Smog – fakty i mity

Smog to problem, który jak nigdy przedtem jest aktualny i ważny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Problem smogu i ograniczenie jego negatywnego działania są jednymi z najczęściej poruszanych kwestii w okresie zimowym. Jest to problem, który dosięga nie tylko mieszkańców dużych miast, ale jego skutki zaczynają odczuwać również osoby mieszkające w mniejszych miasteczkach. Co powoduje smog i jak możemy ograniczyć jego zły wpływ na nasze zdrowie? Jakie błędy wciąż popełniamy oraz czego jeszcze o nim nie wiemy? Spróbujmy rozwiać kilka wątpliwości.

MIT: Problem smogu jest czymś nowym w Polsce

W Europie na 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 33 znajduje się w Polsce alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database; 2016). Kraków, o którym mówi się najwięcej i najgłośniej w kontekście smogu, jest “dopiero” na 11 miejscu rankingu. Przed nim znajduje się aż 7 polskich miast, a miejsce pierwsze zajmuje Żywiec. Raport opublikowany został w 2016 roku, czyli jeszcze przed niechlubnym rekordem w styczniu 2017, kiedy to normy pyłu zawieszonego w powietrzu przekroczyły w niektórych miejscach w Polsce nawet 3 tys. procent. Dlaczego dawniej nie słyszeliśmy o smogu? Jak mogliśmy się przekonać w 2017 roku, jest to kłopot, którego skala z roku na rok wzrasta. Aż do początku lat 90, pyłów zawieszonych w powietrzu nie było aż tak dużo, ze względu na małą dostępność materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych. Podobnie jest z miałem, pyłem, flotem i innymi węglami najgorszej jakości, które w ostatnich latach coraz częściej zaczęły pojawiać się w sprzedaży. Palenie nimi w piecach to jeden z głównych powodów powstawania zanieczyszczeń powietrza w Polsce.

MIT: Fabryki są główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza

Wbrew pozorom, to nie fabryki przyczyniają się w największym stopniu do powstawania smogu. W większości polskich miast głównym powodem jest tzw. niska emisja, czyli wykorzystywanie do opału w piecach śmieci oraz paliw gorszej jakości. W Warszawie sytuacja prezentuje się inaczej. W stolicy aż 60 procent zanieczyszczeń emitują samochody.

MIT: Władze są bezradne i nie są w stanie nic zrobić ze smogiem

Władze państwowe i samorządowe nie są bezradne w walce z zawieszonym w powietrzu pyłem. Pierwsze kroki w celu ograniczenia smogu podjął Kraków. Wprowadzono zakaz instalacji kotłów na węgiel lub drewno o cechach niespełniających unijnych przepisów, a te już istniejące, a niepodporządkowujące się normom, będą musiały zostać wymienione do 2026 roku. Organizowane były również akcje, podczas którym w wybranych poradniach pulmonologicznych rozdawane były maseczki antysmogowe. W Krakowie w trakcie okresów największego zanieczyszczenia powietrza, kierowcy samochodów mogą korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Mimo że stolica Małopolski jest liderem jeśli chodzi o takie działania, to inne miasta w Polsce idą powoli ich śladem.

MIT: Niewiele możemy zrobić, żeby chronić się przed smogiem

Żeby ograniczyć wpływ smogu na nasze życie, warto powstrzymać się od aktywności fizycznej na zewnątrz w trakcie okresów największego zawieszenia pyłów w atmosferze, a także zacząć nosić maseczki antysmogowe. Jednak nawet w naszym własnym mieszkaniu jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu. Coraz popularniejsze stają się oczyszczacze powietrza przeznaczone do domowego użytku. Niektóre z nich filtrują powietrze nawet na poziomie 99%. Przy wyborze oczyszcza warto kierować się takimi parametrami jak: system filtrowania (jakie cząsteczki i w jakim stopniu filtruje), wydajność na metr kwadratowy, a według preferencji można dobierać takie opcje jak jonizator powietrza, nawilżacz, czy lampa UV.

Smog to problem, który jak nigdy przedtem jest aktualny i ważny. Mimo że nie da się go całkowicie wyeliminować tego problemu, możemy podejmować kroki mające na celu ograniczenie jego negatywnych skutków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

młoda kobieta na zewnątrz

Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!

Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w …