sceneria kryminalna
Spośród kina gatunkowego to właśnie kryminał ma wierne rzesze fanów, które wciąż poszukują udanych filmów i seriali opowiadających o tajemniczych zbrodniach oraz detektywach starających się rozwikłać tożsamość przestępców | fot.: stock.adobe.com

Zbrodnia i kara – przegląd najlepszych, najbardziej wciągających filmów i seriali detektywistycznych

Spośród kina gatunkowego to właśnie kryminał ma wierne rzesze fanów, które wciąż poszukują udanych filmów i seriali opowiadających o tajemniczych zbrodniach oraz detektywach starających się rozwikłać tożsamość przestępców. Spośród tysięcy produkcji dostępnych w internecie czy telewizji trudno jest jednak znaleźć prawdziwe perełki. Postanowiliśmy oszczędzić ci czasu przeznaczonego na szukanie i przygotowaliśmy przegląd najlepszych, najbardziej wciągających filmów i seriali detektywistycznych, które zachwycą cię zagadkowymi zbrodniami albo mroźnym, skandynawskim klimatem.

Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Ten wydany w 2009 roku duńsko-szwedzki film słusznie zaliczany jest do klasyki współczesnego kryminału. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to pierwsza część trylogii Millenium opartej na powieściach Stiega Larssona, nieżyjącego już szwedzkiego pisarza. Film opowiada historię Mikaela, doświadczonego dziennikarza śledczego, który rozpoczyna śledztwo w sprawie zaginionej w tajemniczych okolicznościach 16-latki, która przed czterdziestoma laty nie wróciła do domu. W rozwiązaniu zagadki głównemu bohaterowi pomaga młoda hakerka, Lisbeth Salander. W miarę postępów śledztwa pomiędzy Mikaelem i Lisbeth nawiązuje się relacja. Krytycy chwalili Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet za doskonale skonstruowaną zagadkę, niepowtarzalny klimat noir, a także umiejętnie podjętą krytykę współczesnych problemów społecznych.

The Valhalla Murders

Ten wyprodukowany przez Netflixa ośmioodcinkowy serial to niedawno wydana perełka prosto z mroźnej Islandii. Fabuła produkcji opowiada o serii morderstw z zimną krwią dokonanych na mieszkańcach Reykjavíku. Miejscowa policjantka Kata pomimo poważnych problemów w życiu prywatnym rozpoczyna śledztwo, do którego oddelegowany zostaje doświadczony norweski policjant Arnar. Początkowo niepowiązane ze sobą morderstwa zdają się prowadzić do dawno zamkniętego domu dziecka Valhalla. Główną zaletą The Valhalla Murders jest niepowtarzalny, skandynawski klimat Islandii. Zaśnieżone góry i senne miasteczka to doskonała sceneria dla śledztwa prowadzonego przez bohaterów zmagających się z własnymi demonami. Jeżeli od efektownych widowisk wolisz kameralne produkcje, islandzki serial od Netflixa jest pozycją dla ciebie!

Detektyw

Detektyw to jeden z najpopularniejszych seriali dostępnych na platformie HBO GO. Choć każdy z sezonów opowiada inną, niepowiązaną ze sobą historię, to właśnie pierwszy z nich wyróżnia się doskonałym scenariuszem i jeszcze lepszą grą aktorską. Dwóch detektywów z Luizjany (w rolach głównych występują Matthew McConaughey oraz Woody Harelson) prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa dokonanego na bagnach. Rozwiązanie zagadki zmusi ich do zakwestionowania swoich życiowych filozofii. Widzowie pokochali Detektywa za brawurową rolę McConaugheya, a także za parny klimat luizjańskich mokradeł.

Każda z wymienionych przez nas pozycji jest doskonałym i wartym obejrzenia kryminałem, który usatysfakcjonuje zarówno niedzielnych widzów, jak i oddanych fanów gatunku. Jeżeli widziałeś już wszystkie trzy produkcje, zachęcamy do podjęcia poszukiwań na własną rękę – to właśnie w taki sposób trafić można na prawdziwe perełki!

TBO

Sprawdź także

Sexify Sandra Drzymalska

Najciekawsze zapowiedzi na streamingach – na jakie produkcje czekamy?

Z usług platform streamingowych korzysta coraz więcej osób. Szeroki dostęp do nowych filmów i seriali …