zamek disneya
Bajki Disneya towarzyszą wielu z nas od zawsze i wciąż nie tracą swojej popularności | fot.: stock.adobe.com

Ciekawostki o najpopularniejszych bajkach Walta Disneya

Bajki Disneya towarzyszą wielu z nas od zawsze i wciąż nie tracą swojej popularności. Nie ma na świecie dziecka, które nie znałoby historii Śpiącej Królewny lub księżniczek z Krainy Lodu. Bajki te kryją w sobie wiele ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć. Poznajcie zaskakujące fakty o postaciach Disneya.

Myszka Mickey nie zawsze tak miała na imię

Sympatyczna myszka o dużych uszach początkowo nie miała mieć tak słodkiego imienia jak Mickey. Twórca bajki planował nazwać ją Mortimer. Ostatecznie imię to nadano konkurentowi myszki Mickey, który walczył z nim o względy Mini. Na szczęście pomysł nadania ulubieńcowi dzieci złowieszczego imienia wybiła autorowi jego żona Lilian.

Ciekawym faktem jest też to, że Myszka Mickey po raz pierwszy odezwała się dopiero w 1929 roku, a wypowiedziane przez nią słowa brzmiały „hot dog!”. To dlatego, że wcześniej w kreskówkach nie było tekstu mówionego.

Czy zauważyliście, że ta mała myszka ma tylko 4 palce i nigdy nie zdejmuje rękawiczek?. Powód jest trywialny, koszty produkcji byłyby dużo większe gdyby trzeba było zaanimować 5 palców.

Bohaterowie bez rodziców

W bajkach Disneya pojawia się dużo osieroconych bohaterów. Należą do nich Bambi, Mała Syrenka, Tarzan, Kopciuszek a nawet Simba. Wielu doszukuje się analogii do tragicznej śmierci matki Walta Disneya. Uległa ona zatruciem tlenkiem węgla, który ulatniał się z wadliwej instalacji domu, który Disney podarował rodzicom w prezencie.

Wyjątkiem od tej reguły są Roszpunka, Aurora, Merida Waleczna oraz Mulan, które jako jedyne pośród księżniczek Disneya cieszyły się obecnością obojga rodziców.

księżniczka Anna z Krainy Lodu
Anna z Krainy Lodu to jedyna księżniczka, która zachowuje się jak realistyczna kobieta | fot.: stock.adobe.com

Zaskakująca historia Tarzana

Tarzan jest rodzonym bratem Anny i Elsy z Krainy Lodu.  Ich rodzice wyruszyli statkiem w daleką podróż i nigdy nie wrócili. Wytwórnia Disneya potwierdziła, że przeżyli katastrofę statku i trafili na wyspę gdzie mama Elsy i Anny urodziła syna, któremu nadano imię Tarzan.

Dorosły Tarzan zakochał się w Jane, która z kolei jest uderzająco podobna do Belli i Bestii. Dowodem na to, że może być ich wnuczką jest fakt, że zawsze popija herbatkę z charakterystycznego zestawu herbacianego, który mogła odziedziczyć po Belli.

Ciekawe fakty o księżniczkach Disneya

Czy zauważyliście, że księżniczki Disneya nie mają paznokci? W bajkach Disneya doskonałym manicurem cieszą się tylko złe postacie! Powód jest banalny, złe postacie pojawiają się rzadziej więc namalowanie im paznokci nie pochłaniało dużych kosztów produkcji.

Anna z Krainy Lodu to z kolei jedyna księżniczka, która zachowuje się jak realistyczna kobieta. Po przebudzeniu ma potargane włosy, ziewa a jej twarz zdobią piegi. Dodatkowo zapomina o kaloriach i pochłania ogromne ilości ciasta. Jej siostra Elsa to nie tylko starsza siostra, ale i najstarsza z księżniczek Disneya, ma bowiem 21 lat podczas gdy większość jej odpowiedniczek liczyła sobie zaledwie 14 lat.

Ciekawą historię ma też mała syrenka Ariel. Jej mama (według fanów bajek Disneya) została uwięziona na wyspie Piotrusia Pana. Tam zginęła z rąk piratów. Małą syrenkę wychowywał tata Król Tryton. Według greckiej mitologii Tryton jest synem Posejdona. To oznaczałoby, że dziadkiem syrenki jest sam Posejdon, brat Zeusa. Idąc tym tropem możemy dojść do wniosku, że Ariel jest także kuzynką Herkulesa.

Do dzisiaj wytwórnia Walta Disneya produkuje przepiękne bajki dla dzieci, które oglądają nawet dorośli. Wielu wciąż ma sentyment do swoich ulubionych bohaterów i z rozrzewnieniem wraca do ich historii. To także bajki z przesłaniem, które nie tylko bawią, ale i uczą dzieci. Dzisiejsze produkcje z ich wizualnymi efektami, nowe wersje starych bajek jak i ręcznie rysowane bajki z przeszłości są wciąż doskonałą opcją na spędzenie rodzinnego wieczoru.

ALE

Sprawdź także

nocne teatralia strachy

Sztuka myśli alternatywnie, czyli 15 Nocne Teatralia Strachy już wkrótce!

Sztuka niejedno ma oblicze. Doskonale wiedzą to ci, którzy z pasją odkrywają jej rozmaite wymiary …