Cukrzyca powiklania
Istnieją schorzenia, których zwykle nie kojarzymy z cukrzycą, a ich pojawienie się może świadczyć o hiperglikemii | fot.: Fotolia

Powikłania cukrzycy, o których nie miałeś pojęcia, że mogą być z nią związane

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, podstępnie uszkadzając narządy wewnętrzne. W takiej sytuacji jedyną możliwością rozpoznania choroby jest poddanie się profilaktycznym badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy. Takie postępowanie polecane jest każdej osobie powyżej 45 roku życia raz na trzy lata. Jeśli jednak należymy do grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy, niezależnie od wieku, powinniśmy sprawdzić poziom glukozy we krwi raz na rok. Istnieją także schorzenia, których zwykle nie kojarzymy z cukrzycą, a ich pojawienie się może świadczyć o hiperglikemii. W takiej sytuacji również należy podjąć diagnostykę w kierunku cukrzycy.

Pogorszenie wzroku

Jednym z narządów, który jest uszkadzany w przypadku zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi, są oczy. Jeśli zauważamy u siebie pogorszenie ostrości widzenia lub w polu naszego widzenia pojawiają się czarne plamy, może to być sygnał nadmiernej glikemii i poza wizytą u okulisty, warto wykonać  w tym wypadku także badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy.

Częste infekcje dróg moczowych

Osoby cierpiące na częste infekcje dróg moczowych rzadko kiedy myślą o tym, że może to być objaw towarzyszący cukrzycy. Nadmiar glukozy wydalany jest z organizmu wraz z moczem i wysokie jej stężenie sprzyja pojawieniu się bakterii, dla których glukoza stanowi dobrą pożywkę. Poza doraźnym leczeniem zakażenia, warto rozpocząć również diagnostykę w kierunku przyczyn takiego stanu.

Zaburzenia neurologiczne

Cukrzyca może uszkadzać każdy rodzaj nerwów u człowieka: czuciowe, ruchowe i autonomiczne. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że różne mrowienia, drętwienia, uczucie przechodzenia prądu po ciele, czy odczuwanie bólu, pomimo braku widocznej przyczyny, mogą wynikać z uszkodzenia nerwów czuciowych przez cukrzycę. Podobnie objawy ubytkowe, a więc utrata czucia w niektórych częściach ciała może być powikłaniem cukrzycy. Osłabienie mięśni, bolesne kurcze mięśni, tzw. hipotonia ortostatyczna, czyli spadek ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą, a także omdlenia, zaparcia, zaburzenia potliwości, smaku, czy wydzielania śliny, to tylko niektóre z całej gamy objawów, jakie mogą się pojawić wskutek uszkodzenia nerwów w przebiegu cukrzycy. Oprócz oznaczenia we krwi jonów, warto sprawdzić w takich przypadkach także, jakie jest stężenie glukozy, bo być może to w jej wysokim stężeniu trzeba upatrywać przyczyn naszych dolegliwości.

Powikłania naczyniowe

Przewlekła hiperglikemia jest silnym czynnikiem uszkadzającym zarówno małe, jak i duże naczynia krwionośne. W tych ostatnich dochodzi do zniszczenia komórek śródbłonka naczyń i przyspieszenia rozwoju miażdżycy. Zawał serca, udar mózgu, czy niedokrwienie kończyn mogą mieć swoje źródło nie tylko w zaburzeniach gospodarki lipidowej, nadmiernej masie ciała, nadciśnieniu tętniczym, czy paleniu papierosów, ale także w przewlekle źle kontrolowanej cukrzycy. Chcąc więc zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych incydentów sercowo-naczyniowych, warto sprawdzić, czy w naszej krwi nie krąży zbyt dużo glukozy.

Owrzodzenia i rany stopy

Wielu ludzi zapewne słyszało o zespole stopy cukrzycowej, jednak mało kto uświadamia sobie, że proces destrukcji tkanek stopy jest zwykle rozłożony na wiele lat. Bardzo zaawansowane zmiany zazwyczaj nie budzą wątpliwości, co do przyczyny, jednak kiedy pojawia się tylko małe owrzodzenie, drobne zaburzenia troficzne na skórze kończyny dolnej, czy zaburzenia czucia,  możemy nie łączyć ich w pierwszej kolejności z cukrzycą. Warto jednak w takim przypadku pomyśleć także o hiperglikemii, jako o możliwej przyczynie występujących zmian, aby szybko ją wykryć i zacząć odpowiednio leczyć, gdyż dobre wyrównanie cukrzycy jest tutaj kluczowe. Z czego więc wynika to groźne powikłanie, które czasem kończy się amputacją części kończyny? Otóż, przyczyną zespołu stopy cukrzycowej może być jej niedokrwienie, wskutek zmian jakie hiperglikemia wywołała w tętnicach, a także zaburzenia neuropatyczne, w tym zaburzenia czucia bólu i temperatury i wynikające z nich częste urazy stopy. Bywa i tak, że oba te mechanizmy nakładają się na siebie. Zależnie od przyczyny, stosowane są różne metody leczenia:  chirurgiczne opracowywanie ran, odpowiednie opatrunki, antybiotykoterapia, czy zabiegi poprawiające przepływ przez naczynia kończyny dolnej, jednak najważniejsze jest opanowanie samej cukrzycy.

Lista możliwych powikłań cukrzycy może przerażać. Nie trzeba się jednak ich bać, ponieważ wczesne wykrycie tego schorzenia i prawidłowe leczenie, pozwala ich zwykle uniknąć. Ponieważ skuteczne leczenie cukrzycy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu powikłaniom, w medycynie powstała osobna specjalizacja lekarska – diabetologia, zajmująca się właśnie tym schorzeniem. Jeśli więc chorujemy na cukrzycę, warto skorzystać z pomocy tego właśnie specjalisty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Śniadanie z niskim indeksem glikemicznym

Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest dla osób, u których występują zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ten …