Gambit królowej
Gambit królowej stanowi ciekawe spojrzenie na trudną drogę, jaką musiały przebyć kobiety do osiągnięcia emancypacji w szachach oraz innych sportach | fot.: Netflix

Jesień na Netflix – najciekawsze premiery października!

Choć lato już dawno za nami, Netflix nie zwalnia tempa i wciąż rozpieszcza swoich użytkowników gorącymi, jesiennymi premierami. Sprawdźmy, co nowego trafi na platformę w październiku!

Boże ciało – 13 października

Zeszłoroczny polski kandydat do Oscara już wkrótce trafi na Netflixa! Wyreżyserowane przez Jana Komasę Boże Ciało opowiada o Danielu, młodym uciekinierze z poprawczaka, który przyjmuje tożsamość księdza w niewielkiej miejscowości na południu Polski. Szybko okazuje się, że duchowe przewodnictwo wiąże się z dużymi kosztami, a na Daniela zaczynają czyhać duchy przeszłości związane z traumatycznym wypadkiem sprzed lat, który podzielił lokalną społeczność. Film okazał się artystycznym sukcesem, a amerykańska Akademia Filmowa nominowała go do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny (ostatecznie statuetka przypadła koreańskiemu Parasite). Zdaniem wielu krytyków Boże ciało to najlepszy polski film 2019 roku, także zdecydowanie jest na co czekać!

Proces siódemki z Chicago – 16 października

Ten wyreżyserowany przez Aarona Sorkina (twórcy Gry o wszystko) pełnometrażowy dramat sądowy oparty jest na kanwie prawdziwej historii protestów podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej z 1968 roku, które w wyniku brutalności policji i Gwardii Narodowej przerodziły się w ogromne zamieszki. Organizatorzy protestów zostali oskarżeni przez rząd stanu Illinois o wzniecenie zamieszek i spowodowanie szkód materialnych, a w ich obronie stanęły organizacje walczące o prawa człowieka z całej Ameryki. Film pierwotnie miał być przeznaczony do wypuszczenia na srebrny ekran, ale w wyniku pandemii władze Netflixa zdecydowały się na jego wykupienie i wystawienie do przyszłorocznych Oscarów. Zagraniczni krytycy już widzieli Proces siódemki z Chicago, a ich entuzjastyczne recenzje zachęcają do uzbrojenia się w cierpliwość i zobaczenia dzieła Sorkina już 16 października!

Proces siódemki z Chicago
Pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową | fot.: Netflix

Rebeka – 21 października

Miłośnicy i miłośniczki melodramatów powinni koniecznie zobaczyć Rebekę, czyli wysokobudżetową oryginalną produkcję Netflixa z Lily James (KopciuszekBaby Driver) oraz Armie Hammerem (Tamte dni, tamte noce) w rolach głównych! Film jest klasycznym, gatunkowym melodramatem, a za kamerą stanął Ben Wheatley, kultowy brytyjski reżyser, twórca hitów takich jak Lista płatnych zleceń oraz Turyści. Co ciekawe, Wheatley nie ma dotychczas doświadczenia w kręceniu filmów romantycznych, a większość jego dotychczasowych dzieł mogła się pochwalić nietypowymi pomysłami oraz dziwnym klimatem. Czy Brytyjczykowi uda się wyreżyserować pełen emocji melodramat, czy może polegnie na twórczym polu bitwy?

REBECCA
Film jest klasycznym, gatunkowym melodramatem | fot.: Netflix

Gambit królowej – 23 października

Sześcioodcinkowy miniserial historyczny oparty na powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. W obsadzie znajdziemy niezwykle utalentowaną gwiazdę młodego pokolenia aktorek, Anyę Taylor-Joy, a także… Marcina Dorocińskiego! Serial opowiada o młodej szachistce, Beth Harmon, która mimo niesprzyjających warunków historycznych jako jedna z pierwszych kobiet staje w szranki z najlepszymi szachistami z całego świata. Gambit królowej stanowi ciekawe spojrzenie na trudną drogę, jaką musiały przebyć kobiety do osiągnięcia emancypacji w szachach oraz innych sportach. Wprost nie możemy się już doczekać!

TBO

Sprawdź także

chińska stuka walki miecz

„Dom latających sztyletów” w koprodukcji Chin i Hongkongu – czym urzeka? Co mówi o kulturze krajów azjatyckich?

Pomimo licznych festiwali i wydarzeń popularyzujących azjatycką kulturę w Polsce, chińskie kino wciąż pozostaje egzotyczną ciekawostką. Na taki …