Mężczyzna wystawiający fakturę przed komputerem
Zmiana w przepisach została ustanowiona na podstawie coraz częstszego procederu tak zwanych "pustych faktur" | fot.: stock.adobe.com

Od 1. stycznia 2020 roku faktura do paragonów tylko z NIP-em nabywcy

Już 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy, z których wynika, iż sprzedawca podczas transakcji nie będzie miał prawa do wystawienia faktury w każdej sytuacji. Wystawienie faktury będzie uzasadnione tylko w przypadku, gdy na paragonie widnieć będzie NIP przedsiębiorcy.

Jakie zasady wystawianie paragonów wejdą z dniem 1 stycznia 2020 roku

Zmiana w przepisach została ustanowiona na podstawie coraz częstszego procederu tak zwanych „pustych faktur”, w którym zaprzyjaźnione firmy wystawiają sobie faktury za sprzedane towary, które nie mają odniesienia w rzeczywistości. Tym sposobem firmy są w stanie odliczyć sobie koszt zakupu od podatku VAT, zawyżając tym samym swoje koszta podatkowe.

Od 1 stycznia 2020 roku w momencie sprzedaży, która jest zarejestrowana w kasie fiskalnej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, faktura zostanie wygenerowany jedynie w momencie, kiedy paragon potwierdzający transakcję będzie opatrzony numerem identyfikacyjnym podatnika. Warto przypomnieć o przepisach, zgodnie z którymi w przypadku transakcji nieprzekraczającej wartości 450 złotych, paragon zawierający NIP przedsiębiorcy będzie stanowić uproszczoną wersję faktury. W związku z tym przedsiębiorca dokonujący drobnych zakupów do równowartości 100 Euro nie będzie miał obowiązku ubiegania się o fakturę.

Obecnie jednak zdarza się, iż techniczne możliwości nie pozwalają na to, by wszystkie kasy mogły umieszczać na paragonie informacje podatkowe przedsiębiorcy. W związku z takim zdarzeniem przedsiębiorca przed dokonaniem zakupu winien jest zadeklarować, czy dokonuje zakupu jako osoba fizyczna, czy podatnik VAT. W drugim przypadku sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia od razu faktury.

Jakie będą konsekwencje związane z niestosowaniem się do nowych przepisów

Zgodnie z nowelizacją ustawy wchodzącej w życie 1 stycznia, firma wystawiająca fakturę na podstawie paragonu niezawierającego numeru NIP będzie zobligowana do poniesienia całkowitej kary za ten proceder. Oznacza to, iż sprzedawca będzie musiał wnieść do skarbu państwa płatność w wysokości 100% wartości podatku VAT za całkowitą sprzedaż udokumentowaną na paragonie. W przypadku wystawienia podobnej faktury niepopartej paragonem opatrzonym NIP-em przez osobę fizyczną, w wyniku kontroli skarbowej czyn ten będzie skutkować wykroczeniem zgodnie z kodeksem cywilnym bądź przestępstwem skarbowym. Warto podkreślić, iż podatnik ujmujący w swojej ewidencji finansowej fakturę, która jest udokumentowana paragonem bez NIP-u, również zostanie zobowiązany do uregulowania sankcji o wysokości 100 procent podatku VAT pochodzącego z tej transakcji.

Kto zostanie wyłączony z nowych zasad

Nowelizacja ustawy przewiduje jednak, iż z nowych zasad wyłączone zostaną podmioty, świadczące usługi w ramach taksówek osobowych. Wyłączenie jednak nie dotyczy usługi wynajmu samochodu z kierowcą. Osoby świadczące ten rodzaj usługi, zostaną w 100% wyłączone z jakichkolwiek sankcji, które w normalnych warunkach byłyby narzucone dla innych przedsiębiorców.

ŁNA

Sprawdź także

planer niedatowany

Niezawodne narzędzie do elastycznego planowania czasu – poznaj planer niedatowany!

Obecnie żyjemy bardzo szybko, zazwyczaj lawirując między różnorakimi terminam. Nasza codzienność staje się coraz bardziej …