Senior
Preparaty stworzone z myślą o osobach starszych (oraz innych pacjentach wymagających żywienia medycznego) występują w postaci płynnej lub półpłynnej, są łatwe do przełykania, zawierają duże dawki witamin i minerałów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żywienie medyczne dla osób starszych – dlaczego jest tak ważne?

O osobach starszych mówi się często, że jedzą „byle co”. I niestety jest to prawda. W dużej mierze wynika to z niewielkiej liczby kubków smakowych, co przekłada się bezpośrednio na przyjemność płynącą z jedzenia. Niestety pełny żołądek nie oznacza, że organizm otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Nieprawidłowa dieta osoby starszej przekłada się bezpośrednio na jej złe samopoczucie. Osłabienie, częste infekcje, przewlekłe choroby – tego wszystkiego można uniknąć lub znacznie ograniczyć, odżywiając się prawidłowo. Osoby w podeszłym wieku wychodzą z błędnego założenia, że skoro ich organizm pracuje wolniej, wolniej trawi, to znaczy, że mniej potrzebuje. W efekcie rezygnują z bogatego w białko mięsa, świeżych owoców i warzyw, przetworów mlecznych. Jedzą to, co pozwala zaspokoić głód. Tymczasem problem zasadza się w czym innym – zachodzi potrzeba dobrania takiej diety, by przy spowolnionym metabolizmie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Trudnością może być nie tylko codzienne dokonywanie zakupów, ale także gotowanie. Osoby starsze chętnie kupują konserwy i mrożonki – produkty, które sprawiają najmniej problemów z przygotowaniem. Niechętnie przygotowują posiłki ze świeżych produktów. Widzą w tym stratę czasu i energii. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z żywienia medycznego.

Żywienie medyczne to jeden ze sposobów na wzbogacenie diety seniora w niezbędne składniki. Sama nazwa może być nieco myląca. Wbrew pozorom nie chodzi tu o pobyt w szpitalu i szpitalną dietę, która na ogół pozostawia wiele do życzenia. Osoba starsza, która chce wzmocnić swój organizm, powinna sięgnąć po łatwo przyswajalne preparaty medyczne (sprawdź, czym jest Supportan Drink?), których zadaniem jest uzupełnienie całodziennej diety o te składniki, których w zabrakło w dobowym menu.

Żywienie medyczne może przybierać cztery formy:

– żywienie doustne

– żywienie dojelitowe

– żywienie pozajelitowe

– leczenie żywieniowe.

W warunkach domowych najprościej jest stosować medyczne żywienie doustne. Preparaty stworzone z myślą o osobach starszych (oraz innych pacjentach wymagających żywienia medycznego) występują w postaci płynnej lub półpłynnej, są łatwe do przełykania, zawierają duże dawki witamin i minerałów. Występują zazwyczaj w kilku wariantach smakowych, co ułatwia skomponowanie urozmaiconej diety. Przed sięgnięciem po tego rodzaju preparaty dobrze jest skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Więcej szczegółów dotyczących żywienia medycznego zawiera artykuł: http://zywieniemaznaczenie.pl/czym-jest-zywienie-medyczne/

Materiał partnera zewnętrznego