Leasing, wynajem - podpisywanie umowy
Tak naprawdę zarówno najem aut, jak i leasing samochodowy mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Poznaj różnice między leasingiem a wynajmem. Które z rozwiązań jest dla Ciebie lepsze?

Popularnym sposobem nabywania auta firmowego jest kredyt. Nie jest to jednak forma jedyna. Alternatywę stanowi tutaj wynajem auta lub wzięcie go w leasing. Czym różnią się od siebie te rozwiązania? I co każdy planujący powiększyć flotę swoich firmowych aut powinien wiedzieć o tych umowach.

Co łączy te dwa typy umów?

Tak naprawdę zarówno najem aut, jak i leasing samochodowy mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W każdym z przypadków jeden z podmiotów przekazuje pojazd drugiemu na czas, który został określony w umowie. Ponadto współpraca tych podmiotów uregulowana została w przepisach Kodeksu cywilnego. Definicja leasingu znajduje się w art. 709, a umowy najmu w art. 659. Oprócz tego nie ma miejsca badanie zdolności kredytowej. Nie jest też konieczne zabezpieczenie wierzytelności.

Dwa typy leasingu – dlaczego to nie to samo?

Pierwsza różnica dotyczy tego, że zazwyczaj umowę leasingu zawiera się na dłuższy czas. Natomiast wynajem może się często wiązać z krótkim okresem, np. jednym tygodniem, lub miesiącem. Nie jest tak jednak przy wynajmie długoterminowym. Tutaj okres korzystania z auta jest podobny. Mimo to nie można używać tych terminów zamiennie. Ponieważ tylko w przypadku leasingu na samochód mamy do czynienia z opcją wykupu.

Dodatkowo zapłata za możliwość korzystania z auta w ramach leasingu jest możliwa tylko i wyłącznie za pomocą środków finansowych w postaci pieniędzy. Natomiast za wynajem samochodu można zapłacić poprzez inne świadczenia, np. wykonania usługi na rzecz wynajmującego.

Stawiaj na profesjonalne usługi

Jeżeli zdecydujesz się na leasing na samochód, to koniecznie postaw na usługi profesjonalistów. Przykładem jest tutaj Santander Consumer Multirent. Będziesz mieć możliwość skorzystania z usług dodatkowych, takich jak: Centrum Likwidacji Szkód, Karty Paliwowej, czy atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń. Wszystko załatwisz szybko i bardzo sprawnie. A to za sprawą nowoczesnej E-Platformy, która umożliwi Ci: szybki dostęp do faktur, podgląd do aktualnego salda zobowiązań, czy kontrolę nad wnioskami złożonymi do firmy leasingowej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lexus wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy – co to takiego? Czym się różni od leasingu?

Ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez samochodu. Nie musimy jednak inwestować we własny pojazd, bo …