Futurystyczny Nowy Jork
Ghost in the Shell stanowi techniczne i fabularne ukoronowanie japońskiego nurtu animacji dla dorosłych znanych w Polsce jako anime | fot.: stock.adobe.com

4 najważniejsze filmy animowane w historii światowej kinematografii

Mimo że film animowany kojarzy się raczej z pretekstem dla wspólnego wyjścia do kina z dzieckiem lub kreskówkami puszczanymi na kanałach w rodzaju Cartoon Network, w historii kinematografii znaleźć można wiele animacji, które okazały się niezwykle ważne zarówno pod względem artystycznym, jak i kulturowym czy społecznym.

By przybliżyć wam mniej znane produkcje, przygotowaliśmy ranking czterech najważniejszych filmów animowanych, które na stałe zmieniły kino!

Fantazja (1940) – stare, ale wciąż świetne

Choć do najsłynniejszych starszych filmów Disneya bez wątpienia zaliczyć można pionierską Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków (1937) oraz Dumbo (1941), zdaniem filmoznawców to właśnie Fantazja (1940) stanowi największe osiągnięcie animatorów pierwszej połowy XX wieku.

Film stanowi zbiór ośmiu nowelek stworzonych w rytm najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej. Każda z historii z jednej strony ilustruje dane dzieło muzyczne, a z drugiej stanowi wariację na temat baśni, legend i mitów obecnych w kulturze europejskiej. Fantazję to obowiązkowy seans dla każdego miłośnika muzyki klasycznej!

12 prac Asteriksa (1976) – klasyka francuskiej animacji

Zdaniem współczesnych krytyków 12 prac Asteriksa jest najwybitniejszą europejską animacją wszechczasów. Film przedstawia losy Asteriksa i Obelixa, którzy w obronie Galów zmuszeni są do wykonania niemożliwych dwunastu prac zleconych przez Juliusza Cezara. Stawką wyprawy jest nie tylko ocalenie ostatniej galijskiej wioski, ale przede wszystkim ich samych.

Animacja w niezwykle inteligentny sposób miesza ze sobą wątki mitologiczne i historyczne, a poszczególne prace stanowią satyrę na ówczesną francuską rzeczywistość. 12 prac Asteriksa warto jest zobaczyć wraz z dzieckiem, dla którego film będzie doskonałym wstępem do dalszych przygód Asteriksa i Obelixa.

Persepolis (2007) – o tematyce społecznej dla dorosłych

Wydane w 2007 roku Persepolis stanowi dzieło perskiej reżyserki, Marjane Satrapi, która dorastała w Iranie doby rewolucji islamskiej. Twórczyni postanowiła przelać zamienić swoje wspomnienia na czarno-białą animację pokazującą społeczny kontekst irańskiej rewolucji. Film nie tylko zachwyca piękną stroną techniczną, ale też każe się zastanowić nad ważnymi tematami społecznymi takimi jak miejsce religii w społeczeństwie czy dyskryminacja kobiet w islamie.

Ghost in the Shell (1995) – cyberpunk po japońsku

Ghost in the Shell stanowi techniczne i fabularne ukoronowanie japońskiego nurtu animacji dla dorosłych znanych w Polsce jako anime. Film opowiada o śledztwie prowadzonym przez japońskie służby specjalne, które poszukują tajemniczego hakera Władcy Marionetek.

Futurystyczna wizja Tokio przyszłości wypełnionego wieżowcami oraz androidami łączy się tutaj z filozoficznym traktatem na temat granic ludzkiej egzystencji. Warto także zaznaczyć niesamowitą warstwę audiowizualną, która przywodzi na myśl Łowcę androidów (1982). Ghost in the Shell na stałe wszedł do kanonów światowego science fiction, a japoński film powinni zobaczyć wszyscy gracze ze zniecierpliwieniem oczekujący na premierę Cyberpunka 2077!

TBA

Sprawdź także

BoJack Horseman

BoJack Horseman – serial inny niż wszystkie

BoJack Horseman to amerykański serial animowany produkcji Netflixa. To pierwsza animacja dla dorosłych ze stajni tej platformy …