pozycjonowanie stron internetowych
Prawidłowo wykonana optymalizacja techniczna, czyli taka, która zapewnia dbałość o kod i strukturę strony, analizę widoczności treści oraz sposobu wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania wpłynie pozytywnie na pozycję witryny | fot.: materiał partnera

Pozycjonowanie stron internetowych – najczęściej zadawane pytania

Każda profesjonalna agencja SEO/SEM posiada w swojej ofercie takie usługi jak „pozycjonowanie stron www”, „pozycjonowanie e-commerce”, „pozycjonowanie lokalne”, „pozycjonowanie zagraniczne” czy „pozycjonowanie szerokie”. Wybór konkretnej strategii SEO powinien być wypadkową oczekiwań klienta zestawionych z realnymi możliwościami ocenionymi przez specjalistę. To, że warto podejmować różne działania służące poprawie widoczności w sieci wydaje się być oczywiste. Szczególnie teraz, kiedy Internet jest nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji. Strona internetowa stanowi swego rodzaju narzędzie marketingowe, a zarazem platformę służącą do budowania relacji z klientem, poznawania jego intencji oraz potrzeb. Osiągnięcie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania wiąże się z konkretnymi profitami w postaci wzrostu zaufania do marki czy poprawy wskaźników sprzedaży oferowanych produktów i usług. Wciąż jednak wśród przedsiębiorców pokutuje fałszywe przekonanie, że pozycjonowanie jest nieskuteczne, a w dodatku czasochłonne. Ile w tym prawdy?

Czy pozycjonowanie się opłaca?

To zależy, co kto rozumie poprzez stwierdzenie „opłaca się”. Skuteczność pozycjonowania strony www można w każdej chwili zweryfikować korzystając z dedykowanych ku temu narzędzi, m.in. Google Analytics czy Google Search Console. Efekty działań podejmowanych przez pozycjonerów są więc całkowicie mierzalne, nie można mówić tu o subiektywnych korzyściach. Prawidłowo wykonana optymalizacja techniczna, czyli taka, która zapewnia dbałość o kod i strukturę strony, analizę widoczności treści oraz sposobu wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania wpłynie pozytywnie na pozycję witryny. Dalsze prace wchodzące w pozycjonowanie stron internetowych, tzn. budowanie sieci linków, pozyskiwanie ich z innych serwisów o tematyce branżowej, a także tworzenie wartościowych treści, zarówno dla robotów sieciowych, jak i dla użytkowników, zwiększa możliwości marketingowe strony, podnosząc jej wiarygodność. Niestety, żaden pozycjoner ani specjalista ds. optymalizacji nie zagwarantuje swojemu klientowi, że podejmowane przez niego działania przyczynią się na 100% do zwiększenia profitów finansowych. Czynnikiem, który pozostaje poza ich kontrolą, jest czynnik ludzki. Mimo idealnie przeprowadzonej kampanii SEO, „przyprowadzenia” na stronę społeczności, która jest faktycznie zainteresowana produktem, zadbania o użyteczność strony, responsywność i wszystkie możliwe udogodnienia – potencjalny klient w każdej chwili może się wycofać z dokonania zakupu, np. ze względu na zbyt wysoką cenę produktu lub nieodpowiadający mu sposób dostawy.

pozycjonowanie audyt strony
Pierwszym etapem współpracy z agencją SEO jest zlecenie wykonania szczegółowego audytu strony | fot.: materiał partnera

Czy każdą stronę da się pozycjonować?

Teoretycznie – tak. W praktyce bywa z tym różnie. Pierwszym etapem współpracy z agencją SEO jest zlecenie wykonania szczegółowego audytu strony, który oceni, jaka strategia przyniesie najwięcej korzyści w przypadku konkretnej domeny. Możliwa jest sytuacja, kiedy pozycjoner zapoznając się z jej budową, historią i wcześniej podejmowanymi działaniami marketingowymi zaproponuje utworzenie zupełnie nowej strony. Osoby zajmujące się przygotowywaniem stron internetowych, a niemające wystarczającej wiedzy na temat pozycjonowania, kierują się w swojej pracy sugestiami klientów dotyczącymi głównie aspektów wizualnych. Dobrym przykładem będzie tutaj strona typu one-page, gdzie użytkownicy nie muszą się „przeklikiwać” pomiędzy zakładkami, a wszystkie informacje dostępne są pod jednym adresem URL. Co prawda, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety, w ocenie robotów wyszukiwarek, taki jednostronicowy serwis jest mniej atrakcyjny niż „normalna” strona. Decyzja o pozycjonowaniu stron typu one-page łączy się zazwyczaj z koniecznością jej rozbudowy, co dla klienta oznacza dodatkowy koszt. W innym razie zakres metod możliwych do wykorzystania znacznie się uszczupla, a wypracowanie satysfakcjonujących efektów rozciąga się w czasie.

Jak długo trwa pozycjonowanie strony?

Na to pytanie również ciężko jest odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Faktem jest, że pozycjonowanie to długotrwały proces. Mimo regularności w podejmowaniu działań i skrupulatności ze strony specjalisty ds. SEO, na efekty trzeba czekać. Pierwsze „skoki” pozycji w rankingu bezpłatnych wyników wyszukiwania mogą być widoczne już po przeprowadzeniu optymalizacji technicznej. Dalsze zmiany zależą od ilości pracy koniecznej do wykonania, m.in. rozbudowy strony o kolejne zakładki, tworzenie unikalnych treści, budowanie sieci wartościowych linków. Równie istotną rolę odgrywa bieżące monitorowanie efektów, które służy podjęciu decyzji o ewentualnej zmianie strategii, gdy dotychczasowa nie przynosi satysfakcjonujących wyników. Kluczem do celu będzie nie tyle szybkość zastosowanych metod, ale konsekwencja i ostrożne dysponowanie zasobami. Zbyt intensywne działania mogą zostać odebrane przez roboty sieciowe jako nienaturalny ruch, co może zakończyć się nałożeniem kar, a nawet usunięciem adresu URL z bazy wyników wyszukiwania.

Materiał partnera

Sprawdź także

pozycjonowanie sklepów

Pozycjonowanie sklepów internetowych – co warto o nim wiedzieć?

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest pozycjonowanie sklepów internetowych. Pozwala …