Chasydzi na ulicach Jerozolimy
Przygotowaliśmy dla ciebie przegląd kilku ciekawych produkcji, którym warto jest dać szansę po seansie Unorthodox | fot.: stock.adobe.com

Przegląd najciekawszych filmów i seriali o ortodoksyjnych Żydach

Duży sukces Unorthodox od Netflixa sprawił, że polscy widzowie zainteresowali się tematyką Chasydów, czyli wyznawców ortodoksyjnego judaizmu. Co ciekawe, amerykański serial został oparty na biografii prawdziwej kobiety, Deborah Feldman, która w 2006 roku zerwała kontakty ze swoją rodziną i postanowiła szukać szczęście poza chasydzką społecznością. Jeżeli ciekawi cię tematyka ortodoksyjnego judaizmu i szukasz filmów lub seriali przybliżających codziennie życie Chasydów, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla ciebie przegląd kilku ciekawych produkcji, którym warto jest dać szansę po seansie Unorthodox.

Shtisel (2 sezony) – serial o codziennym życiu Chasydów

Pierwszy sezon Shtisel wyprodukowany został w 2012 roku przez Netflixa, którego pozycja na rynku była wówczas znacznie słabsza. Serial opowiada o codziennym życiu rodziny Chasydów zamieszkujących konserwatywną dzielnicę Jerozolimy. Shtisel dotyka przede wszystkim codziennych problemów dręczących chasydzką społeczność, czyli wątpliwości związanych z wiarą czy konfliktami rodzinnymi spowodowanymi koniecznością zawierania zaaranżowanych małżeństw. Nieskomplikowana na pierwszy rzut oka fabuła, wątki humorystyczne i smaczki widoczne dla uważnych widzów sprawiają, że serial ogląda się z niekłamaną przyjemnością. To ciekawe, bo serial z początku nie odniósł wielkiego sukcesu. Jednak dzięki nietypowej tematyce oraz świetnemu wykonaniu zebrał przez lata grono oddanych fanów, które znacznie urosło od czasu premiery Unorthodox.

Obecnie Shtisel ma dwa sezony, a premiera trzeciego planowana jest na drugą połowę 2021 roku.

Cała przyjemność po stronie kobiet – dokument o prawach kobiet w ortodoksyjnym judaizmie

Jeżeli ciekawi cię postać prawdziwej Deborah Feldman, na życiorysie której oparto fabułę Unorthodox, powinieneś koniecznie obejrzeć Całą przyjemność po stronie kobiet, czyli feministyczny dokument w reżyserii Barbary Miller. Niemiecka twórczyni przygląda się sylwetkom buntowniczek z różnych światowych kultur, od Indii, przez Niemcy, aż społeczność chasydzką, której reprezentantką jest właśnie Deborah Feldman. Miller przedstawia życiorys byłej Chasydki, zadaje jej trudne pytania, a także zastanawia się nad pozycją kobiet w społeczeństwie ortodoksyjnych Żydów. Cała przyjemność po stronie kobiet daje możliwość poznania prawdziwych uczuć i poglądów kobiety, która zdecydowała się na zerwanie więzi ze swoim domem. Film można legalnie zobaczyć na serwisie vod.pl.

Oczy szeroko otwarte – dramat o homoseksualizmie w chasydzkiej społeczności

Nakręcony w 2009 roku dramat Oczy szeroko otwarte obił się swego czasu głośnym echem wśród krytyków filmowych, a izraelskie organizacje chasydzkie wytoczyły twórcom proces o zniesławienie. Fabuła filmu opowiada o dwóch średnio zamożnych Chasydach, będących głowami wielodzietnych rodzin. Jeden z nich, Aaron, odkrywa w sobie zakazane dla Chasydów uczucia, a relacja obu mężczyzn staje się ich głęboko skrywanym sekretem. Oczy szeroko otwarte nie tylko są niezwykle udanym dramatem romantycznym z homoseksualnym związkiem w roli głównej, ale także ciekawą wiwisekcją wpływu religii i otoczenia na życie ludzkie oraz przerażającym wołaniem o akceptację dla miłości nieakceptowanej przez Chasydów.

Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły zaspokoją twoją ciekawość dotyczącą ortodoksyjnych Żydów. Jeżeli wciąż poszukujesz dobrych filmów i seriali o Chasydach., zachęcamy do przeprowadzenia własnych poszukiwań – dzięki sukcesowi Unorthodox w internecie możesz znaleźć nawet kilkadziesiąt produkcji dotykającej tej tematyki.

TBO

Sprawdź także

serial Kalifat

Kalifat: Trzy historie. Trzy dziewczyny. Trzy wojny

Najnowszy serial Netfliksa wbija w fotel. Formą i treścią. „Kalifat” Wilhelma Behrmana i Niklasa Rockströma …