Aptekarka
Najbardziej popularnym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na kaszel jest przyjmowanie preparatów wykrztuśnych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skąd się bierze mokry kaszel?

Mokry kaszel to przypadłość, którą można pokonać na różne sposoby. Zanim zostanie wybrana właściwa metoda, należy odkryć źródło problemu zdrowotnego.

Przyczyny mokrego kaszlu

Reakcja odruchowa związana z odkaszliwaniem patologicznej wydzieliny może być wywołana przez gruźlicę, alergię, schorzenia nowotworowe, a nawet przez obecność ciała obcego w jamie nosowo-gardłowej. Jednak kaszel mokry najczęściej wywołują infekcje górnych dróg oddechowych. W jaki sposób można najprościej zdefiniować kaszel mokry? Warto wiedzieć, że innym rodzajem objawu chorobowego jest kaszel suchy. Jego działanie jest niekorzystne dla organizmu ludzkiego. Kaszel suchy podrażnia gardło i towarzyszy początkom infekcji. Natomiast kaszel mokry pozwala odkrztuszać śluz z oskrzeli. W ten sposób drogi oddechowe są sukcesywnie oczyszczane. Niemniej jednak jego ataki potrafią być uciążliwe. Szczególnie, jeśli odruch utrzymuje się przez dłuższy czas (może to świadczyć również o powikłaniu wynikającym z niedoleczonej infekcji). Najbardziej popularnym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na kaszel jest przyjmowanie preparatów wykrztuśnych. Nie wszyscy jednak tolerują syropy. Alternatywą jest Flegamina w tabletkach.

„Kaszel minie po Flegaminie”

W swym składzie Flegamina zawiera chlorowodorek bromheksyny. Obecność tej substancji powoduje działanie wykrztuśne i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Flegaminę w tabletkach zaleca się przyjmować w przypadku ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego związanych z koniecznością oczyszczenia dróg oddechowych z odkładającego się śluzu. Preparat jest na tyle bezpieczny, że bez żadnego problemu mogą go zastosować dzieci od 3 roku życia. Zalecane zażywanie Flegaminy: dawkę przyjmuje się w równych odstępach, co 8 lub 12 godzin po posiłku. Podczas stosowania leku koniecznością jest dokładne nawadnianie organizmu (szczególnie, jeśli współwystępuje podwyższona temperatura ciała). Odpowiednie nawilżenie pomaga w rozrzedzaniu i odkrztuszaniu wydzieliny oskrzelowej. Aby Flegamina zadziałała prawidłowo, niezmiernie istotne jest właściwe przechowywanie. Najlepsze warunki panują wówczas, gdy temperatura jest poniżej 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo musi to być miejsce suche. Więcej informacji można zdobyć tutaj: http://conakaszel.pl/flegamina/.

Domowe metody leczenia kaszlu mokrego

Oprócz tabletek wykrztuśnych i syropów, równocześnie zaleca się stosowanie domowych sposobów. Tradycyjnym sposobem babć i mam są napary z ziół. Odkrztuszanie wspomagają: tymianek, dziewanna, lipa oraz czarny bez. Rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej ułatwiają inhalacje, do których stosuje się olejki eteryczne. Największą skutecznością odznaczają się aromaty miętowe, eukaliptusowe, mentolowe. Inhalacje przeprowadzane są z użyciem specjalnego inhalatora.

W aptece znajdziemy również maści służące do nacierania klatki piersiowej. Tego typu lekarstwo ułatwia również oddychanie i sprawdza się przy katarze. Ostatnią czynnością wspomagającą jest oklepywanie pleców. Ważny jest kierunek – ruchy ręki należy kierować od dołu pleców ku samej górze. W ten sposób pobudzona wydzielina z większą efektywnością wydostanie się poza obszar ludzkiego organizmu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Inhalacje niemowląt

Jak prawidłowo inhalować niemowlęta? Praktyczny poradnik

W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci leczenie uciążliwego kaszlu bardzo często jest utrudnione z …