druk CMR
Jakie elementy powinien uwzględniać druk CMR?  | fot.: materiał partnera

Co powinien zawierać prawidłowo wypełniony druk CMR?

Druk CMR ma naprawdę spore znaczenie w szeroko pojętym transporcie. Warto więc wiedzieć, jak powinien on zostać prawidłowo sporządzony.

Jakie elementy powinien uwzględniać druk CMR?

Aby był on skonstruowany poprawnie, należy zawrzeć w nim wszelkie dane takie jak nazwisko i adres przewoźnika, oraz firmy przewozowej. Trzeba również określić, kiedy następuje przekazanie towarów, a kiedy ma nastąpić spodziewana dostawa ich. Oprócz tego należy określić datę jego sporządzenia i dane odbiorcy. Ważne jest też określenie rodzaju przewożonych towarów i ich ilości, czy też wagi. Opis towarów, które są przewożone, powinien być szczegółowy. Dodatkowo także dane dotyczące samego przewozu i inne koszty dodatkowe, koszty związane z cłem i inne powstałe od chwili zawarcia umowy do momentu dokonania dostawy. Warto także umieścić w nim informację na temat ewentualnych kwestii celnych.

Inne informacje dodatkowe

Warto również mieć na uwadze, iż w razie potrzeby, konieczne będzie uwzględnienie także innych danych. Mogą to być takie informacje jak: dane dotyczące ubezpieczenia przesyłki, określoną wartość przesyłki, oraz kwotę pieniężną, jaką ewentualnie nadawca jest w stanie wziąć na siebie. Można tam także zadeklarować, jakie dokumenty zostały wręczone przewoźnikowi. Należy pamiętać, by podkreślić datę oczekiwanego przewozu i dostawy. Co istotne, w zasadzie każda ze stron może w druku CMR zawrzeć takie informacje, jakie uzna za ważne i niezbędne. Dlatego też warto się postarać i wypełnić ten druk z dużą starannością, warto pamiętać, że im więcej informacji, tym lepiej. Oczywiście, jeśli są one uznane za potrzebne.

Ile druków CMR należy przygotować?

Warto pamiętać także o ilości egzemplarzy druków, jakie trzeba wypełnić. Łącznie będą to trzy druki. Pierwszy z nich zostaje z nadawcą. Drugi zostaje umieszczony przy towarach jako dokument potwierdzający. Jeszcze jeden dodatkowy egzemplarz otrzymuje przewoźnik i zachowuje go. Każdy z nich stanowi istotny dokument w procesie transportowym. Należy wiedzieć, że w praktyce wygląda to nieco inaczej. Nadawcy przygotowują przeważnie około 4 lub nawet 6 kopii. Pozostałe z nich służą jako potwierdzenia dla administracji.

Gdzie można kupić takie druki CMR? Druki CMR można kupić w większości dobrze zaopatrzonych sklepach/hurtowniach papierniczych. W niektórych drukarniach internetowych jak np: Druczki.eu istnieje możliwość wykonania druków CMR na zamówienie z logiem firmy, co stanowi świetną reklamą do podstawowego grona odbiorców. Więcej możesz zobaczyć pod linkiem: druki CMR na zamówienie.

Odpowiedzialność nadawcy

Jest ona ogromna w procesie transportu. Dlatego trzeba pamiętać o prawidłowym wypełnieniu druku CMR, ponieważ obowiązek ten spoczywa właśnie na nadawcy. To właśnie on odpowiedzialny jest za ewentualnie szkody i koszty dodatkowe spowodowane niedociągnięciami z powodu niewłaściwego postępowania nadawcy. Odpowiada on za dane umieszczone w druku. Między innymi za takie dane jak: dane obu stron, czyli nadawcy i odbiorcy, określenie miejsca i czasu przekazania towarów, rodzaj transportowanych rzeczy, ich ilość i waga, a także informacje związane z załatwianiami celnymi. Wszystkie kwestie związane z kosztami i wartościami towaru, oraz innymi dodatkowymi kosztami, również spoczywają na nim i jest on odpowiedzialny za nie.

Warto pamiętać o przedstawionych kwestiach i wskazówkach i umieścić je w druku CMR, który ma spore znaczenie w transporcie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

samolot lotnisko

3 powody, dla których warto wybrać własny samochód jadąc na lotnisko

Dla wielu osób lot samolotem to nieco stresujące lub chociażby dostarczające wielu emocji doświadczenie. Do …