Clint Eastwood
Pomimo 90 lat na karku dziarski Amerykanin wciąż reżyseruje filmy w zastraszającym tempie | fot.: By Rulo - https://www.flickr.com/photos/laruloteca/19442546555, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65219176

Clint Eastwood – aktor, reżyser, filantrop. Przyglądamy się twórczości legendy amerykańskiego kina!

Clint Eastwood to dla światowego kina postać ikoniczna, a zarazem prawdziwy weteran Hollywood. Pomimo 90 lat na karku dziarski Amerykanin wciąż reżyseruje filmy w zastraszającym tempie, a ostatnio postanowił nawet powrócić na ekrany kin jako aktor. Skąd bierze się tak duża aktywność i zapał Eastwooda? Jak wyglądała jego kariera w branży filmowej?

Rewolwerowiec na Dzikim Zachodzie

Choć Eastwooda rozpoczął przygodę z aktorstwem od występów w kilku niszowych horrorach klasy B, tak naprawdę jego właściwa kariera rozpoczęła się w 1964 roku wraz z występem w spaghetti westernie Za garść dolarów wyreżyserowanym przez Sergio Leone. Film odniósł ogromny sukces kasowy i artystyczny, a włoski reżyser szybko nakręcił jego dwie kontynuacje, Za kilka dolarów więcej oraz Dobry, zły i brzydki. Za sprawą reżyserskiej maestrii Sergio Leone, zapadającej w pamięć muzyki Enio Morricone oraz świętego występu Eastwooda tak zwana trylogia dolarowa szybko zapisała się złotymi zgłoskami w historii kina. Po jej premierze Amerykanin przyjmował głównie role w innych, mniej znanych westernach oraz filmach wojennych, w 1981 roku zadebiutował także jako reżyser niezbyt udanym Zagraj dla mnie Misty.

Rewolwerowiec w miejskiej dżungli

Kolejnym ważnym momentem w karierze Clinta Eastwooda jest 1971 rok i premiera kultowego Brudnego Harry’ego. W filmie tym aktor wcielił się w tytułowego bezkompromisowego gliniarza z San Francisco, który poskramiał przestępców za pomocą przemocy oraz rewolweru magnum. To właśnie z Brudnego Harry’ego pochodzi słynna scena ze słowami „Do you feel lucky, punk?”, a dzięki sukcesowi komercyjnemu film zrodziła aż cztery sequele i utwierdził wizerunek Eastwooda-twardego policjanta. Amerykanin co prawda wciąż okazjonalnie grywał w westernach, ale w latach 70 zaczął sięgać po inne gatunki (czego przykładem może być świetna Ucieczka z Alcatraz z 1979), a także szlifował swój talent reżyserski. Gdy nadeszły lata 80 wydawało się, że nastąpił schyłek kariery Eastwooda – jego kolejne filmy okazywały się artystycznymi i komercyjnymi klapami, a aktor zmarnował kilka okazji na nakręcenie świetnych dzieł.

Wielki powrót i droga po Oscary

Na szczęście w latach 90 Eastwood zaliczył wielki powrót do Hollywood, gdzie zaczął przede wszystkim wykorzystywać swój wielki talent reżyserski. W 1992 roku na ekrany kin weszło Bez przebaczenia, prawdopodobnie najlepiej oceniany western w dziejach, za który Amerykanin został nagrodzony Oscarem. Renesans jego kariery reżyserskiej przypadł jednak na lata dwutysięczne. Eastwood nakręcił wtedy kilka wybitnych filmów takich jak OszukanaGran TorinoRzeka tajemnicSztandar Chwały czy Listy z Iwo Jimy. Prawdziwym sukcesem okazał się jednak dramat sportowy Za wszelką cenę, za którego Amerykanin otrzymał drugiego Oscara w karierze. W drugiej dekadzie XXI wieku, pomimo zaawansowanego wieku, Eastwood wyreżyserował aż siedem filmów, z których większość trzymała co najmniej niezły poziom. To się nazywa poświęcenie dla kina!

Nie mamy wątpliwości, że Clint Eastwood to postać kultowa, a zarazem jeden z najwybitniejszych, współcześnie żyjących reżyserów. Liczymy na to, że dziarski Amerykanin mimo dość zaawansowanego wieku zaszczyci ekrany kin jeszcze kilkoma ciekawymi produkcjami.

TBO

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …