kaszel może sobie z nią nie poradzić. Jej zaleganie w drogach oddechowych może prowadzić do zaostrzenia procesu zapalnego, powikłań np. do „zejścia” infekcji na dolne drogi oddechowe (oskrzela, płuca). Leki wykrztuśne mają za zadanie ułatwienie usunięcia śluzu, a kluczem do sukcesu jest odpowiednia substancja czynna, która jest w nich zawarta. Stosuje się wówczas tzw. mukolityki, które zmniejszają gabaryty cząsteczek śluzu a tym samym jego gęstość i lepkość. Niektóre leki stymulują również mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych.

Jak działa acetylocysteina

Acetylocysteina to substancja stosowana w nowoczesnych lekach wykrztuśnych (np. Fluimucil) ze względu na szersze spektrum działania. Przede wszystkim jest mukoaktywna, czyli rozrzedza śluz zalegający w drogach oddechowych. Ale to nie wszystko – efektywność leków z acetylocysteiną wynika również z jej działania mukokinetycznego, czyli stymulowania aparatu rzęskowego, który odpowiada za przesuwanie wydzieliny w odruchu kaszlowym. Mukoregulacyjne działanie acetylocysteiny to zapobieganie powstawaniu większych ilości wydzieliny. Warto wiedzieć, że substancja ta ma również dobroczynny antyoksydacyjny wpływ na organizm, co oznacza, że chroni przed powstawaniem wolnych rodników i redukuje skutki procesu zapalnego.

Fluimucil – lek z acetylocysteiną

Szerokie i kompleksowe działanie leków wykrztuśnych z acetylocysteiną sprawia, że jest to wybór wielu pacjentów oraz lekarzy. W przypadku leku Fluimucil atutem jest też wybór różnych preparatów, w tym takich które można podawać małym dzieciom. Najmłodszym zaleca się Fluimucil Muko Junior – może być stosowany już od 3 r.ż. Nieco starsi pacjenci (od 7 r.ż.) mogą zażywać Fluimucil Muko. Dla dorosłych polecane są skuteczne tabletki musujące Fluimucil Forte. W przypadku leków wykrztuśnych należy pamiętać o przyjmowaniu ich najpóźniej do godzin popołudniowych (ok. 16:00 – 17:00). Zaleca się, aby lek ten zażyć ok. 4 godziny przed snem, ponieważ stymuluje odruch kaszlowy i odkrztuszanie śluzu. Nie da się ukryć, że solidny kaszel w czasie snu, w pozycji leżącej całkowicie uniemożliwiłby relaks, wypoczynek i regenerację, tak ważne w okresie choroby i rekonwalescencji. Zawsze zwracamy uwagę na to, czy objawy nie utrzymują się zbyt długo lub nie nasilają, co może świadczyć o rozwoju infekcji albo jej bakteryjnym podłożu (wówczas niezbędna będzie antybiotykoterapia).

Nie należy także zapominać o tym, że w przypadku problemów ze zdrowiem powinniśmy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, a powyższe porady są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jesienna pogoda a kaszel

Jak pozbyć się mokrego kaszlu?

Wielkimi krokami nadchodzi okres zimowo-świąteczny, a wraz z nim charakterystyczne dla naszego klimatu przymrozki. Miło …