Loving Vincent
W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

“Twój Vincent” – światowa premiera niezwykłego filmu o van Goghu już jutro

“Twój Vincent” to film opowiadający o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci, zrealizowany jako… pełnometrażowa animacja malarska.  Znalazł się w Konkursie Głównym prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i budzi ogromne zainteresowanie – bilety na festiwalowe pokazy zostały błyskawicznie wykupione, w kilka minut po uruchomieniu systemu sprzedaży. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Światowa premiera filmu odbędzie się w we wtorek, 13 czerwca. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.

– Dzięki estetyce, która podejmuje ogromne wyzwanie wprawienia obrazów Van Gogha w ruch, film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Z radością ją zaprezentujemy. – mówił Marcel Jean, dyrektor artystyczny festiwalu w Annecy.

„Twój Vincent” („Loving Vincent”), ten jedyny w swoim rodzaju projekt, wyprodukowały polska firma BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Films. Pełna tajemnic biografia  Vincenta van Gogha jest opowiedziana poprzez jego malarstwo. Forma artystyczna filmu różni się jednak od malarstwa. Obraz  zamyka pewną chwilę, zamraża ją w czasie. Film płynie, przenosi widza przez przestrzeń i czas. Dlatego przed kręceniem zdjęć i podczas nich, projektanci efektów malarskich spędzili rok nad opracowywaniem dzieł van Gogha i przekształcaniem ich na język filmu.

Marguerite Gachet Twój Vincent
„Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej | na zdj.: Marguerite Gachet; materiał partnera zewnętrznego

W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych.

„Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. „Twój Vincent” przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.

DrGachet Twój Vincent
Proces powstawania filmu był niezwykle żmudny – od pierwszych rysów scenariusza do finalnej wersji dzieła upłynęły 4 lata | na zdj.: DrGachet; Materiał partnera zewnętrznego

Van Gogh bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Wokół żadnego chyba innego artysty nie narosło więcej mitów i legend. Jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie interpretowanych wraz z upływającym czasem. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Możemy się wypowiadać tylko przez nasze obrazy”. Twórcy filmu „Twój Vincent” pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha.

Proces powstawania filmu był niezwykle żmudny – od pierwszych rysów scenariusza do finalnej wersji dzieła upłynęły 4 lata. Skala i niezwykłość projektu od razu przykuła uwagę widzów i światowych mediów, które poświęciły mu liczne reportaże (wybrane materiały dostępne są pod tym adresem: http://lovingvincent.com/press-area,204,pl.html). Zwiastuny filmu mają obecnie w Internecie łącznie ok. 20 mln wyświetleń. Oficjalny zwiastun został w zeszły piątek (9 czerwca) jednym z laureatów Golden Trailer Awards. Można go zobaczyć tutaj:

Międzynarodowy Festiwal Animacji Filmowej w Annecy odbywa się w dniach 12-17 czerwca. „Twój Vincent” zostanie zaprezentowany na 6 pokazach, bilety na wszystkie seanse zostały wyprzedane zaledwie w ciągu kilku minut od uruchomienia systemu sprzedaży.

We wtorek (13 czerwca), przed uroczystą premierą filmu, odbędzie się dyskusja z twórcami filmu. Gospodarzem wydarzenia będzie Axel Rüger, dyrektor Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Rozmowę będzie można śledzić na fanpage’u muzeum (http://bit.ly/2s1sX2g).

„Twój Vincent” wejdzie do kin w Polsce 13 października.

 

„Twój Vincent”

Czas trwania: 88 min.

W kinach od 13 października

 • Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
 • Producenci: Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart
 • Producenci wykonawczy: David Parfitt, Laurie Ubben, Charlotte Ubben
 • Scenariusz: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
 • Operatorzy: Tristan Oliver, Łukasz Żal
 • Kostiumy: Dorota Roqueplo
 • Montaż: Justyna Wierszyńska, Dorota Kobiela
 • Szef ekipy malarskiej: Piotr Dominak
 • Efekty specjalne: Łukasz Mackiewicz
 • Muzyka: Clint Mansell
 • Kierownictwo produkcji: Tomek Wochniak
 • Producent: BreakThru Films
 • Koproducent: Trademark Films
 • Finansowanie: SilverReel Entertainment
 • Dystrybucja: NEXT FILM
 • Koproducenci: Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, Odra-Film / Dolnośląski Fundusz Filmowy, CeTA Centrum Technologii Audiowizualnej
 • We współpracy z:  Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Doha Film Institute, MEDIA, Unibail-Rodamco

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Netflix Kajko i Kokosz

Netflix: pierwsza oryginalna polska animacja Kajko i Kokosz na podstawie kultowego komiksu Janusza Christy

Netflix ogłosił pierwszą polską oryginalną serię animowaną – Kajko i Kokosz – opartą na kultowym …