Pozbądź się trądziku – skutecznie

Trądzik młodzieńczy jest chorobą skórną, której towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju. | fot.: Fotolia

Zmora każdego chyba nastolatka – powracający, niedający się ukryć, rodzący kompleksy trądzik młodzieńczy. Choć z pozoru jest niegroźną dolegliwością, w istocie to trudny i wymagający przeciwnik o złożonym mechanizmie powstawania, a niewłaściwie leczony może powracać nawet do trzydziestki i pozostawiać nieestetyczne zmiany.

Trądzik młodzieńczy jest chorobą skórną, której towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju. Występuje dość powszechnie wśród dorastającej młodzieży (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), zazwyczaj pomiędzy 12 a 20 rokiem życia, w wyjątkowo trudnych przypadkach może być uciążliwy nawet do 30-tki. Najczęściej umiejscawia się w tak zwanej strefie T, nierzadko także na klatce piersiowej i twarzy.

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik w większości przypadków (80%) ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że dzieci osób zmagających się z nim w młodości, także zaobserwują u siebie zmiany skórne. Za powstawanie trądziku odpowiadają męskie hormony płciowe, androgeny. Choć najwięcej mają ich panowie, niewielka ilość androgenów występuje także i u kobiet. Z tego faktu wynika także łagodniejszy przebieg choroby u dziewcząt. Hormony przyczyniają się do powiększenia gruczołów łojowych, co w konsekwencji daje efekt zwiększonego wydzielania łoju. To z kolei powoduje nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego i powstanie czopa rogowego, który wypełnia mieszek włosowy jednocześnie go wypychając. Wówczas pojawiają się zaskórniki. Kolejnym etapem rozwoju trądziku jest namnażanie się bakterii priopionibacterium acnes uwalniających enzymy lipolityczne rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze, drażniące cząstki – tak zwane wolne kwasy tłuszczowe. To właśnie one przyczyniają się do powstawania licznych stanów zapalnych. W wyniku potęgowania się liczby zakażonych komórek nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego. Jeśli dojdzie do jego pęknięcia i rozlania zawartości, powstanie ostry stan zapalny i krosty. Trądzik u nastolatków może mieć zarówno postać zaskórnikową, jak i zmiany o większym nasileniu, które utrzymują się latami.

Trądzik młodzieńczy – pielęgnacja domowa

Ponieważ przyczyną powstawania zmian skórnych bardzo często jest łojotok, domowe leczenie trądziku przede wszystkim polega na odpowiedniej pielęgnacji. Warto wówczas zaopatrzyć się w łagodne środki myjące. Te oparte na alkoholu, intensywnie wysuszające dają wprawdzie wrażenie poprawy stanu skóry, ale nie na długo. Podrażnienia zaowocują jeszcze silniejszym nawrotem problemu. Podobnie jest w przypadku peelingów, które pomagają usunąć martwy naskórek i odblokować pory. Nie należy używać gruboziarnistych preparatów, najwłaściwsze będą peelingi enzymatyczne albo ewentualnie drobnoziarniste. Kremy do cer trądzikowych stosowane na dzień powinny przede wszystkim nawilżać – unikajmy zarówno tłustych, jak i wysuszających. U dziewcząt dodatkowo pomocny może być lekki podkład na dzień, który pomoże zatuszować niedoskonałości.

Trądzik – jak leczyć?

Oprócz nadmiernego łojotoku tej odmianie trądziku towarzyszą zazwyczaj dodatkowe zjawiska: nadmierne rogowacenie mieszków włosowych i namnażanie bakterii priopionibacterium acnes. Aby wyleczyć wymienione objawy warto włączyć dodatkowe leczenie trądziku młodzieńczego. W pierwszym przypadku mogą pomóc zabiegi w gabinecie kosmetologicznym oparte o kwasy owocowe, które złuszczają naskórek i wyrównują powierzchnię skóry, a także pomagają w oczyszczeniu mieszków włosowych. Jeśli zaś zależy nam zwłaszcza na ograniczeniu namnażania się bakterii – skuteczne okażą się zabiegi z użyciem środków antybakteryjnych (np. roztworów alkoholowych i kompresów).

Osobną kategorią działań kosmetologicznych są te oparte o zabiegi aparaturowe, które dobiera się indywidualnie do stanu skóry. Należą do nich, m.in. peeling kawitacyjny czy terapia przy użyciu urządzenia IPL.

Nie warto natomiast opalać zmian w solarium – chwilowe polepszenie kondycji skóry nie wyleczy trądziku młodzieńczego, a nadmierne narażanie na promieniowanie może przysporzyć dodatkowych problemów związanych z przyspieszonym starzeniem się cery.

Skuteczne w ograniczaniu rozwoju bakterii będą także preparaty oparte o nadtlenek benzoilu. Ma on działanie bakteriostatyczne i delikatnie złuszczające. Jednym z tego typu medykamentów jest lek Aquaclin usuwający nawet do 94% problematycznych bakterii. Produkt stosuje się przez okres przynajmniej 6 tygodni, 1 lub 2 razy dziennie. W razie wątpliwości można zapytać o poradę farmaceutę (lek jest dostępny wyłącznie w aptekach) lub doczytać na oficjalnej stronie producenta Aquaclin.pl. Serwis oferuje także motywujący newsletter, który ma za zadanie wspierać nastolatki w walce z nierównym przeciwnikiem.

Leczenie trądziku w gabinecie lekarskim

Niektóre zmiany wymagają jednak wizyty w gabinecie lekarskim. Jak leczyć trądzik młodzieńczy? Zależy to od skali występowania zjawiska, płci (dziewczęta pod ścisłą kontrolą lekarską mogą na przykład przyjmować estrogeny) i podatności na kurację. W skrajnie trudnych przypadkach podaje się retinoidy, jednak jest to decyzja ostateczna. Jeśli jednak zmiany skórne stają się niepokojące, długotrwałe i trudne do wyleczenia wcześniejszymi sposobami, wizyta u dermatologa jest koniecznością.

RED

Sprawdź także

Kobieta z cerą trądzikową

Pielęgnacja cery trądzikowej

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nieprawidłowe nawyki, a także nieodpowiednie kosmetyki mogą znacznie nasilić problem …