Zakładanie soczewek dla początkujących

Pierwsze próby mogą być bardzo czasochłonne, ale osoby noszące soczewki od kilku lat potrafią je założyć w zaledwie kilkanaście sekund. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aplikacja szkieł kontaktowych może na początku sprawiać problemy. Soczewkę należy dokładnie oczyścić, położyć na palcu wskazującym i precyzyjnie umieścić na rogówce oka. Pierwsze próby mogą być bardzo czasochłonne, ale osoby noszące soczewki od kilku lat potrafią je założyć w zaledwie kilkanaście sekund.

Jeszcze przed założeniem – pamiętaj o higienie

Naukę tego, jak zakładać soczewki zacznij od zasad higieny. Pamiętaj, że szkło kontaktowe umieszczasz w bardzo wrażliwym i podatnym na infekcje miejscu – w oku. Zachowanie czystości przy zakładaniu soczewek jest więc bardzo ważne. Przed rozpoczęciem aplikacji dokładnie umyj ręce, najlepiej antybakteryjnym, bezzapachowym mydłem. Następnie dokładnie je osusz ręcznikiem – szkła kontaktowe przyklejają się do mokrych dłoni. Sprawdź, czy soczewka jest na właściwej stronie (powinna mieć kształt miseczki, brzegi wywinięte do wewnątrz) i przemyj ją dokładnie w płynie do soczewek. Upewnij się, że na soczewce nie ma drobinek kurzu, drobnoustrojów i pozostałości kosmetyków do makijażu. Dopiero teraz szkła kontaktowe są gotowe do założenia.

Zakładanie soczewek kontaktowych krok po kroku

Szkła kontaktowe w jednej parze różnią się między sobą – każde z nich jest skonstruowane specjalnie do lewego i prawego oka. Nie można ich zamienić, ponieważ nie spełniają wtedy swojej funkcji. Wyrób sobie nawyk, dzięki któremu nigdy się nie pomylisz: zawsze zaczynaj aplikację od prawej soczewki (lub lewej, jeśli jesteś leworęczny). Następnie załóż szkła kontaktowe według tej instrukcji:

  • umieść soczewkę na palcu wskazującym, powinna mieć kształt otwartej miseczki,
  • palcami drugiej ręki odciągnij i przytrzymaj dolną i górną powiekę,
  • soczewkę nałóż bezpośrednio na rogówkę oka, delikatnie cofnij palec wskazujący,
  • spójrz w górę, dół i na boki,
  • zwolnij najpierw dolną powiekę, a chwilę później górną,
  • lekko mrugnij – soczewka powinna ustawić się centralnie w oku,
  • jeśli widzisz wyraźnie, soczewka nie uwiera i nie powoduje dyskomfortu, to znak, że została założona prawidłowo,
  • podobnie załóż drugą soczewkę.

Zakładanie szkieł kontaktowych wydaje się skomplikowane tylko na początku, później z pewnością nabierzesz wprawy i nie zajmie ci to dłużej niż 15 sekund.

Zobacz także: Najczęstsze mity na temat soczewek

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta z kolorowymi soczewkami

Sklep z soczewkami kolorowymi

Kupując soczewki kolorowe nie możesz kierować się wyłącznie ceną oraz wyglądem, bo najważniejsze jest tak …