Przepuklina pachwinowa

Najważniejsze informacje na temat przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od stopnia zaawansowania może charakteryzować ją obecność miękkiego guzka oraz ewentualnych objawów dodatkowych. Są to m.in. ból i zaparcia.

Przyczyny powstania przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa to jeden z rodzajów przepukliny brzusznej. Pojawia się po intensywnym wysiłku, pod wpływem urazu bądź po porodzie. Dzieje się to na skutek osłabienia, a nawet przedarcia powłok jamy brzusznej. Fragment jelit i uchyłek otrzewnej wysuwają się poza jamę brzuszną w okolice pachwiny. W większości przypadków, jeśli nie ma wykluczeń ze względów zdrowotnych, powinno być to korygowane w trakcie operacji. U osób dorosłych można zastosować pas przepuklinowy, który ograniczy powiększanie się przepukliny. Jest on też zakładany po operacjach tego schorzenia. Przepuklina pachwinowa u dzieci to częsta wada wrodzona u dzieci. Pojawia się, kiedy wypustka otrzewnej jamy brzusznej tworzy wyrostek pochwowy przechodzący do kanały pachwinowego. Dzieje się to w okolicach 3. miesiąca w życiu płodowym. Wyrostek zazwyczaj zarasta około 20. tygodnia. Jeśli nie dojdzie do zarośnięcia, przesuwa się tam pętla jelitowa, powodująca przepuklinę pachwinową.

Przepuklina pachwinowa – objawy

Pierwszym objawem choroby jest przejściowy ból w okolicy pachwiny. Zazwyczaj pojawia się on w trakcie kaszlu, śmiechu lub wysiłku fizycznego. Mogą mu towarzyszyć zaparcia oraz uczucie ciężaru w podbrzuszu. U dzieci występuje zazwyczaj, kiedy maluch płacze i krzyczy, a także po ucisku, w trakcie snu i kąpieli. Wraz z zaawansowaniem schorzenia uwypukla się miękki guzek, który nie zawsze jest widoczny. Jest wyczuwalny przy badaniu palpacyjnym. Kolejne stadium obejmuje wyraźnie widoczny guzek, który można wepchnąć do jamy brzusznej. Zaawansowany etap choroby uniemożliwia taki zabieg, a guzek jest widoczny przez cały czas.

Przepuklina pachwinowa – leczenie

Zarówno wrodzona jak i nabyta przepuklina pachwinowa powinna być leczona operacyjnie. Jedynym wyjątkiem jest wolna przepuklina, która pojawia się sporadycznie i nie powoduje innych dolegliwości. Pacjenci z tego typu guzkiem muszą pozostawać pod obserwacją lekarza. Istnieje możliwość wykonania zabiegu laparoskopowego, dzięki któremu chory szybciej wraca do sprawności.