audiobook na smartfonie
Dużą zaletą audiobooków jest to, że możemy ich słuchać w trakcie wykonywania innych czynności – inaczej niż w przypadku zwykłej lektury | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Audiobooki – świetny sposób na nudę

Niektórym może się wydawać, że audiobooki to jakby mniej autentyczna forma obcowania z książką. Prawda jest jednak inna – jest to wręcz bardziej pierwotna forma, gdyż przed wynalezieniem druku ludzie słuchali opowieści, zamiast je czytać. Jeżeli nie wiemy, co zrobić z wolnym czasem, a do zwykłego czytania zniechęcono nas we wczesnych latach edukacji – audiobook może być doskonałym rozwiązaniem.

Dlaczego warto kupować książki?

Korzyści z obcowania z literaturą jest mnóstwo. To nie tylko źródło informacji oraz wiedzy (jak encyklopedia czy poradniki), to przede wszystkim gimnastyka dla naszego umysłu i wyobraźni. Czytanie otwiera głowę, skłania do refleksji – pozwala przenieść się w inny czas oraz miejsce. Pozwala też odpocząć po ciężkim dniu i oderwać się od codziennych zmartwień. Jeżeli wybierzemy sobie lżejszy typ lektury, możemy przy niej zwyczajnie odpocząć. Gdy jakaś konkretna tematyka jest dla nas szczególnie interesująca – książki stwarzają szansę na rozwój w tej określonej dziedzinie.

Od czego zacząć?

Nie każdy jest fanem obcowania z książkami w tradycyjnym, analogowym bądź cyfrowym wydaniu. Jeżeli tak się składa, i nie przepadamy za czytaniem, może warto wypróbować audiobooki? Tego typu wydawnictwa są dostępne w każdej formie audio, obecnie najczęściej w postaci plików dźwiękowych. Aby zacząć naszą przygodę potrzebujemy więc jedynie około dwudziestu-trzydziestu złotych i odtwarzacza mp3. Oferta serwisów internetowych, które oferują audiobooki stale rośnie. Możemy więc wybierać spośród popularnych kryminałów, romantycznych historii dla kobiet czy literatury dziecięcej lub nawet religijnej.

Zalety audiobooków

Dużą zaletą audiobooków jest to, że możemy ich słuchać w trakcie wykonywania innych czynności – inaczej niż w przypadku zwykłej lektury. Mam wolne ręce, bez problemu możemy więc prowadzić samochód, wyjść z psem na spacer lub zająć się porządkami domowymi. Możemy też zwyczajnie ułożyć się wygodnie na kanapie i po prostu odpoczywać. Ważną cechą audiobooków jest też ta kwestia (jakże istotna dla tych, którzy dużo czytają), że przy takiej formie obcowania z książką odpoczywają nam oczy. Audiobooki to również niezwykle pożądana rzecz wśród wszystkich, którzy uczą się języka obcego. Możliwość słuchania nienagannej, płynnej wymowy francuskiej, angielskiej lub dowolnej innej – jest nie do przecenienia.

Klasyka w najlepszym wydaniu

Decydując się na zakup audiobooka, mamy też bardzo dużą wartość dodaną. Możemy wybrać wykonanie ulubionego aktora lub lektora. Poświęcając czas na słuchanie – zyskujemy szansę poznania pięknej interpretacji, co jeszcze bardziej zwiększa przyjemność poznawania nowych treści. Profesjonalnie wyszkolony aktor, umiejętnie modulujący zdania, dbający o każdy najmniejszy akcent, może wydobyć znacznie więcej z tekstu.

Audiobook, czyli sposób na wolny czas

Słuchanie audiobooków to świetny sposób na czas, gdy jesteśmy zmuszeni do siedzenia w domu, a wszystkie porządki już za nami. Tego typu formę docenią też wszyscy, którzy mają problemy ze wzrokiem (np. ze względu na wiek). Może to także być świetny pomysł na zaciekawienie światem literatury i książek małego dziecka, które jeszcze nie potrafi sprawnie czytać. Przygody ulubionych bohaterów bajek w takiej postaci pomogą nieraz w zasypianiu lub uatrakcyjnią spożywanie posiłków.

Audiobooki to bardzo potrzebny i ważny segment rynku książek na całym świecie. Ich popularność rośnie z roku na rok, co skutkuje jednocześnie coraz przystępniejszymi cenami. Jeżeli do tej pory jeszcze nie mieliśmy styczności z taką formą literatury – warto spróbować.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Clint Eastwood

Clint Eastwood – aktor, reżyser, filantrop. Przyglądamy się twórczości legendy amerykańskiego kina!

Clint Eastwood to dla światowego kina postać ikoniczna, a zarazem prawdziwy weteran Hollywood. Pomimo 90 …