Pełnometrażowa Komunia, debiut reżyserki Anny Zameckiej, to opowieść o dorastaniu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

„Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej zdobyła Europejską Nagrodę Filmową

Historia 14-letniej Oli, która bierze na swoje barki obowiązki związane z opieką nad ojcem i bratem wykraczające daleko poza jej wiek, zdobyła Europejską Nagrodę Filmową podczas gali w Berlinie w ostatnią sobotę, 9 grudnia. Koprodukowany przez HBO Europe debiutancki dokument Anny Zameckiej zdobył ponad 20 nagród od premiery na festiwalu w Locarno w zeszłym roku.

Pełnometrażowa Komunia, debiut reżyserki Anny Zameckiej, to opowieść o dorastaniu. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką, a przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest uroczystość komunii świętej brata, 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Komunia została wyprodukowana przez HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films we współpracy z MX35. Film powstał dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentkami filmu są Anna Wydra, Anna Zamecka, Zuzanna Król, Izabela Łopuch i Hanka Kastelicova. Dokument można oglądać w serwisie HBO GO.

HBO Europe produkuje dokumenty od 2016 roku w regionie Europy Centralnej. Nagroda dla Komunii pojawia się dwa tygodnie po głównej nagrodzie na festiwalu IDFA dla kolejnego dokumentu HBO Europe The Other Side of Everything wyreżyserowanego przez Milę Turajlic. Najnowszym polskim dokumentem jest wyreżyserowany przez Maćka Bochniaka film Ethiopiques: Muzyka duszy, który można oglądać już w HBO i HBO GO. Kolejne produkcje dokumentalne HBO Europe: Nothing Like Before Lukáša Kokeša, The Lust For Power Terezy Nvotovej oraz When The War Comes Jana Geberta będzie można oglądać w HBO i HBO GO w 2018 roku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mare z Easttown – nowy serial HBO autorstwa Brada Ingelsby'ego

Mare z Easttown – nowy, wciągający miniserial z Kate Winslet już na HBO!

Nowy miniserial HBO skupia się na rodzinie i małomiejskiej społeczności. Kate Winslet wciela się w …