12 zastosowań oleju rycynowego
12 zastosowań oleju rycynowego | fot.: Fotolia

Olej rycynowy – panaceum na codzienne wyzwania

Olej rycynowy to jedna z podstaw medycyny naturalnej. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z czasów starożytnych Indii i Egiptu, choć wówczas jego dominującym zastosowaniem było zmniejszanie tarcia bloków skalnych. Z czasem doceniono go także za właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe, przypisuje mu się nawet działanie antyrakowe. Gęsta, bezwonna ciecz ma jednak o wiele więcej zastosowań zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Olej rycynowy, czyli naturalny kosmetyk

Olej rycynowy jest wytwarzany z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Jego głównym składnikiem jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego. Znajdziemy w nim również mniejsze ilości glicerydów kwasów oleinowego, linolowego, palmitynowego, stearynowego.

To jeden z najchętniej wykorzystywanych składników kosmetycznych – znajdziemy go w odżywkach do włosów, paznokci, w balsamach i kremach. Stosowany w czystej postaci działa stymulująco na porost włosów poprzez zwiększenie cyrkulacji krwi stymulację mieszków włosowych. Dlatego stosuje się go dla wzmocnienia struktury włosa na głowie (np. w połączeniu z olejem kokosowym albo żółtkiem jajka, ale również w wypadku, kiedy chcemy zagęścić brwi i rzęsy. Wysoko skoncentrowane kwasy tłuszczowe przenikają wgłąb naskórka nawilżając skórę, wygładzając drobne zmarszczki i wygładzając drobne niedoskonałości skóry. Regularnie stosowany wpływa także na redukcję rozstępów powstałych w wyniku ciąży albo wahań wagi. Jeśli zaś połączymy olej z sokiem z cytryny i żółtkiem jajka, uzyskamy świetną odżywkę do suchych i łamliwych paznokci.

Warto jednak wiedzieć, że posiadaczki cery tłustej i mieszanej powinny unikać częstego stosowania oleju na twarz ze względu na jego możliwe działanie komedogenne (zapychające pory skóry).

Olej rycynowy a medycyna naturalna

Olej rycynowy jest doskonałym środkiem antybakteryjnym: możemy stosować go do odkażania ran, leczenia otarć i zmian skórnych. Ukoi podrażnienia, zniweluje swędzenie skóry, podobno zmniejsza także łagodne guzy powierzchniowe. Stosowany zewnętrznie w postaci okładu złagodzi bóle mięśni, stawów oraz dolegliwości miesiączkowe.

W przypadku przedłużających się zaparć nasze babcie zalecały łyżeczkę oleju rycynowego na czczo przez trzy dni, ale sens takiej kuracji zawsze warto wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Olej rycynowy a sprzątanie

Olej rycynowy sprawdza się tam, gdzie chcemy ograniczyć zastosowanie drażniącej chemii do pielęgnacji sprzętów domowych. Nabłyszczy i odżywi meble skórzane (dzięki wysokiej koncentracji kwasów tłuszczowych), skutecznie odświeży metalowe garnki i inne akcesoria.Używany do przecierania dużych liści domowych roślin nie tylko pozwoli na łatwiejsze pozbycie się kurzu, ale także skutecznie nabłyszczy.

Ponadto odstraszy wszelkie gryzonie i szkodniki. Rozłożony w ogrodzie spowoduje na przykład rozstrój żołądka u kretów, które będą odtąd omijać naszą posesję.

Poniżej podsumowanie najważniejszych zalet oleju rycynowego:

 

Zastosowania oleju rycynowego
Zastosowania oleju rycynowego | fot.: kreatywna.pl

RED

Sprawdź także

olejki do włosów

Najlepsze olejki do włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów jest niezwykle istotna po to, aby cieszyć się zdrowymi i lśniącymi kosmykami. …