trening zdrowotny
Aby efekty treningu zdrowotnego były jak najlepsze, należy pamiętać o tym, aby wykonywać je regularnie, ponieważ ćwiczenie tylko raz na jakiś czas nie spowoduje trwałych zmian w funkcjonowaniu organizmu | fot.: Fotolia

Najważniejsze zasady treningu zdrowotnego

Obecnie dostępne plany treningowe różnią się między sobą intensywnością oraz doborem ćwiczeń, jednak dbając o stan swojego zdrowia, warto postawić także na tzw. trening zdrowotny. Polega on na indywidualnym doborze ćwiczeń i kładzie nacisk na utrzymanie danej osoby w dobrej kondycji. Głównym celem tego treningu jest oczywiście poprawienie sprawności ruchowej, jednak taki trening pomaga również walczyć z wieloma chorobami, a także poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie oraz odporność organizmu. Warto przy tym podkreślić, że taki trening opiera się na kilku zasadach, których należy przestrzegać, aby były widoczne efekty.

Zasada specyficzności oraz wszechstronności treningu

Trening zdrowotny składa się z kilku różnych treningów, dlatego też przed jego rozpoczęciem należy w pierwszej kolejności określić bardzo dokładnie swój cel. Trening siłowy pomaga zbudować masę mięśniową, z kolei trening wytrzymałościowy poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Trening, który pomaga poprawić gibkość oraz zakres ruchu w stawach to tzw. stretching, czyli ćwiczenia rozciągające. Z kolei pływanie oraz jazda na rowerze zaliczane są do treningu aerobowego. Każdy z tych treningów wpływa inaczej na organizm i polega na wykonywaniu odmiennych ćwiczeń. Drugą bardzo ważną zasadą treningu zdrowotnego jest zasada jego wszechstronności, co oznacza, że wykonywane ćwiczenia powinny być różnorodne. Trening zdrowotny powinien składać się z kilku różnych form aktywności fizycznej, ponieważ tylko w taki sposób cały organizm zostanie w odpowiedni sposób wzmocniony. Dominować powinny przede wszystkim ćwiczenia wytrzymałościowe, jednak niezwykle ważne jest to, aby dołożyć do nich również ćwiczenia rozciągające, aerobowe oraz siłowe.

Zasada systematyczności treningu

Aby efekty treningu zdrowotnego były jak najlepsze, należy pamiętać o tym, aby wykonywać je regularnie, ponieważ ćwiczenie tylko raz na jakiś czas nie spowoduje trwałych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Warto przy tym podkreślić, że już po pierwszym treningu organizm zwiększa swoje zdolności wysiłkowe i w sytuacji, gdy nie będą one podtrzymywane, wszystko pójdzie na marne.

Zasada stopniowania obciążeń oraz indywidualizacji treningu

Podczas wykonywania treningu każda początkująca osoba powinna zaczynać od jak najmniejszego obciążenia, które wraz z upływem czasu powinno być stopniowo zwiększane. Na początku swojej przygody z treningiem zdrowotnym każda osoba powinna wykonywać ćwiczenia najlepiej dwa razy w tygodniu, pamiętając jednak o tym, aby trwały one przez około 10-15 minut. Gdy w organizmie zaczną zachodzić pierwsze zmiany, warto zwiększyć intensywność treningu lub wydłużyć czas jego trwania. Z kolei, jeśli chodzi o zasadę indywidualności treningu, to ćwiczenia powinny być idealnie dobrane do każdej osoby, ponieważ nie ma czegoś takiego jak uniwersalny plan treningowy.

KPA

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …