Mężczyzna wystawiający fakturę przed komputerem
Zmiana w przepisach została ustanowiona na podstawie coraz częstszego procederu tak zwanych "pustych faktur" | fot.: stock.adobe.com

Od 1. stycznia 2020 roku faktura do paragonów tylko z NIP-em nabywcy

Już 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy, z których wynika, iż sprzedawca podczas transakcji nie będzie miał prawa do wystawienia faktury w każdej sytuacji. Wystawienie faktury będzie uzasadnione tylko w przypadku, gdy na paragonie widnieć będzie NIP przedsiębiorcy.

Jakie zasady wystawianie paragonów wejdą z dniem 1 stycznia 2020 roku

Zmiana w przepisach została ustanowiona na podstawie coraz częstszego procederu tak zwanych „pustych faktur”, w którym zaprzyjaźnione firmy wystawiają sobie faktury za sprzedane towary, które nie mają odniesienia w rzeczywistości. Tym sposobem firmy są w stanie odliczyć sobie koszt zakupu od podatku VAT, zawyżając tym samym swoje koszta podatkowe.

Od 1 stycznia 2020 roku w momencie sprzedaży, która jest zarejestrowana w kasie fiskalnej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, faktura zostanie wygenerowany jedynie w momencie, kiedy paragon potwierdzający transakcję będzie opatrzony numerem identyfikacyjnym podatnika. Warto przypomnieć o przepisach, zgodnie z którymi w przypadku transakcji nieprzekraczającej wartości 450 złotych, paragon zawierający NIP przedsiębiorcy będzie stanowić uproszczoną wersję faktury. W związku z tym przedsiębiorca dokonujący drobnych zakupów do równowartości 100 Euro nie będzie miał obowiązku ubiegania się o fakturę.

Obecnie jednak zdarza się, iż techniczne możliwości nie pozwalają na to, by wszystkie kasy mogły umieszczać na paragonie informacje podatkowe przedsiębiorcy. W związku z takim zdarzeniem przedsiębiorca przed dokonaniem zakupu winien jest zadeklarować, czy dokonuje zakupu jako osoba fizyczna, czy podatnik VAT. W drugim przypadku sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia od razu faktury.

Jakie będą konsekwencje związane z niestosowaniem się do nowych przepisów

Zgodnie z nowelizacją ustawy wchodzącej w życie 1 stycznia, firma wystawiająca fakturę na podstawie paragonu niezawierającego numeru NIP będzie zobligowana do poniesienia całkowitej kary za ten proceder. Oznacza to, iż sprzedawca będzie musiał wnieść do skarbu państwa płatność w wysokości 100% wartości podatku VAT za całkowitą sprzedaż udokumentowaną na paragonie. W przypadku wystawienia podobnej faktury niepopartej paragonem opatrzonym NIP-em przez osobę fizyczną, w wyniku kontroli skarbowej czyn ten będzie skutkować wykroczeniem zgodnie z kodeksem cywilnym bądź przestępstwem skarbowym. Warto podkreślić, iż podatnik ujmujący w swojej ewidencji finansowej fakturę, która jest udokumentowana paragonem bez NIP-u, również zostanie zobowiązany do uregulowania sankcji o wysokości 100 procent podatku VAT pochodzącego z tej transakcji.

Kto zostanie wyłączony z nowych zasad

Nowelizacja ustawy przewiduje jednak, iż z nowych zasad wyłączone zostaną podmioty, świadczące usługi w ramach taksówek osobowych. Wyłączenie jednak nie dotyczy usługi wynajmu samochodu z kierowcą. Osoby świadczące ten rodzaj usługi, zostaną w 100% wyłączone z jakichkolwiek sankcji, które w normalnych warunkach byłyby narzucone dla innych przedsiębiorców.

ŁNA

Sprawdź także

Jean Paul Gaultier Classique

Najbardziej kreatywne kształty butelek do perfum, które stały się kultowe

Butelki perfum są często równie pamiętne jak zapachy, które przechowują. W perfumiarstwie, projektanci zadbali o …