sól w diecie
Sól nie jest może najzdrowszą przyprawą, ale nie można jej całkowicie wykluczać z menu | fot.: Fotolia

Najbardziej słone produkty, które cię zaskoczą

Prawdopodobnie wiesz, że konsumujemy o wiele za dużo soli. Nowy raport sporządzony na zlecenie rządu USA wskazuje palcem na niektóre zaskakujące źródła soli w diecie.

Które produkty sprawiają, że spożywamy zbyt dużo soli?

I choć, jak zwykle, warto wziąć pod uwagę zasadnicze różnice pomiędzy sposobem przygotowywania poszczególnych produktów w Polsce i w USA, także w naszym kraju coraz więcej jest potraw wysoko przetworzonych, którym blisko do tych z półek sklepowych w Stanach. Pamiętajmy więc, że tradycyjny chleb z malej piekarni albo stosującej minimum składników do wypieku, to zupełnie inne pieczywo niż to o bardzo długiej dacie przydatności do spożycia i z kilkudziesięcioma składnikami. Podobnie rzecz się ma z wszystkimi wymienionymi poniżej produktami. Jak zwykle, kluczem do sukcesu jest czytanie etykiet. Może się bowiem okazać, że nawet nie soląc potraw zjadamy całkiem sporo (a nawet za dużo) soli.

Raport American Heart Association and American Stroke Association wskazuje, że pięciu głównych winowajców to:

  • Chleb
  • Pizza
  • Gotowe kanapki
  • Wędliny
  • Gotowe zupy

Co zaskakujące, chipsy ziemniaczane, precle i inne oczywiście słone przekąski nie znalazły się w pierwszej piątce, chociaż pojawiły się pod numerem 7. Większość Amerykanów zużywa zbyt dużo soli, która pochodzi z wielu powszechnie spożywanych pokarmów. Wiedza, na temat tego, które pokarmy mają największy udział w dziennym spożyciu soli, ma znaczenie dla zmniejszenia jej spożycia.

Sód jest niezbędnym minerałem, który pomaga organizmowi utrzymać równowagę płynów, wynika z raportów American Heart Association. Jednakże zbyt dużo soli w diecie zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Sól kuchenna zawiera około 40 procent sodu. Jedna łyżeczka soli kuchennej zawiera 2300 miligramów (mg) sodu, co stanowi maksymalną ilość zalecaną przez ekspertów w dziedzinie zdrowia.

Jak dużo soli spożywa przeciętny człowiek?

Nowy raport CDC stwierdził, że w latach 2013-2014 Amerykanie spożywali dziennie około 3400 mg soli. To znacznie przekracza rekomendowaną ilość i stanowi o 50% więcej niż maksymalna zalecana dawka. Cała ta sól nie pochodzi oczywiście z solniczki. Dostarczamy jej naszemu organizmowi wraz z żywnością paczkowaną, przetworzoną i restauracyjną – czytamy w raporcie.

Wiele z tych pokarmów zawiera umiarkowane ilości soli, ale jest spożywana wielokrotnie przez cały dzień. Chleb nie zawiera bardzo dużo soli, ale spożywanie kilku kromek dziennie szybko zwiększa całkowitą ilość spożytej soli.

Jednym ze sposobów na ograniczenie ilości soli jest zwracanie uwagi na etykiety żywności podczas zakupów i wybór produktów o najniższej zawartości sodu. Kiedy gotujesz w domu, używaj świeżych ziół i innych substytutów soli, a kiedy jesz na mieście, możesz poprosić o posiłki o niższej zawartości soli.

Kilka produktów odpowiada za połowę ilości spożywanej soli

Badacze CDC odkryli, że 44 procent spożywanej przez nas soli pochodzi z zaledwie 10 pokarmów. Należą do nich chleb, pizza, kanapki, wędliny, zupy, hamburgery, solone przekąski, kurczak, ser, jajka i omlety. Siedemdziesiąt procent soli w diecie pochodzi z 25 pokarmów – czytamy w raporcie. Niektóre z potraw zawartych w pierwszej 25 to boczek, sos sałatkowy, frytki i płatki zbożowe – stwierdzili naukowcy.

Przetworzona żywność nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale może również zwiększać ryzyko zachorowania na raka – powiedział jeden z dietetyków. Przetworzone mięso, takie jak mortadela, szynka, boczek, kiełbasa oraz parówki zostały sklasyfikowane jako substancje rakotwórcze przez Światową Organizację Zdrowia. Ponadto te i inne wysokoprzetworzone pokarmy są ogromnym składnikiem nadmiaru soli w zachodniej diecie. Rodzice muszą zrozumieć, że karmienie dzieci hot-dogami, frytkami i kanapkami z szynką i serem znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, nadciśnienia i chorób serca.

Obniżenie poziomu soli w diecie polega na gotowaniu w domu i używaniu świeżych składników, tak często, jak to możliwe. Należy ograniczyć spożywanie fast-foodów oraz gotowych i przetworzonych posiłków. Dotyczy to też uwielbianych przez nas wędlin, których ogromna większość zawiera bardzo dużo soli. Samodzielne przygotowywanie posiłków może zaoszczędzić pieniądze i czas, a na dłuższą metę, jest lepsze dla naszego zdrowia.

KGR

Sprawdź także

chudnięcie bez wyrzeczeń

Jak schudnąć bez wyrzeczeń

Marzenia o idealnej sylwetce często spędzają nam sen z powiek. Rozpoczęcie diety i zakup karnetu …