Firma - konto dla biznesu
wybierając konto bankowe zwraca uwagę na poziom pobieranych prowizji. Jest to bardzo rozsądne podejście, jednak nie należy kierować się wyłącznie tym kryterium. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W jakim banku założyć konto firmowe?

Własny biznes nie obejdzie się bez konta firmowego. Jego wybór to bardzo istotna sprawa – w zależności od odpowiedniego wyboru banku, może ono stanowić prawdziwą pomoc lub finansowe obciążenie w prowadzonej działalności.

Najważniejsza rzecz – opłaty

Większość przedsiębiorców (ale także klientów indywidualnych) wybierając konto bankowe zwraca uwagę na poziom pobieranych prowizji. Jest to bardzo rozsądne podejście, jednak nie należy kierować się wyłącznie tym kryterium.

W każdym razie przed analizą opłat warto zastanowić się najpierw nad tym, na czym najbardziej nam zależy. Chodzi tutaj o operacje, które będziemy wykonywać na koncie najczęściej. Jeśli wykonywana działalność przykładowo wymaga on nas częstych wpłat gotówki na konto w oddziale, koniecznie sprawdźmy ile kosztuje taka czynność. W niektórych bankach (np. Inteligo) nie zapłacimy za to ani złotówki, ale w innym 3 wpłaty w miesiącu po 1000 złotych oznaczają łącznie 30-45 złotych prowizji (BPH, ING).

Jednak taka, czy inna warunkowa prowizja (np. opłata za użytkowanie karty debetowej) może nie mieć znaczenia, ponieważ z łatwością osiągniemy warunek konieczny do zwolnienia z opłaty. Przy karcie płatniczej często jest to wykonanie płatności nią na określoną sumę w danym miesiącu, przy prowadzeniu konta może to być wykonanie przelewu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego.

Przedsiębiorcy aktywnie korzystający z konta unikną większości popularnych opłat, chociaż znaleźć można również generalnie bezwarunkowo darmowe rachunki (np. Smart biznes konto).

Ułatwienie – ranking kont

Przydatnym narzędziem umożliwiającym wybór konta jest ranking rachunków dla firm. Są w nim zamieszczone różne oferty banków, z wyszczególnionymi najważniejszymi opłatami – łatwo można zweryfikować ile szacunkowo może kosztować nas konto. Oprócz tego każdy rachunek ma mini-recenzję, gdzie można zapoznać się ze szczegółowymi danymi na temat konta. Opisane są w nich między innymi pozafinansowe aspekty oferty, będące czasami mocnym bodźcem do wyboru danej oferty.

Bonusy dla firm

Przy dodatkowych korzyściach można znaleźć między innymi: darmowe ubezpieczenia, premie finansowe za opłacanie składek do ZUS, premie za wydatki kartą debetową, gratyfikacje za różne czynności na koncie itd. Warto zwrócić uwagę także na tą kwestię – czasami dodatki są naprawdę opłacalne i stanowią okazje aby sporo zyskać.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

500 plus na pierwsze dziecko

Od 1. lipca 500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego

Od 1 lipca do 30 listopada są przyjmowane wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę …