Borelioza
Pierwszym objawem boreliozy jest bardzo charakterystyczny rumień, czyli zaczerwienienie, które osiąga średnicę od kilku do nawet kilkunastu centymetrów | fot.: Fotolia

Objawy i leczenie boreliozy

Borelioza, zwana inaczej krętkownicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jest przewlekłą zakaźną infekcją wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Infekcja, do której dochodzi, jest wynikiem ukąszenia przez kleszcza zarażonego patogennymi krętkami. Jako swoje siedlisko kleszcze upodobały sobie łąki oraz pogranicza lasów iglastych i liściastych. Żyją w ściółce, jednak wspinają się po trawach na wysokość około 20-70 cm w poszukiwaniu swoich żywicieli. Z tego też względu wybierając się na spacer do lasu czy parku, należy kategorycznie unikać wysokich traw. Spędzając nawet czas w pobliżu krzewów czy innej roślinności w przydomowym ogródku, jesteśmy narażeni na ich atak. Ich pożywienie stanowi zarówno zwierzęca, jak i ludzka krew.

Podczas ataku znieczulają miejsce wkłucia, przez co nie jesteśmy w stanie wyczuć momentu ich wbicia się w naszą skórę, na której mogą żerować przez kilka dni, przenosząc groźne choroby zakaźne jak omawiana właśnie borelioza. Z tego też względu należy każdego dnia dokładnie sprawdzać każdy fragment naszej skóry, szczególnie w okolicach pachwin, w poszukiwaniu niepokojących zmian. Jeżeli zauważymy na naszym ciele wbijającego się w skórę kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć pęsetą. Jeśli jednak boimy się sami usunąć intruza, powinniśmy udać się do lekarza, który w fachowy sposób pozbędzie się problemu.

Objawy boreliozy

Pierwszym objawem boreliozy jest bardzo charakterystyczny rumień, czyli zaczerwienienie, które osiąga średnicę od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Pojawia się on na skórze najczęściej pomiędzy 7 a 14 dniem od ukąszenia przez komara. W fazie tej mogą pojawić się objawy przypominające grypę i jeśli nie zostaną podane antybiotyki, wówczas bakterie mogą się bez problemu przedostać do krwi i zaatakować prawie każdy narząd naszego ciała. Wtedy też mamy do czynienia z drugą fazą choroby. Borelioza bardzo często atakuje stawy, najczęściej skokowy lub kolanowy. Organizm, który walczy z infekcją, staje się osłabiony, zaczynają wypadać włosy i spada masa ciała.

Leczenie boreliozy

Boreliozę leczy się za pomocą odpowiednich antybiotyków. Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest jak najszybsze rozpoznanie choroby, w jej początkowej fazie, gdy na skórze pojawi się rumień, ponieważ jest ona wtedy bardzo łatwa do wyleczenia.Według Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych wystarczy krótkotrwała antybiotykoterapia, aby raz na zawsze pozbyć się choroby. Zakażonej osobie podaje się doustnie tylko jeden antybiotyk w standardowej dawce np. amoksycylinę, doksycyklinę lub cefuroksym. Inaczej wygląda to w przypadku neuroboreliozy, ponieważ w tym przypadku leki podawane mogą być dożylnie. Jeśli pacjent po leczeniu nie czuje się najlepiej może to oznaczać, iż cierpi na tzw. zespół poboreliozowy, który z czasem powinien ustąpić.
Natomiast Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych uważa, iż należy przyjmować mieszankę kilku różnych antybiotyków przez dłuższy okres, wynoszący w niektórych przypadkach nawet kilka lat. Zdaniem ekspertów tylko taka forma terapii może zagwarantować nam całkowite wyleczenie.

KPA

Sprawdź także

Kobieta bierze tabletkę antybiotyku

Czy antybiotyki są dobre dla naszego zdrowia? Kiedy je stosować?

Każdy choć raz w życiu miał styczność z antybiotykiem. Są to substancje, które zwalczają zakażenia …