zdrowie
Zdrowie to złożony koncept i na jego wpływ ma szereg różnych czynników, więc jeśli możemy nimi manipulować dla naszego dobra, zróbmy to | fot.: Fotolia

Zdrowie – próba definicji

Jak poprawić swoje zdrowie? Co tak naprawdę ma na nie wpływ? Czy jeśli palimy papierosy, ale mamy dobre geny, możemy być spokojni, że nic nam nie będzie i nadal bujać się w oparach tytoniowego dymu? Jaki w zasadzie jest stosunek czynników genetycznych do naszego stylu życia, jeśli chodzi o wpływ na stan naszego organizmu?

Przypomnijmy, że według WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale też stan cechujący się dobrym samopoczuciem fizycznym, psychicznym i społecznym. Jeśli więc niby nic nam nie jest, ale marnie u nas z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich czy panowaniem nad emocjami, nie możemy powiedzieć, że nasze zdrowie jest w bardzo dobrym stanie.

Pola Lalonda

Raport Lalonda (który był ministrem zdrowia w Kanadzie) wykazał, że w krajach rozwiniętych (czyli takich, w których prawie nie występują ostre choroby zakaźne) można wyróżnić cztery elementy warunkujące tzw. pole zdrowia człowieka. Są to: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe (czyli wszystko to, co jest zewnętrzne względem ciała ludzkiego), opieka zdrowotna (dostępność, jakoś, organizacja). Wielu badaczy podchwyciło ten model i uszczegółowiło go w różnych badaniach, ale, co ważne, potwierdziło to fakt, iż wszystkie te pola mają decydujący wpływ na nasze zdrowie. Jeśli idzie o aktualne oszacowania procentowe, to wyglądają one następująco: styl życia (53%), czynniki środowiskowe (21%), czynniki genetyczne (16%), opieka zdrowotna (10%). Zatem, wynika z tego, że to my samymi mamy największy wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście, jeśli okaże się, że cierpimy na jakąś chorobę genetyczną, nie będziemy mogli jej wyleczyć za pomocą zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, ale na pewno dbanie o siebie pomoże nam w pogodzeniu się z diagnozą.

Nie tylko Lalonde

Model badacza bywa uznawany za niepełny, a jego krytyka dotyczy tego, iż największy wpływ na zdrowie mamy my sami. W latach 90. pojawiła się pewna odpowiedź na pola zdrowia: Dahlgreen i Whitehead zaproponowali model, który poza uwzględnieniem stylu życia, obejmowałby też uwarunkowania pośrednie nazywane przyczynami przyczyn zdrowia. Nazywa się to inaczej tęczowym modelem uwarunkować zdrowia. To podejście wskazuje na to, iż nasz styl życia determinuje środowisko, w którym żyjemy, wiedza, którą posiadamy, która z kolei zależy, np. o systemu edukacji w naszym kraju etc. Jednakowoż, nie należy teraz oczywiście codziennie chodzić do McDonalda w przekonaniu, że skoro nie ma się odpowiedniej wiedzy na temat zdrowego stylu życia, to zostało już tylko leżenie na kanapie. Żeby zadbać o swoje zdrowie należy, przede wszystkim, zdrowo się odżywiać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną (słynne 3x30x130), unikać palenia tytoniu, poddawać się umiarkowanej ekspozycji na słońce, unikać stresu, regularnie badać się. Nie są to żadne odkrywcze rzeczy, ale czasem jednak o nich zapominamy. Zdrowie to złożony koncept i na jego wpływ ma szereg różnych czynników, więc jeśli możemy nimi manipulować dla naszego dobra, zróbmy to.

ŁRE

Sprawdź także

owsianka z truskawkami

Chcesz zadbać o swoją sylwetkę? Nie wiesz jakie zasady odżywiania i treningu wprowadzić? Podpowiemy!

Bardzo ważnym jest, by każda osoba, która zaczyna myśleć o zmianach w swoim życiu dobrze …