kobieta czytająca ksiązkę latem
Książkę Sylwii Frołow warto przeczytać nie tylko ze względu na fascynującą postać Czechowa, ale także ze względu na równie fascynujące, a przy tym wydobyte z zapomnienia portrety rosyjskich kobiet | fot.: stock.adobe.com

„Antonówki. Kobiety i Czechow” Sylwii Frołow

Biografie sławnych stale ludzi fascynują, to jeden z najchętniej czytanych gatunków literatury faktu. W przypadku książki Sylwii Frołow mamy jednak do czynienia z czymś więcej, niż zwykła biografia. Jest to biografia ograniczona do historii miłości, do relacji słynnego rosyjskiego pisarza Antoniego Czechowa z kobietami. Książka pisana jest przy bardzo lekko, a jednocześnie z wielkim znawstwem kultury i literatury rosyjskiej.

Książki Sylwii Frołow o kulturze i historii Rosji

Sylwia Frołow, krakowska pisarka i dziennikarka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, jest znawczynią kultury rosyjskiej. Poświęciła jej już wcześniej bestsellerowe utwory literatury faktu. Należała do nich książka „Dzierżyński. Miłość i rewolucja” (2014), biografia zbrodniarza Feliksa Dzierżyńskiego, koncentrująca się jednak nie na wielkiej polityce, ale na życiu prywatnym Dzierżyńskiego, w tym na jego życiu miłosnym. Książka stanowi bardzo ciekawe studium psychologiczne. Duże zainteresowanie czytelników wzbudził też kolejny utwór Sylwii Frołow, „Bolszewicy i apostołowie”, zbiór szkiców biograficznych rosyjskich rewolucjonistów. Książka „Antonówki. Kobiety i Czechow” z krwawego, ponurego świata rewolucji bolszewickiej przenosi nas w fascynujący, zaginiony świat Rosji przedrewolucyjnej. Dawną kulturę rosyjską poznać możemy przez pryzmat życia i twórczości Antona Czechowa, klasyka literatury europejskiej. Świat Czechowa jest prosty, dobroduszny i łagodny, sielski, niepozbawiony przy tym jednak elementów ostrej satyry – inaczej układały się relacje pisarza z kobietami, niekiedy złożone i pełne trudnych emocji.

Rosja, Czechow i kobiety

Czechow kochał kobiety i często się nimi otaczał, unikał jednak głębokiego uczucia. Był przystojnym mężczyzną, w którym kochało się wiele kobiet. Sam zakochiwał się często, z typowo rosyjską intensywnością i pasją, ale przy tym – na krótko. Towarzyszyły mu w życiu aktorki, pisarski, artystki, kobiety wyzwolone, a nawet kobiety lekkich obyczajów. Pisarza łączyły z nimi delikatne, przygodne miłostki, swoją lekkością przypominające samo pisarstwo Czechowa. Czechow przez całe życie unikał małżeństwa, ożenił się dopiero na trzy lata przed śmiercią. Sylwia Frołow w sposób interesujący i subtelny przedstawia relacje emocjonalne Czechowa z kobietami. Interesuje ją także to, jaki wpływ kobiety Czechowa wywierały na jego twórczość. Intymne relacje pisarza ukazane są przy tym na tle życia społecznego carskiej Rosji, niezwykle odmiennego od społeczeństwa, które znamy z kart powieści XIX-wiecznej Europy Zachodniej i Polski.

Książkę Sylwii Frołow warto przeczytać nie tylko ze względu na fascynującą postać Czechowa, ale także ze względu na równie fascynujące, a przy tym wydobyte z zapomnienia portrety rosyjskich kobiet. Sylwia Frołow, posługując się listami i bogatą dokumentacją życia Czechowa, przedstawia ich losy i emocje w sposób bardzo rzetelny, a jednocześnie psychologicznie prawdziwy. Czechow, który dla kobiet swojego życia potrafił być nie tylko czuły, ale też brutalny i okrutny, jest tu postacią żywą i autentyczną. Książka Sylwii Frołow nie jest więc przeznaczona tylko dla miłośników kultury rosyjskiej, jej tematyka jest uniwersalna, a treść bardzo poruszająca.

MCH