Amelka powraca do swojego centrum dowodzenia. Już wkrótce czekają na nią kolejne przygody | fot.: "Amelka vs. Mozaika"

„Amelka vs. Mozaika”: dziewczynka, która może wszystko

W czasie, kiedy w kinach rządzi Wonder Woman udowadniając, że filmy superbohaterskie mogą należeć także do kobiet, na naszym rodzimym podwórku ukazał się komiks o wyjątkowej dziewczynce. Amelka na co dzień walczy z podstępną Mozaiką, a jej przygody rysowane przez najlepszych twórców w kraju dostarczają świetnej rozrywki tak dzieciom, jak i dorosłym.

Zacznijmy od początku: Amelka Włudecka jest dziewczynką, która choruje na  bardzo rzadką wadą genetyczną – Trisomię Chromosomu 20 w postaci mozaiki, która wiąże się z wieloma schorzeniami. Poza rehabilitacją ruchową, integracją sensoryczną, dogoterapia, hipoterapią, zajęciami z psychologiem i logopedą, Amelia  nosi na noc gorset stabilizujący kręgosłup, w ciągu dnia ma zasłaniane oczko.

Jej niestrudzony tata i zarazem wielki fan komiksów – Andrzej Włudecki, zainicjował swego czasu akcję wspierającą córkę, w której rysownicy z kraju i ze świata tworzyli ilustracje z dziewczynką w roli głównej pod hasłem „mogę być, kim chcę„.

To spontaniczne w gruncie rzeczy przedsięwzięcie zaowocowało powstaniem kilkuset prac. Naturalnym krokiem stało się więc stworzenie najprawdziwszego komiksu, który oprócz waloru rozrywkowego niósłby ze sobą dodatkowe treści.

komiks Amelka vs. Mozaika
Amelka „może być kim chce” | fot.: „Amelka vs. Mozaika”

Tak narodziła się Amelka vs. Mozaika – komiks superbohaterski o przygodach dzielnej dziewczynki, która walczy nie tylko z personifikowaną Mozaiką, ale i ze złem w ogóle. O zawrót głowy przyprawić mogą rysownicy zaangażowani w projekt. W zaledwie dwóch odcinkach mamy sceny rysowane ręką, m. in. Nikodema Cabały, Adama Święckiego, Dominika Szcześniaka, Katarzyny „PannyN” Witerscheim, Michała Dziekana czy Jacka Frąsia. W sumie niemal 20 osób. Ta optymistyczna historia, rysowana w różnych stylach i konwencjach, puszcza oko do starszych czytelników umieszczając na kolejnych planszach postacie znane z szeroko pojętej popkultury, a młodszym oprócz ciekawych przygód i plenerów pozostawia także ważne przesłanie.

Amelia comic
Jedna z pierwszych ujawnionych plansz komiksu | fot.: „Amelka vs. Mozaika”

Przede wszystkim nienachalnie pokazuje zmagania z chorobą jako codzienne wyzwanie na miarę czynów bohaterskich. Dlatego też na stronach komiksu, oprócz Amelki, pojawiają się inne dzieci wspomagające dziewczynkę. Amelka vs. Mozaika przekazuje swoim czytelnikom energię i radość, a także udowadnia, że każdy z odbiorców może wykazać się odwagą w „normalnym” życiu. Temu przede wszystkim służy kącik Rady i porady pokazujący, jak mały człowiek może reagować na zło, naprawiać nieprawidłowości czy zaangażować się w pomoc ludziom w najbliższym otoczeniu.

Poza celem charytatywnym, jaki przyświeca całości, czy walorem edukacyjnym Amelka vs. Mozaika jest sprawnie opowiedzianą historią w odcinkach, dającą możliwość poznania kreski i sposobu rysowania świetnych polskich komiksiarzy. Kolorowym, barwnym zeszytem emanującym radością i optymizmem. Świetną przygodą dla małych i dużych, która dowodzi, że dziewczyny mają moc!

Link do strony Amelki:
https://www.facebook.com/T20mozaika/

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

komiksy współczesne

Najciekawsze współczesne komiksy

W ostatnich kilkunastu lat rynek komiksów i powieści graficznych znacząco powiększył się na polskim rynku. …