Kontenery China - Europe
Chiny są tym miejscem, w którym znajdziemy wszystko - wszelakie towary są produkowane tutaj na skalę światową | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zacząć import towarów z Chin?

Chiny są tym miejscem, w którym znajdziemy wszystko – wszelakie towary są produkowane tutaj na skalę światową, wobec czego my możemy stać się w prosty sposób ich importerem. Warto wcześniej zaznajomić się z przydatnymi informacjami, które pozwolą uniknąć porażki, a także dokonać pewniejszych zakupów na tamtejszym rynku. Jedna i najważniejsza zasada jest taka, by sprawdzać wszystko na każdym etapie i pod każdym kątem. Spełnienie norm jest kluczowe, a udany import możliwy bez żadnych problemów.

Szczególna idea importu z Chin

Wszystko zawsze musi się od czegoś zacząć. I tak też jest w przypadku tego, jak import z Chin będzie wyglądał. Warto zatem sporo wcześniej sprawdzić dokładnie to, co chcemy stamtąd sprowadzić. Obecnie sklepy jak i różni sprzedawcy w internecie posiadają ogromne ilości wybranych produktów, toteż warto byłoby czymś zaskoczyć swoich klientów. Pamiętajmy o najważniejszym, że kosztem całościowego importu towarów z Chin są:

  • cena produktu,
  • opłata dla pośredników,
  • transport,
  • cło,
  • opłaty portowo-magazynowe,
  • opłaty kontroli w porcie.

Jeśli już wybraliśmy konkretny typ towarów, jaki nas interesuje to pora na następne kroki, które ułatwią całą przygodę z zagranicznym importem. Taki zakup będzie wymagał zaangażowania i sporej wiedzy.

Zapoznanie się ze wschodnim rynkiem

Importując towary należy pamiętać o tym, że liczy się ilość jaką będziemy zamawiać. Elektronika jest najpopularniejszą dziedziną, w której marże rosną o około 3% i dzięki temu jest najczęściej wybierana. Na tym przykładzie można stworzyć scenariusz, jaki będzie miał miejsce w przypadku naszego zamówienia.

1. Początkiem jest kontakt z osobą – agentem, która będzie pośrednikiem – bezpośredni kontakt z daną fabryką jest niemożliwy w przypadku zamówień poniżej 1000 sztuk. Na tamtejszym rynku powstały serwisy, które posiadają pełną bazę wszelkich osób, z którymi my możemy się kontaktować online; najbardziej znanym jest Alibaba. Wybierając konkretny typ produktu, wpisujemy jego nazwę i szukamy. Przy tej okazji warto sprawdzić, czy wytypowany przez nas towar nie znajduje się na liście objętej cłem antydumpingowym, które oznacza to, że towary są sprowadzane, np. z Indii. Kolejnym krokiem jest wysłanie zapytań do wszystkich, którzy nas zainteresowali.

2. W wiadomości, którą przekażemy dla pośredników, warto umieścić jak najwięcej szczegółów towaru, którego szukamy: dokładną specyfikację techniczną i zdjęcia. Dopiero wtedy uzyskamy realną ceną do wymaganej ilości, jaką chcemy zamówić.

3. To, jakie dostaniemy odpowiedzi spełni pierwsze nasze wymagania. Następnie konieczne jest ustalenie, czy wybrany dostawca jest rzetelny i zaufany – oszustów nie brakuje.

4. Wprowadzenie sprowadzanego towaru na tutejszy rynek wiąże się jeszcze z najważniejszym aspektem, czyli tym, czy posiada on certyfikaty i te także należy sprawdzić u pośrednika, by mieć pewność, że produkty nie zostaną zatrzymane w porcie lub dalszej kontroli.

5. W przypadku, jeśli nasz produkt spełnia wszelkie normy, to trzeba wynająć pośrednika, znanego jako freight forwarder, który to pomoże w tak istotnym transporcie. Tutaj tak samo należy dokładnie sprawdzić osobę, która ma się tym zająć.

6. Cła i inne opłaty, które mogą wystąpić należy uiścić, lecz co ciekawe, warto zawsze sprawdzić czy wywóz zamawianego towaru spełnia normy i czy jest legalny.

Towar w ręku i dalsza sprzedaż

Import towarów z Chin jest zatem działalnością, która wymaga sporego zaangażowania i uzyskania znajomości, które pielęgnowane przez lata będą procentować. Co ważne: kiedy już otrzymamy paletę czy kontener z tym, co chcieliśmy trzeba to jeszcze odpowiednio zapakować i sprzedać u siebie w kraju. Klient będzie mógł znaleźć to, czego potrzebuje, a my zostaniemy uznanym sprzedawcą. Droga od zamawiania z Chin do sprzedaży nie jest więc prostą, po której wszyscy jadą. To wiele wyzwań i różnych sytuacji, które są niezależne od nas. Dlatego tak istotne jest branie pod lupę fabryk, pośredników z długim stażem na tamtejszym rynku. Będąc tutaj nie widzimy na żywo, jak cała produkcja wygląda i kto za tym wszystkim stoi. Weźmy zatem po uwagę wszelkie za i przeciw oraz z ogromną skrupulatnością opiszmy towar, który nas interesuje. W ten sposób można uniknąć porażki, a nasi klienci będą zadowoleni.

Import cały czas ma się dobrze, toteż wyszukanie niszy na jakiś nietypowy produkt, czy też popularnej rzeczy ale z wyższą jakością będzie na medal. Towary ze Wschodu zaspokoją każdego początkującego, który będzie liczył się z wszelkimi przedstawionymi opcjami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Chiny

6 atrakcji turystycznych, dla których warto udać się do Chin

Chiny to region historyczno-kulturowy położony we wschodniej części Azji. Europejczycy kraj ten utożsamiają głównie z …